במבט ראשון הוא נראה כמו עוד מבנה שמבקש לשחק באלמנט של ריחוף חלקים מסוימים בו (ע"ע המטה של אקטליון בבזל), אבל כשמעמיקים את המבט מגלים שזהו בכל זאת בניין מקורי. צורתו הבסיסית היא קובייה גדולה (27,311 מ"ר), אך הייחוד ניכר בחזית אחת שממנה בולטים החוצה חללים, המזכירים קורות זכוכית שכאילו לא נחתכו במקום הנכון. בנוסף, הקובייה כולה אינה מונחת באופן רגיל על הקרקע, אלא מוגבהת באמצעות רגל בטון עבותה.

הבניין משמש כפקולטה לרוקחות של אוניברסיטת בריטיש קולומביה (UBC) בוונקובר, קנדה. הוא הושלם בספטמבר לאחר שלוש שנות תכנון ובנייה. מאחר שהבניין ניצב בקצה המערבי של הקמפוס הוא מתפקד גם כשער כניסה, מה שהביא את האדריכלים לתכנן קומת קרקע שקופה שתזמין את העוברים והשבים להיכנס פנימה, ולהעמיד את המבנה על עמוד כדי ליצור תחתיו כיכר ציבורית נדיבה, המובילה אל שאר הבניינים בקמפוס.

משחקי א-סימטריה שוברים שגרה בין הקומות (צילום: Marc Cramer)
משחקי א-סימטריה שוברים שגרה בין הקומות (צילום: Marc Cramer)

את בניין הפקולטה תיכנן משרד האדריכלים ממונטריאול Saucier + Perrotte Architects, בשיתוף פעולה עם משרד HCMA מוונקובר. Saucier + Perrotte נקרא על שמם של שני השותפים בו, גיל סוסייר ואנדרה פרוט, שהקימו את המשרד ב-1998 והובילו אותו להישגים לא מעטים - הידוע בהם הוא ככל הנראה הביתן הקנדי בביאנלה לאדריכלות 2004 בוונציה.

בהתייחסות לבניין הפקולטה אמרו האדריכלים, כי ההשראה באה מעץ - גזע עבה ועלוות ענפים רחבה – ולהלן רגל הבטון התחתונה היא הגזע והחללים הבולטים החוצה הם הענפים. "הרשת האורגנית של העץ היא אבסטרקטית, אבל בכל זאת היא מציגה את עצמה בצורה טקטונית וגיאומטרית", הם אמרו. "הענפים המוצבים מעל הגזע יוצרים כיכר ציבורית ובו בזמן מאפשרים כניסה של אור לחללים הפנימיים (מעבדות ומשרדים)".

השלד, החלוקה הפנימית והמעטפת (באדיבות SAUCIER and PERROTTE ARCHITECTES)
השלד, החלוקה הפנימית והמעטפת (באדיבות SAUCIER and PERROTTE ARCHITECTES)

בקומה הראשונה מצוי מרחב ציבורי שקוף ופתוח וחלל לתערוכות מתחלפות. החלל הזה נועד להפגיש את עובדי המקום עם מבקריו, ולזמן אינטראקציה אנושית ביניהם. בקומה שמעל פועלת גלריה שמציגה תערוכת קבע על ההיסטוריה של הרפואה והרוקחות. שאר חלקי המבנה מאכלסים מעבדות, משרדים וכיתות. כל חללי הפנים משלבים קירות מבטון חשוף לצד קירות מבטון שחור, גרמי מדרגות שחורים ודומיננטיים ותקרות בגימור של שבבי עץ, שנטויות בזוויות שונות.

ההקמה של הבניין עלתה 92 מיליון דולר קנדי (340 מיליון שקלים), והמטרה הייתה להציב את הפקולטה לאדריכלות ואת המדעים בכלל באוניברסיטת UBC על המפה העולמית. או כפי שהצהירו המתכננים: "מכיוון שאדריכלות יכולה היום, יותר מתמיד, להעניק נוכחות בינלאומית ולעורר תשומת לב, התכנון מבקש לשחק תפקיד מרכזי במשיכה של אנשי המדע הטובים ביותר בעולם אל הפקולטה".