למרות שהיא נראית דירה "צעירה" – קטנה, בהירה ומינימליסטית, עם נגיעות של אדום ופתרונות קלילים – דייריה מפתיעים: זוג פנסיונרים שילדיהם פרחו מהקן החליטו להיפטר משארית המשכנתא המעיקה ומכרו את הדירה הגדולה בתל אביב, שבה גידלו את הילדים. במקומה קנו דירה קטנה באזור כיכר מסריק, בבניין שנבנה בשנות ה-60. בהפרש הכספי החזירו הלוואות ושיפצו את הדירה הישנה.

מרון שינקין ביקשו לתכנן בדירה החדשה – 55 מ"ר בלבד שטחה – סלון, מטבח ופינת אוכל, חדר שינה וחדר עבודה. התקציב שהוגדר עמד על 140 אלף שקלים. השיפוץ כלל תשתיות חשמל ואינסטלציה חדשות, חיבור לביוב המרכזי, שבירת קירות, החלפת מטבח וחדר רחצה, חלונות, מזגנים וחיפויים.

חלק ניכר מהסכום הושקע במחיצה אקוסטית מעץ, שמחלקת את הסלון ומאפשרת לבעל הבית, מורה פרטי, לסגור סביבו חדר עבודה במהלך שעות היום. בשעות שבהן הוא אינו עובד המחיצה מקופלת ונוצר מרחב גדול ופתוח, ללא הפרדות בין הסלון, המטבח ופינת העבודה.

  (צילום: אורי סיוון)

כפי שהוא מדגים באמצעות סכימת הבועות כאן למטה, שינקין מאמין שהמפתח לתכנון דירה קטנה בתקציב מוגבל הוא עירוב שימושים: "המחיצה יכולה לתת לכל חלל כמה פונקציות – סלון אחד יכול להפוך לשני חדרי שינה, חדר משחקים גדול לשני חדרי ילדים. כל פעולה בבית מקבלת את החלל הדרוש לה בזמן נתון. אם היא נזקקת ליותר חלל, היא 'מלווה' אותו מחלל אחר, שלא נעשה בו שימוש באותו הרגע. זו חשיבה אדריכלית ירוקה וחסכונית, שמאפשרת להכניס ל-55 מ"ר פונקציות שלרוב נדרשים עבורן 90 מ"ר". כך, הוא אומר, קיבלו בני הזוג את כל מבוקשם, כולל אפשרות לשחק עם מערך הריהוט בחלל המרכזי, כך שיוכלו לארח בו גם ארוחת חג גדולה ל-20 איש (ראו תוכניות למעלה).

דלת הכניסה נפתחת לחלל המרכזי, שבו מטבח פתוח לסלון, חדר העבודה עם הדלתות המתקפלות, ופינת אוכל במה שהיתה פעם מרפסת. בקצה השני של הדירה חדר שינה קטן ופונקציונלי. המחיצה המתקפלת נעה על מסילות שהותקנו בתקרה ועשויה עץ צבוע בלבן, שבתוכו שולב חומר בידוד אקוסטי (נגריית ניסים זעפרני, שגם עשה את המטבח). היא נמשכת כאקורדיון וכשהיא סגורה נכנסים לחדר העבודה מכיוון פינת האוכל.

  (צילום: אורי סיוון)

  (צילום: אורי סיוון)

החלון הגדול שמקיף את פינת האוכל הוא מקור האור העיקרי של החלל הפתוח. בפינת האוכל הוצב שולחן ישן עם גלגלים, שרגליו נצבעו בשמנת. מעליו נתלו מנורות עשויות פליז (גופי תאורה: טל בלומן) וסביבו כסאות מאיקאה. המטבח תוכנן בקווים ישרים ובצורת האות ר', ונצבע שלייפלק לבן. המקרר שולב בקיר ארונות הגובה.

בשיפוץ נחשפו שני עמודים וקורה תומכת, ש"ממסגרים" את פינת האוכל והמטבח. בגלל התקציב המוגבל החליט שינקין להשאיר אותם כמו שהם, ללא טיח וצבע, וכך הפך הבטון הגס והחשוף לאלמנט דקורטיבי בחלל, שמוסיף לו חספוס ומנוגד לעדינות של פרקט הלמינציה שנקנה במבצע, מחפה את כל הרצפה ויוצר אחידות ויזואלית.

בסלון הוצבו ספה אדומה ושני כסאות עץ מדרום אפריקה, שהדיירים הביאו מדירתם הקודמת. מזנון לבן עם חיתוך לייזר הוכן במיוחד על פי תכנון של שינקין, שעיצב שבלונה עשירה בקווים, בניגוד לעיצוב המינימליסטי של החלל. שולחן הקפה מורכב ממשטח זכוכית שהונח על בלוקים שנותרו מהשיפוץ. נישה קטנה לצד המזנון נסגרה בדלתות בצבע הקיר והפכה לארון אחסון.

שולחן קפה ממשטח זכוכית על בלוקים שנשארו מהשיפוץ (צילום: אורי סיוון)
שולחן קפה ממשטח זכוכית על בלוקים שנשארו מהשיפוץ (צילום: אורי סיוון)

מבט לכיוון חדר השינה (צילום: אורי סיוון)
מבט לכיוון חדר השינה (צילום: אורי סיוון)

חדר השינה קטן, ומשמש את בני הזוג רק לשינה. מעל המיטה נמתח כבל ועליו נתלו, בעזרת אטבים פשוטים, שתי מנורות חשופות שניתן להזיז מצד לצד לפי הצורך. באותה דרך אפשר לתלות על הכבל גם תזכורות או תמונות - אלמנט עיצובי להשתעשע איתו.

פתרון פשוט ומקורי (צילום: אורי סיוון)
פתרון פשוט ומקורי (צילום: אורי סיוון)

בצמוד לחדר השינה תוכנן חדר הרחצה והשירותים, שלתוכו הוכנסו גם פונקציות השירות, כמו מכונת כביסה ומייבש. מתוך חשיבה זהירה לטווח ארוך, דלתות המקלחון והחדר רחבות ונפתחות החוצה. הקירות טויחו בטיח אפרפר ארון רחצה מרחף מעץ אלון משלים את התמונה.

חדר הרחצה והשירות (צילום: אורי סיוון)
חדר הרחצה והשירות (צילום: אורי סיוון)

"אם נביט אחורה בזמן, לתקופת אנשי המערות", אומר שינקין, "ניראה שהם חיו בחלל קטן אחד וניצלו כל פינה לכמה תפקודים שונים. עם השנים האדם שכלל את כליו, השתלט על סביבתו, ותיכנן את ביתו עם חללים רבים ומרווחים, שלמעשה משמשים אותו לזמן קצר מאוד במשך היום. אבל בימי המחאה החברתית, כשהמשכורת נעלמת לתוך המשכנתא, אפשר לחסוך בכסף ובשטח. 55 מ"ר יכולים להכיל סלון, מטבח, פינת אוכל, חדר עבודה, מקלחת ושירותים, חדר שינה, שני כלבים וזוג אוהבים".

>> לאתר של רון שינקין

עוד דירות ששופצו בתקציב צנוע:

>> דירת 75 מ''ר בגבעתיים

>> דירת 80 מ''ר בחיפה