"ופאת נגבה מקצה קרית יערים ויצא הגבול ימה ויצא אל מעין מי נפתוח" (יהושע י"ח, ט"ו)

לצוד בתים נטושים זה קל. יש רבים מהם מסביב ועל-פי רוב הם פרוצים לרווחת הסקרן המצוי. אבל איפה ניתן למצוא בארץ עיירת רפאים? בדרך המפותלת מתל אביב לירושלים, רגע לפני שהטבע מתחלף לגמרי באורבניות אפורה של עיר הבירה, יש ואדי על אם הדרך ובו בתי אבן עתיקים ונטושים, בטח רדופים. החלטתי להניח בצד את מעוזי היופי והנוסטלגיה של העיר הגדולה, ולהקדיש את הביקור דווקא לאותו ואדי תלול, ולסייר בכפר הערבי הנטוש ליפתא.

הכפר ליפתא מוזכר בתנ"ך בשם "מי נפתוח" ומוגדר בתור הגבול בין שבטי יהודה ובנימין. בפעם הראשונה בתולדותיו הכפר נהרס בידי הפולש הרומי אספסיאנוס, אך בשל קרבתו לירושלים ומי המעיין הזורמים בו במשך כל ימות השנה, הוא אוכלס שוב. עד עצם היום הזה ניתן למצוא בו שרידים ארכיאולוגיים מהתקופה הביזנטית והצלבנית, כך שנראה שהוא היה מיושב ברצף עד לשנות ה-40 של המאה הקודמת. לימים הפך היישוב לכפר ערבי גדול, ומיקומו האסטרטגי סייע לתושביו להפוך לסוחרים משגשגים. הם בנו לעצמם בתי מידות מרשימים, ואדמותיהם השתרעו הרבה מעבר לכפר, במקומות שבהם נמצאות כיום מספר שכונות בצפון ירושלים. עשרות הבתים האלה, שננטשו מאז מלחמת השחרור, עומדים בשיממונם מאז.

עם פרוץ מלחמת העצמאות שימש הכפר, היושב על הדרך המובילה לירושלים, תפקיד מרכזי בהתקפות על השיירות שעשו את דרכן לעיר. עם התעצמות הלחימה, ופעולות התגמול מצד ארגון הלח"י, נטשו תושבי הכפר המוסלמים את בתיהם ומאז הוא עומד נטוש ופרוץ.

למרות ההזנחה הרבה, שווה לבקר בליפתא ולראות מקרוב את הארכיטקטורה המתפוררת הטובלת בירוק. בין הבוסתנים והצמחייה הפראית זורם מעיין "מי נפתוח" ובו מים קרירים הנשפכים אל תוך בריכת אגירה, שבה מתרחצים נערים המגיעים למקום באופניים. בתי הכפר היפים, שמעידים על התקופות השונות ועל עושרם של בני הכפר, אינם רק נטושים אלא רדופים ממש: במקום לשמר את הכפר ולהפכו לשמורת טבע, עומדת מעל ליפתא סכנת רדיפה של צו הריסה, ותוכנית פיתוח דרקונית לבניית מלון ובתי יוקרה. למרות המאבק המתנהל נגד המהלך, עדיין לא ברור מה יעלה בגורלו של המקום הנהדר והציורי הזה. מעיין עם מים זורמים, עצי פרי עמוסי כל טוב, בתים נטושים, גרפיטי וציורי קיר, ארכיאולוגיה מודרנית ועתיקה, בקיצור – עיירת רפאים נהדרת, ממש ליד הבית.

  • מוזיקה בסרטון: בר מקררי

עוד בתים רדופים בסדרה:

פרידמן 14, גבעתיים

הבנים 53, הוד השרון

אליעזר יפה 4, רעננה

התשבי 130, חיפה

הכרמל 5, ראשון לציון

ביאליק 46, רמת השרון

הרב קוק 7, הרצליה