שכונת ביצרון במזרח תל אביב הפכה בשנים האחרונות לפסיפס מעניין של ישן וחדש: משפחות צעירות (בעיקר) הבחינו בפוטנציאל הטמון בבתים הקטנים והישנים ובשיכוני הרכבת שבה (ובמחיריהם הזולים יחסית לעיר הגדולה), קנו ושיפצו, או הרסו ובנו. גם דירת הקרקע של האדריכל דן טרוים נמצאת ברחוב טיפוסי לשכונה, מוצל וירוק. מאחורי שער ברזל אפור מוביל שביל מסויד בלבן בוהק לחזית לבנה, שבולטת בין הבתים הדו-קומתיים הישנים. אבל הדירה שלו שונה לא רק לעומת בתי השכונה.

טרוים מתמחה בתכנון מסעדות ובתי קפה. אולי משום כך הוא נעזר דווקא בדימוי של סלט ירקות כדי לתאר את הדירה הפרטית שלו: "ניסיתי ליצור אווירה צנועה. חפצים יקרים מנוונים, בעיני, את הפשטות, ופוגעים לי בתחושה. בסלט הזה המרכיבים הבסיסיים, כמו מלפפונים ועגבניות, נותנים תחושה של פשטות וצניעות. שאר המרכיבים מעבירים תחושה אלגנטית, שיקית ומעט תעשייתית". ואכן, בדירה המשופצת, 80 מ''ר שטחה, חוזרים חומרים בסיסיים ולא מתחכמים כמו ברזל שחור (ברהיטים ובמסגרות החלונות), זכוכית ובטון (שמחפה, למשל, את הקירות והתקרה). הצבע הלבן דומיננטי, אך זהו לא לבן מצוחצח וקר.

מה שהיום הוא החלל המרכזי והפתוח של הדירה היה בחלוקה המקורית שלה מבואה ושני חדרי שינה. טרוים הוריד את הקירות הפנימיים, אך שמח על המבנה הקובייתי של החדרים, שמגדיר את הפינות השונות בחלל: סלון, פינת אוכל, מרפסת מקורה עם פינת ישיבה ומטבח (שנבנה על חשבון הגינה). כך, לטעמו, לא סובל המרחב מתחושה של לופט, "שהוא, בעיני, חלל פחות אנושי. נעים יותר להיות בתוך חלל מרובע, ולא בתוך קווים אלכסוניים או מעוגלים, ולכן יצרתי 'קוביות אוויר', שמחלקות את הבית לאזורים אינטימיים". אל קצה הדירה המוארכת הורחקו חדר השינה, חדר קטן נוסף וחדר רחצה.

''חייב להבין ולהרגיש את החומר''

במהלך השיפוץ, שהסתיים לפני חצי שנה, הורדו כל הקירות, חלקם קירות נושאים. את חיזוקי הברזל שנעשו לעמודים ולקירות הנותרים בחר טרוים להשאיר חשופים, ולצבוע אותם בלבן. התקרה והקירות חופו בשכבה דקה של בטון חשוף ונצבעו גם הם לבן. על תקרת החלל המרכזי נמתחו פסי צבירה ארוכים ולבנים עם ספוטים. הדירה כולה רוצפה בפלטות עץ צפצפה בגודל 120 על 120 סנטימטרים. הפלטות הודבקו מעל לאריחים המקוריים, וסודרו בדוגמת חומת לבנים, כדי להסתיר את הקווים הלא ישרים של החיתוך, שנעשה בעבודת יד, וגם בשל חיבתו של טרוים לסידור אקראי. הפלטות הן חומר זול במיוחד (40 שקלים למ''ר) – ומתאימות גם לדבקותו בחומרים "אמיתיים", עם טקסטורה: "אני חייב להבין ולהרגיש את החומר. אם לא, אני לא משתמש בו". בהתאם לכך גם רוצפו המרפסת המקורה וחדר הרחצה במרצפות בטון בגודל עשרים על עשרים סנטימטרים, וצופו בסילר.

משמאל למרפסת המקורה נסגר חלק מהגינה לטובת מטבח. פתחים גדולים של זכוכית שמוסגרה בפרופיל ברזל צבוע שחור, מפרידים בין החוץ לפנים. גם במטבח נעשתה חלוקה ל"אזורים": על הקיר החיצוני הוצב משטח נירוסטה תעשייתי ותחתיו מגירות שצופו בדלתות פורמייקה לבנה. מעל הכיור חלון "קיפ" ומשמאלו מקרר פשוט עם דלת לבנה.

בקיר הניצב פינת בישול שכוללת תנור "פרי סטנדינג" לבן, יחידת אחסון פתוחה מברזל שחור וארון כוסות תלוי מברזל לבן. פינת האוכל מוקמה בהמשך: השולחן עשוי מסגרת ברזל שחורה ופלטת זכוכית. מעל חלון צר, שטרוים מצטער שלא ביטל במהלך השיפוץ. "לא צריך את החלון הזה. אני יודע שזה נשמע מוזר לבטל חלון, אבל לדעתי תמונה היתה מוסיפה הרבה יותר".

הסלון. ספה מכוסה בבד לבן, כורסת קרטון ושני רהיטים שעיצב טרוים: שולחן קפה וספרייה לבנה (צילום: עומרי אמסלם)
הסלון. ספה מכוסה בבד לבן, כורסת קרטון ושני רהיטים שעיצב טרוים: שולחן קפה וספרייה לבנה (צילום: עומרי אמסלם)

מול דלת הכניסה נמצא הסלון, עם ספה מכוסה בד לבן, כורסת קרטון שהובאה לפני ארבע שנים ממילאנו, ושלושה רהיטים בעיצובו של טרוים: שולחן קפה עם רגלי ברזל, פלטת עץ עם מגירות וזכוכית משוריינת עם טקסטורה; ספרייה שנמכרת ברשת טולמנ'ס, עשויה עץ אגוז צבוע לבן; ושידה לבנה על גלגלים, שמהווה בסיס למסך הטלוויזיה (תריס עץ מסתיר לנכנסים לבית את אחורי המסך). על קיר אחד תלוי צילום של אוהד מטלון, מולו שני רישומים של טרוים. תמונות שנמצאו בשיטוט בשוק מונחות באופן לא מחייב על הרצפה.

בחדר השינה, מקיר לקיר, הוצבה מיטת במה שנבנתה בהזמנה בהתאם למידות החדר, ונצבעה בתנור בצבע לבן. בחלקה התחתון מגירות בעלות ידיות נסתרות. מעל המיטה חלון קיפ, גם הוא במסגרת ברזל שחורה. את התמונה משלימים מאוורר תעשייתי מנירוסטה, ושידת מדפים מברזל שחור שעיצב טרוים.

שתי מדרגות מפרידות בין מפלס הדירה למפלס הגינה הקטנה, 30 מ"ר שטחה, שעוצבה כרחבה פתוחה. תחילה הונח בה דשא סינטתי אבל טרוים החליט להחליפו בחצץ לבן. צמחים נשתלו בפס אדמה שמקיף את החצץ, ומתחת לעץ גויאבה שנותר מהגינה המקורית, מתוכננת פינת ישיבה. אל הגינה צופים ממרפסת מקורה – הפינה האהובה בדירה – שממנה אפשר לראות גם את המטבח ואת הסלון, בזכות החלונות הגדולים. לאורך הקיר במרפסת המקורה הוצב ספסל מעץ אגוז לבן, ובמרכזה שולחן עגול עם פלטת שיש קררה וכסאות קש.

>> בבית הזה – וברבים אחרים – תוכלו לבקר במסגרת סוף השבוע של "בתים מבפנים" בתל אביב, שמתחיל ב-17 במאי. לפרטי האירוע לחצו כאן.

  • דן טרוים למד אדריכלות בניו יורק (New York Institute of Technology), עבד ב"סטודיו mu" וב-2004 פתח משרד עצמאי, שמתמחה בתכנון ופיתוח חללים מסחריים – חנויות, בתי קפה, מסעדות ובתי מלון. "אני טוב בליצור תחושות. מושך אותי לתכנן מקומות מיוחדים, שאנשים מגיעים אליהם כדי לבלות, עם כל מה שזה אומר – להתלבש במיוחד, להתכונן, לעבור חוויה שמה שמחולל אותה הוא לא רק אוכל, שירות ומוסיקה, אלא גם העיצוב". טרוים עיצב כמה ממקומות הבילוי המובילים בתל אביב כמו המסעדות "השולחן", "חדר אוכל" ולופט האירועים "אביגדור 22". הוא מעצב גם רהיטים. לאתר שלו לחצו כאן.

ומה ראינו באירוע "בתים מבפנים" בשנה שעברה?

>> דירתה המוארת וגבוהה התקרות של משפחה צעירה ביפו

>> דירה אורבנית של זוג ללא ילדים ברחוב חיסין במרכז תל אביב

>> ודירה לבנה עם חלון לנוף ירוק, דווקא ברחוב ארלוזורוב המפויח