משרד "79 אדריכלות" זכה בתחרות לתכנון בית "יד לבנים" ברמת ישי – כך נודע הערב (ד') ל-Xnet. בשונה מרוב תחרויות האדריכלים בישראל, הסגורות לאדריכלים ותיקים בלבד, התחרות הזו נפתחה בפני אדריכלים צעירים בלבד (עד גיל 40), בהחלטה משותפת של עמותת האדריכלים והמועצה המקומית רמת ישי.

המתמודדים התבקשו לתכנן מבנה צנוע, ששטחו 500 מ"ר בלבד. 109 הצעות התקבלו – מספר גבוה של משתתפים, שכמוהו לא נראה שנים רבות, ומעיד על הצורך הדחוף בתחרויות אדריכלים כאלה, הפתוחות לכולם ונותנות סיכוי גם לדור הצעיר של אנשי המקצוע. צוות השופטים בראשות האדריכלית פרלה קאופמן עמל כמעט חודשיים על בחינת ההצעות. נראה כי קנה המידה המצומצם של היישוב, שנמצא בפאתי עמק יזרעאל, הוביל לבחירה במבנה צנוע, שמשתלב בסביבתו והולם את השטח הפתוח סביבו. לאחר צמצום הדרגתי של ההצעות - 20, ואז 11, ואז 5 מועמדות סופיות – הוכרזו כאמור הזוכים.

האדריכלים גדעון רוזן (רוז'נסקי) (39) וגיל אהרנסון (36), השותפים במשרד "79 אדריכלות", הגישו בעבר הצעות לשתי תחרויות, וזוהי זכייתם המשותפת הראשונה. זהו משרד צעיר מאוד – פועל רק שנה - ובימים אלה הם עובדים על תכנון של שני פרויקטים בתל אביב. "אני רוצה להחמיא למארגני התחרות על היוזמה, זו הדרך היחידה של צעירים להתקדם", אמר אהרנסון ל-Xnet, זמן קצר לאחר הזכייה.

מסלול ארוך מוביל לקיר ההנצחה לנופלים (הדמיה: אור וצל הדמיות)
מסלול ארוך מוביל לקיר ההנצחה לנופלים (הדמיה: אור וצל הדמיות)

את הפרויקט הם מכנים "בין היום-יום לזיכרון", והתכנון מבקש ליצור דואליות בין שני המרכיבים הללו. האדריכלים בחרו להשאיר את מרבית השטח פתוח, פראי וטבעי, ומאפשרים את השימוש היום יומי במתחם. לצורך כך יצרו שני מסלולים – "היום-יום" ו"הזיכרון" - הראשון פונקציונלי, מסלול קצר המוביל לספרייה ולחדרי הכיתות; השני ארוך יותר, עובר לצד קירות נמוכים המגדירים את מסלול הצעידה ומוביל לקיר הנופלים.

במקום השני בתחרות זכה אדריכל רן גולדמן (33), ממשרד "מנוף אדריכלים". לדבריו, "הפרויקט הוא ביטוי פיזי לרעיון שהתגבש בשנותיה הראשונות של המדינה, לפיו החול והזיכרון, האישי והקולקטיבי, שזורים זה בזה". במקום השלישי זכו האדריכליות מיכל גרינבאום ותמר נשיא.