צמד האדריכלים היפנים זוכי פרס הפריצקר, קזויו סג'ימה וריו נישיזאווה – העומדים בראש משרד האדריכלים SANAA – הגיבו השבוע לראשונה ובאופן בלעדי ל-Xnet על המחלוקת סביב בחירתם לתכנן את הקמפוס החדש של בצלאל.

כזכור, משרד SANAA קיבל לידיו את תכנון הקמפוס שעתיד לקום במגרש הרוסים בין מבנים היסטוריים, ולהחזיר את האקדמיה מהר הצופים למרכז העיר. הם גברו על שלושה אדריכלים אחרים בעלי שם עולמי – נורמן פוסטר הבריטי, סטיבן הול הקנדי ומשרד RMJM הבריטי.

בעקבות ההכרזה על הזוכים בתחרות, מתחו אדריכלים ישראלים רבים ביקורת על הנהלת בצלאל, בטענה שלא פעלה בשקיפות לכל אורך המסלול של בחירת אדריכל לתכנון הקמפוס החדש. נוסף על כך, רבים מאוכזבים מכך שסמל ארכיטקטוני ישראלי כה חשוב נמסר דווקא לידי אדריכלים זרים. הדברים הגיעו לידי כך שעמותת האדריכלים דרשה לא מכבר לבטל את המכרז ולפתוח אותו מחדש.

>> כל הפרטים על התנהלות בצלאל – כאן

>> ולמה התפטרו אדריכלי מוזיאון הסובלנות בירושלים, בפעם השנייה בשנתיים?

בשבוע שעבר נקרתה ההזדמנות לבקש את תגובתם של סג'ימה ונישיזאווה, במהלך הקונגרס העולמי לארכיטקטורה שהתקיים בטוקיו. עם הישמע השאלה ביקשה סג'ימה, שדוברת אנגלית רהוטה, לעבור ליפנית כדי "לא להימנע מטעויות של שפה, בגלל שמדובר בשאלה רגישה". המתורגמנית שנכחה במקום תרגמה בשים לב את הדברים הבאים: "אחרי ההכרזה שמענו שהיו כמה אדריכלים מקומיים שלא הסכימו עם הבחירה שלנו, אבל אנחנו לא מעורים בפרטים לאשורם".

לאחר ששמעה את תקציר העלילה ענתה סג'ימה את התשובה הבאה: "עצוב לי לשמוע על זה. אנחנו נבחרנו דרך ועדה של בצלאל מבלי לדעת את כל הדרמה שהתרחשה בזמן הזה. כשהודיעו על התחרות ראינו שמשתתפים בה גם אדריכלים מקומיים וגם זרים, ולכן הופתענו לשמוע שהתעורר כעס סביב הבחירה בנו. חשוב לנו לומר שכמובן לא נתכנן ונבנה את הכל לבד, אלא נעבוד על הפרויקט יחד עם אדריכלים ישראלים".