חברת המכוניות האיטלקית הנודעת "פרארי" יודעת להעריך את שווי המותג שלה. אחרי חנויות המותג, שבהן נמכרים עשרות ומאות מוצרים עם לוגו הסוס המפורסם, היא חנכה באחרונה את מוזיאון "אנצו פרארי" בעיר מודנה. מודנה היא בירת הספורט המוטורי של איטליה, בראש ובראשונה בגלל אנצו פרארי והחברה שהוא הקים; אחר כך הגיעו לעיר יצרניות רכב נודעות אחרות, כמו מאזאראטי, למבורגיני ואחרות. המרכיב הבולט ביותר במוזיאון הוא הגג הצהוב, שבאופן שאינו משתמע לשתי פנים מייצג את הצבע הבוהק ברקע הסמל של פרארי. כדי שלא יישארו ספקות כלשהם בנושא נפערו בו גם עשרה חרכים, שרומזים לכונסי האוויר של הרכב הנחשק.

האדריכל הצ'כי יאן קפליצקי, שעמד בראש משרד Future Systems עד מותו ב-2009, הוא שתיכנן את המוזיאון. המבנה הידוע ביותר של קפליצקי, אדריכל שזוהה עם הסגנון הפוטוריסטי (עתידני), הוא חנות הכלבו סלפרידג'ס בברמינגהם, על רבבות הזכוכיות העגולות המכסות אותה. לאחר מותו של קפליצקי פורק המשרד שפעל בבריטניה, ואחד השותפים בו, אנדראה מורגנטה, סיים את התכנון של מוזיאון פרארי ופיקח על בנייתו במסגרת משרד חדש שהקים - Shiro Studio.

המוזיאון מורכב משני חלקים: הראשון הוא מבנה קיים ששימש בתחילת המאה הקודמת כבית המלאכה של אנצו פרארי, והוא חודש כדי לשמש כגלריה אור-קולית המתארת את ההיסטוריה של החברה ואת קורות חיו של המייסד; השני הוא מבנה חדש ששטחו 3,300 מ"ר וכמו מחבק בשתי זרועות את הבניין הישן. מעטפת המבנה הזה עשויה זכוכית, והוא נחתם למעלה באותו גג צהוב, שעשוי מאלומיניום המשמש בדרך כלל לבניית ספינות. שני המבנים מיתמרים לגובה 12 מטר ובעלי נפח נוסף מתחת לקרקע.

מורגאנטה. השלים את התכנון של יאן קפליצקי (צילום: Studio Cento29)
מורגאנטה. השלים את התכנון של יאן קפליצקי (צילום: Studio Cento29)

התערוכות המתחלפות נמצאת בקומת הקרקע של הבניין החדש, שמספק חלל גדול ללא הפרעה. המוזיאון מיועד אמנם למעריצי פרארי, ולא חסרים רבים כאלה, אבל גם לחובבי האדריכלות הפוטוריסטית של קפליצקי. אגב, אין זה המוזיאון הראשון של פרארי, אך הוא מרשים בהרבה מזה שהוקם במפעל של החברה במראנלו: זה מושך אליו לא מעט מבקרים, אך חובבי רכב אדוקים אינם מתרשמים מהתצוגה הדחוסה של המכוניות, שאינה עומדת בסטנדרטים המקובלים במוזיאונים של חברות רכב מובילות. פרארי מציעה כרטיס משולב לשני המוזיאונים תמורת 22 יורו, או במוזיאון אנצו פרארי בלבד - תמורת 13 יורו.

מיקום: מודנה, איטליה

אדריכלים: יאן קפליצקי, Shiro Studio ו- Future Systems

שנים: 2004-2012