הבית הזה, שכולל שלוש קומות ו-230 מ"ר בשכונה ותיקה בראשון לציון, נבנה לפני 15 שנה. בני הזוג שמתגוררים בו – איש עסקים ועצמאית, הורים לארבעה ילדים מגיל הגן ועד י"ב – קנו אותו מוכן, ואחרי שנים של מגורים בחללים חשוכים יחסית ועתירי הנמכות גבס, החליטו לשפץ.

חלל הכניסה. פרקט בדוגמה של אדרת דג והרבה לבן (צילום: עמית גרון)
חלל הכניסה. פרקט בדוגמה של אדרת דג והרבה לבן (צילום: עמית גרון)

כשפנו למעצבת הפנים קרן אופנר (OK design studio), ביקשו לשדרג את המרתף בלבד, אולם אחרי מחשבה משותפת הבינו שרק שיפוץ מקיף יצליח לשפר את איכות החיים בבית. בסופו של דבר השיפוץ לא כלל את המרתף; גם גרם המדרגות לא הוחלף, מחשש לעלויות גבוהות. אבל קומת הכניסה שופצה ועוצבה מחדש, וחלונותיה הורחבו. מכיוון שהתקרה נמוכה במיוחד - 262 ס"מ בלבד - לא רצו לעשות הנמכות גבס ולשקע בה תאורה. הוחלט על שימוש בהרבה לבן כדי ליצור אשליית גובה. הרצפה חופתה בפרקט עץ אלון בהיר, שהונח בצורה של אדרת דג ("פישבון").

גרם מדרגות כאלמנט מפוסל

הכניסה המקורית לבית הייתה זוויתית. אופנר יישרה אותה והזיזה את הדלת, שנפתחת כעת לחלל מואר, בזכות חלון חדש שנפתח בקיר. מולה שירותי אורחים, מימינה החלל הפתוח של המטבח, פינת האוכל והסלון.

דלת הכניסה. הייתה זוויתית ועברה יישור (צילום: עמית גרון)
דלת הכניסה. הייתה זוויתית ועברה יישור (צילום: עמית גרון)

המטבח הורחב על חשבון הכניסה. הוא תוכנן בצורת האות ר' וכולל קיר ארונות שמלווה את קו הבניין, ובסופו, מול פינת האוכל, הופך לספרייה. מול הארונות יש "אי" עם עמדת עבודה בחלק הקרוב אליהם. בצד הקרוב לסלון הוצבו כיסאות בר ''הודיני'' שחורים ("הביטאט"), שמשמשים לארוחות יומיומיות. ארונות המטבח נצבעו לבן ("מטבחי סמל"), והמשטחים עשויים קוריאן. תאורה טכנית ("קרני תכלת") בצבע התקרה פוזרה במקביל לקווי האורך של הארונות וה"אי".

בין ה"אי"  לפינת האוכל מפריד עמוד תומך (צילום: עמית גרון)
בין ה"אי" לפינת האוכל מפריד עמוד תומך (צילום: עמית גרון)

עמוד תומך מפריד בין ה"אי" לפינת האוכל, שכוללת שולחן עץ עם רגליים לבנות ("As is"), כיסאות ''הודיני'' לבנים ומנורת ''ורטיגו'' לבנה מעל. ברקע פינת האוכל ספריית מדפים לבנה עם סולם שחור.

בסלון ספה תלת מושבית, שז-לונג ארוך והדום באפור כהה. הספות סודרו סביב שטיח עגול בצבעי אפור ושחור ("אפרת שוחט"), מול קיר שבתוכו הוטמע מסך טלוויזיה. על קיר אחר תלוי לוח שנה שחור מנייר עבה. שני שולחנות צד ("The box") משלימים את פינת הישיבה, והחלונות הגדולים מוסתרים בעזרת וילונות בד לבנים ארוכים, מהתקרה עד לרצפה ("רידובר").

הסלון. ספה תלת מושבית, שטיח עגול, לוח שנה (צילום: עמית גרון)
הסלון. ספה תלת מושבית, שטיח עגול, לוח שנה (צילום: עמית גרון)

שירותי האורחים בקומה רוצפו מחדש, וקירותיהם חופו עד התקרה באריחי גרניט-פורצלן דקים במיוחד (3 מ"מ עובי). הכיור מנותק מהקיר, והברז, מדגם גוצ'ה ("מודי"), יוצא מהרצפה.

בין הסלון לממ"ד מפריד גרם המדרגות. בגרסה המקורית היה מעקה ברזל, אבל אופנר החליטה לבטל אותו ולהפוך את המדרגות למעין אלמנט מפוסל. מעקה פח מתעקל נצבע בלבן ומלווה את גרם המדרגות מהמרתף עד עליית הגג ("פלדות אמיר").

גרם המדרגות. לא הוחלף, אבל מעקה הברזל בוטל (צילום: עמית גרון)
גרם המדרגות. לא הוחלף, אבל מעקה הברזל בוטל (צילום: עמית גרון)

חדר בעליית הגג

בקומת העליונה שלושה חדרי ילדים וחדר שינה להורים. במקור היה משמאל לגרם המדרגות חלל גדול, שנסגר לטובת חדר ההורים ויצר מעין מבואה מרובעת. דלת הכניסה לחדר הוזזה לכיוון המבואה, בסמוך לגרם המדרגות. במרכז החדר מוקמה מיטה לבנה, ומאחוריה פריט נגרות שתוכנן והוזמן במיוחד - ארון גדול שמתפקד מצדו השני כגב למיטה. משני צידי המיטה הוצבו שולחנות צד ("הביטאט") המשמשים כשידות, ומעליהם גופי תאורה שחורים ("קרני תכלת"). מול המיטה שני כיסאות בשחור-לבן בעיצוב פאולה נבונה, באזור הארונות שמאחורי המיטה שני ארונות גבוהים עם דלתות לבנות – לאחד ידיות זהב עגולות, ולאחר ידיות מגרעת ("אלון עיצובים בעץ"). חדר הרחצה של ההורים הורחב, והחלוקה הפנימית שלו שונתה. אסלה ומקלחון מוקמו מול ארון כיור רחב.

מבט מחדר הרחצה של ההורים. החלוקה הפנימית שונתה (צילום: עמית גרון)
מבט מחדר הרחצה של ההורים. החלוקה הפנימית שונתה (צילום: עמית גרון)

מול חדר רחצה נוסף נמצאים שלושת חדרי הילדים. בחדרה של הילדה הקטנה מוקם מול המיטה שולחן עבודה עשוי מפלטת עץ אלון שהוצבה על רגליים בצורת X , ולידו כיסא ''פנטון'' לבן. ארון הבגדים תוכנן בידי אופנר וכולל דלתות מחורצות עם ידיות שפוזרו בצורה אקראית ובגדלים משתנים. במרכזו, מסך טלוויזיה.

החדר של הילדה הצעירה.  פלטת עץ על רגלי X (צילום: עמית גרון)
החדר של הילדה הצעירה. פלטת עץ על רגלי X (צילום: עמית גרון)

חלק מהגג נסגר, מה שאיפשר להגדיל את חדרה של האחות הגדולה, שנמצא בעליית הגג, ולהוסיף לו חדר רחצה צמוד.

עוד בתים ששופצו ללא הכר:

>> משפחת כהן מגבעת שמואל החליטה לשפץ במקום לעבור דירה

>> בן מושב בית יצחק חזר עם משפחתו לבית הוריו