זו היתה דירה טיפוסית לשנות ה-90: מלאה בפינות קטומות, בנישות ובתקרות גבס מונמכות. בני הזוג שרכשו אותה מעורים בסצינת העיצוב – הם חייבים להיות: שניהם בוגרי המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, הוא פרסומאי והיא בעלת משרד למיתוג. לצורך השיפוץ פנו למעצבת הפנים פנינית שרת אזולאי, והיא מספרת שהעבודה איתם הייתה יוצאת דופן בהשראה ההדדית ובדיאלוג המפרה במיוחד. הם גם ידעו להביא איתם רהיטים שרצו לשמור מהדירה הקודמת, עבודות אמנות, והדפסי שחור-לבן שיצרה בעלת הבית תוך כדי השיפוץ.

אחרי שנים של מגורים בשכירות במרכז תל אביב, הם רכשו את הדירה בשיכון דן שבצפון העיר: ארבעה חדרים שפרושים על 120 מ"ר, עם מרפסת בשטח של 18 מ"ר. את שתי בנותיהן הקטנות (6, ושנתיים וחצי) ביקשו לשכן בחדר משותף עד שיגדלו, ולהפוך את חדר הילדים השני לחדר משחקים. גם היה להם חשוב לתכנן פינת עבודה שלא תהיה מבודדת, אלא חלק ממרקם החיים בבית. לסיום ביקשו לקחת בחשבון את סגנונם של כמה רהיטים שהיו להם, ואת מידותיהם.

את התכנון החדש התחילה שרת אזולאי בביטול הקווים האלכסוניים וביישור הזוויות בדירה, בעיקר באזור המסדרון ודלתות החדרים. שירותי האורחים בוטלו ואוחדו עם חדר הרחצה של הילדות, החלטה שאיפשרה ליצור בין חדרי השינה מסדרון ישר ועתיר בארונות קיר נוחים (ראו תוכניות למעלה). הכניסה למרפסת השירות הועברה למטבח ומה שהיה קודם חדר ארונות הפך לפינת העבודה, שנמצאת בהמשכה של פינת האוכל. כדי לחסוך בעלויות נעשה שימוש במערכת המיזוג הקיימת, אבל מיקום הפתחים בה שונה והותאם לתכנון החדש.

הסלון, ''לפני'': משחקי גבס ורצפת קרמיקה במראה אבן
הסלון, ''לפני'': משחקי גבס ורצפת קרמיקה במראה אבן

לרצפה נבחר פרקט מלוחות עץ אלון רחבים במיוחד – 26 ס"מ – שיוצרים תחושה של מרחב. רוב הקירות נצבעו בלבן שבור, למעט שני קירות מקבילים, בסלון ובמטבח, שנצבעו באפור כהה, והקיר הגדול לאורך פינות האוכל והעבודה, שנצבע בגוון טחינה. לפלטת הצבעים הבסיסית הזו הוסיפו שחור, עץ ולבן, באמצעות הרהיטים והפריטים הנלווים.

הסלון, ''אחרי'': הרבה שחור-לבן וקומפוזיציית תמונות על קיר אפור (צילום: גלעד רדט)
הסלון, ''אחרי'': הרבה שחור-לבן וקומפוזיציית תמונות על קיר אפור (צילום: גלעד רדט)

דלת הכניסה נפתחת מול פינת האוכל. משמאלה סלון, שבו הוצבה מול מסך הטלוויזיה ספת פוף נמוכה, אפורה בהירה. מתחת למסך שידת מדיה שחורה שבצידיה מדפי אלון פתוחים (ועליה הוצבו שניים מההדפסים שיצרה בעלת הבית). על שטיח מעוינים בשחור-לבן ("איקאה") הונחו שני שולחנות בצורת חלוקי נחל, בלבן ועץ אלון ("טולמנ'ס אאוטלט"), וכורסה שחורה עם הדום בריפוד קפיטונאז' (''IDdesign"). דלת הזכוכית שנפתחת אל המרפסת הוסתרה בווילון כותנה לבן. על הקיר האפור נתלו הדפסים שמוסגרו במסגרות שחורות פשוטות ("איקאה"), וסודרו סביב ציור גדול. את הקומפוזיציה מאירה מנורת זרוע שחורה ("יאיר דורם").

במטבח מדף דקורטיבי מפח שחור (צילום: גלעד רדט)
במטבח מדף דקורטיבי מפח שחור (צילום: גלעד רדט)

ה''אי'' במטבח. מנורות ''כלובים'' וכסאות מחוררים (צילום: גלעד רדט)
ה''אי'' במטבח. מנורות ''כלובים'' וכסאות מחוררים (צילום: גלעד רדט)

מימין לדלת הכניסה תוכנן מטבח בצורת האות ר': ארונות גבוהים בצד ומול החלל הפתוח ארונות נמוכים לבנים. על הקיר האפור בולט מדף פח שהוזמן במיוחד, נצבע בשחור וקושט בכלים שנבחרו בקפידה ובשני הדפסים נוספים תוצרת בית. את משטח העבודה מאירים ספוטים על פס צבירה ("דורי קמחי"). על ''אי'' שחור לאכילה ואחסון הונחה פלטת עץ אלון מבוקע, וסביבו שלושה כסאות בר אפורים בדוגמה מחוררת ("טולמנ'ס אאוטלט"), בסגנון שמתאים לשלוש מנורות ברזל הלבנות מעל, בשלוש צורות שונות של ''כלובים'' ("גדעון קלאס"). אור יום למטבח נטול החלונות מכניס חלון ששובץ בדלת של מרפסת השירות הצמודה.

בפינת האוכל שולחן ישן שרגליו נצבעו לבן (צילום: גלעד רדט)
בפינת האוכל שולחן ישן שרגליו נצבעו לבן (צילום: גלעד רדט)

על שטיח מחצלת שחור ("שטיחי איתמר") מוקמה פינת אוכל שכוללת שולחן עץ ישן שרגליו נצבעו מחדש בלבן, ספסל ישן שנצבע בשחור ושני כסאות חדשים (''טולמנ'ס אאוטלט''). מעל השולחן נתלתה מנורה שחורה ועל הקיר שני רישומים של פיליפ בולקיה.

פינת האוכל ופינת העבודה. גם כאן, עץ ושחור-לבן (צילום: גלעד רדט)
פינת האוכל ופינת העבודה. גם כאן, עץ ושחור-לבן (צילום: גלעד רדט)

בהמשך הקיר הוצב ארון ספרים מעץ מלא, שהובא מהבית הקודם ומוביל לפינת עבודה שחורה: שולחן זוגי מפלטת פורניר אלון צבוע, שידת מגירות (''איקאה''), שני כסאות שחורים ולוח פתקים ותמונות מפח. מעל מאיר פס תאורה צהוב, ועל החלונות נתלו וילונות רומיים בלבן שבור.

קומפוזיציה עליזה בפתח המסדרון (צילום: גלעד רדט)
קומפוזיציה עליזה בפתח המסדרון (צילום: גלעד רדט)

בפתחו של המסדרון שמוביל לחדרי השינה והרחצה הוצבה שידה ישנה שנצבעה בטורקיז. מעליה נתלו שני ציורים שנרכשו באינטרנט, ראש איל מקרטון צבעוני ומנורה קובייתית צהובה – קומפוזיציה עליזה שהולמת את שני חדרי הילדות שבהמשך.

כוורת אחסון בחדר המשחקים (צילום: גלעד רדט)
כוורת אחסון בחדר המשחקים (צילום: גלעד רדט)

בחדר המשחקים נצבע הקיר המרכזי בצבע טחינה ואליו הוצמדו שני שולחנות עבודה לבנים ופשוטים (''איקאה'') עם כסאות בוורוד ובצהוב (''IDdesign''), ומעליהם שני לוחות מגנטיים. שתי כורסאות, ורודה ולבנה, הוצבו מול מסך טלוויזיה, על המדפים מעליהן הונחו ציורים ממוסגרים של הילדות, ועל הקיר הרביעי כוורת מדפים עם מגירות ודלתות בוורוד ובטורקיז.

מיטות ברזל וטפט ציפורים בחדר השינה של הילדות (צילום: גלעד רדט)
מיטות ברזל וטפט ציפורים בחדר השינה של הילדות (צילום: גלעד רדט)

בחדר השינה של הילדות חופה הקיר שמול הדלת בטפט עם דוגמה עדינה של ציפורים ("פיפ סטודיו"). במרכז הקיר חלון שהוסתר באמצעות וילון בד מהתקרה עד הרצפה. זו מול זו הוצבו שתי מיטות ברזל ("איקאה"), שמעל כל אחת מהן נתלו שתי קוביות אחסון בגוונים שונים. בין המיטות מפרידה שידת פח צבועה בטורקיז ועליה מנורה בצורת שפן ("Sofi'').

חדרי הרחצה של הבנות רוצף באריחים לבנים עם קוביות שחורות. ארון שחור שעליו הונח כיור לבן תוכנן בהתאם לסקלת הצבעים של הדירה ומתוך מחשבה לעתיד, על התבגרותן של הילדות.

הכניסה לחדר ההורים (צילום: גלעד רדט)
הכניסה לחדר ההורים (צילום: גלעד רדט)

לאורך המסדרון נבנה ארון עם דלתות חלקות וידיות מגרעת. בקצה נמצא חדר ההורים: בכניסה ארון קיר שממשיך לתוך החדר, מראה על רגל ברזל ומולה דלת הכניסה לחדר הרחצה. וילון ארוך ובהיר במרכז קיר אפור משמש גם כגב למיטה הזוגית, שמשני צידיה שידות לילה לא תואמות ("אייטמס") – בצד שלו ארונית עץ עם שתי מגירות בכחול ובירוק ומנורת שולחן לבנה, בצד שלה ארונית אפורה ומנורת ''כלוב'' לבן תלויה על משולש עץ שחור וכבל צהוב. בפינת החדר ארון ויטרינה ישן שנצבע באפור והוסב לטובת אחסון מצעים. הווילון מסנן את האור ויוצר אווירה רכה ואינטימית יותר.

חדר הרחצה של ההורים, ''לפני''
חדר הרחצה של ההורים, ''לפני''

ואחרי (צילום: גלעד רדט)
ואחרי (צילום: גלעד רדט)

גם חדר הרחצה של ההורים רוצף באריחים לבנים עם קוביות שחורות. קירות המקלחון, שבו נבנה ספסל ''מרחף'', לבנים, וארון הכיור עוצב בסגנון בראסרי ונצבע בשחור. מולו הוצב סולם מגבות מברזל (כלים סניטריים ואריחי הקרמיקה – ''HeziBank'').

  • כל פרטי הנגרות בדירה תוכננו על ידי שרת אזולאי. את המטבח, פינת העבודה וארונות חדרי הרחצה ביצע סטודיו רביבו, ואת ארונות הקיר ושידת הטלוויזיה – עידן מנגריית אבנרי'ס.
  • קבלן: נדב נחמנזון מ"רמונט סטייל".

עוד דירות משפחתיות:

>> הורים טריים לתאומות קטנות שיפצו דירה ישנה ביפו

>> משפחת כהן מגבעת שמואל החליטה לשפץ במקום לעבור