אמיר יציב (יליד 1972), צלם שסיים את לימודיו ב"בצלאל" ב-2008, חי ויוצר בברלין במסגרת מלגת אמן גרמנית. יציב הציג בתערוכות בישראל, באירופה ובארצות הברית. בשבוע שעבר הוא הציג בתל אביב, במסגרת יריד ''צבע טרי'', סדרת צילומים שמשכה את העין - ספק עיר אמיתית, ספק עיר רפאים - שמתקיימת אי-שם בישראל, כחלק ממערך האימונים של צה''ל. ביקשנו מיציב להסביר היכן נמצאת העיר שהוא צילם, ומה הוא חיפש שם. הנה תשובתו:

"האם מקרי הוא ששטח אימונים של צה"ל נקרא על שם העיר האמריקנית דטרויט, בעבר מטרופולין שוקק וכיום עיר רפאים למחצה? שטח האימונים 'דטרויט' הוא הדמיה, אחד לאחד, של עיר פלסטינית ששטחה זהה. ההדמיה מייצרת מציאות חלופית (ולעתים קרובות סטרילית) המכסה על המציאות האמיתית. המציאות הבדויה הופכת למקור גירויים עשיר ומושך; לא אחת, חוויה זו עשויה להאפיל על חוויית המציאות, כפי שקורה למשל בערי סרטים, בדיסנילנד, או ב"משחקי המלחמה" הנערכים בצמרת המערכת הצבאית.

"'דטרויט' נועדה להכין את החיילים ללוחמה 
בשטח בנוי. היא נראית כרובע מגורים מוסלמי, ובכך עונה על הצורך של המשתמשים בסימולציה שתציג פנטזיה של עיר מוסלמית. מהותה של עיר זו מוחלפת בבדיית התדמית שלה.

"האם 'דטרויט' היא הדמיה שיצאה מכלל שליטה בעת הלוחמה בשטח עזה? בדטרויט של עזה אין גינות פרחים; התושבים אינם אלא ניצבים, והבתים ריקים מספרים או מכל סממן אחר של חיים. ההדמיה מכינה את הלוחם להתמודדות "טובה יותר" בזמן אמת, וחותרת לנטרל את גורם ההפתעה בקרב, באמצעות תִרגול המקהה את הלם המפגש עם האמיתי. היא מאפשרת התמודדות מרוחקת, המושתתת על חוויות קודמות, ולא על מפגש ראשוני בשדה הקרב; בה בעת, היא עלולה לקבע דפוסי פעולה אוטומטיים וקהות חושים".

ועוד אדריכלות צבאית