>> הצטרפו ל-xnet בפייסבוק

תותחית מעולם הנסיעות שעובדת המון שעות, בעל שממנכ"ל חברת היי-טק וילדם בן עשר הגיעו לבית בנוי בכוכב יאיר, התאהבו במראה הנשקף מהגינה (יער אורנים ורקפות בחורף) ועיצבו מחדש - עד כמה שהתקציב אישר. בעזרת מעצבת הפנים אורלי אביטל עברו שינוים מרבית חללי הבית, וכיום גאים בני הזוג ביצירה מקורית לטעמם.

עוד בתים יפים:

>>> בית בכפר שמריהו, שעוצב בסגנון תאילנדי

>>> שש נפשות על חצי דונם, ובריכה בקומת המרתף

>>> אבן ועץ בבית ששרד את השריפה בכרמל

"כשהגעתי לראשונה לבית", מספרת אביטל, "היה ברור לי שצריך לפתוח אותו,למרות גודלו. המטבח היה קלסטרופובי, הסלון היה תחום בקירות, החלונות והיציאה לגינה היו קטנים, ובכלל לא ראו את הגינה רחבת הידיים מתוך הבית. בנוסף לכל היתה בסלון תקרת בטון משופעת, שירדה עד לגובה של שני מטרים וממש חסמה כל תחושה של מרחב".

התקרה פורקה, הוגבהה וצופתה בעץ, חלונות גדולים לגינה נפתחו, כל מחיצות הפנים הוסרו ובמחיצות קיימות שולבו "משרביות" (קיר אבן ערבי מסורתי עם חרכים בדפוס חוזר, שנועד לאוורר את הבית), ליצירת קשר בין חללים ולהעצמת תחושת המרחב. זאת, ביחד עם העובדה שבעלת הבית אוהבת ללקט רהיטים ישנים מערימות שרובנו פוסחים עליהן ואז משפצת אותם - יצרו בית מיוחד.

קפה על הדק

אל הסלון יורדים בשתי מדרגות, ומוצאים בו שולחן עץ מ"איי די דיזיין" ושטיח שבעלת הבית הביאה איתה ממרוקו. הקיר צבוע ב"שליכט" ירקרק, ולכל אורך הסלון מדף ארוך מעץ, שעבר שישה מדורי שפשוף עד שהגיע לצבע הנחשק בטכניקת "ליימינג". בסלון ספה בירוק בהיר, ושני כסאות נדנדה: האחד הובא מקוסטה ריקה ורעהו - מחנות "וינטג'מניה" בנווה ימין (משם הגיעו לבית הזה עוד פריטי נוי). ליד הקיר סל מעץ שהכיל פעם עצים לקמין והיום עמוס במגזינים צבעוניים, והקיר מעליו מקושט בקטע של משרביה, שמשמש כאן לחציצה חלקית מהמטבח. משרביה אחרת מפרידה בין הסלון לחדר העבודה הסמוך. היציאה מובילה אל דק תלוי מעל ליער, שם יושבים בני הזוג עם שחר ללגום קפה.

כסאות הנדנדה בסלון הובאו מקוסטה ריקה ומנווה ימין (צילום: רני לוריא)
כסאות הנדנדה בסלון הובאו מקוסטה ריקה ומנווה ימין (צילום: רני לוריא)

חצר המשק הוסבה לחדר שפונה אל הגינה. ליד הקיר ספות מרופדות בבד פרחוני ובתכלת, ממול עוד כוורת מ"איקאה" ושולחן זהה לאחיו הניצב בחדר העבודה, שגם הוא נמצא ברחוב ונצבע בירוק. על הרצפה כיסא לבן עתיק והחלונות הפונים החוצה ממוסגרים פרופיל בלגי בירוק. התקרה מעץ, עם חלון קטן שנפתח בין הרעפים ומציף את החדר באור נעים.

שיחה עם בעלת הבית מגלה את עבודת הנמלים שהושקעה בבית, וגם כמה טיפים מהותיים לעיצוב.

על מה ויתרתם?

"על שיפוץ חדר האמבטיה, מאילוצי תקציב. לא נגענו גם בחדרי השינה, והשארנו את המדרגות שתיכננו לחפות בעץ. היה גם אקווריום ענק בין פינת האוכל והסלון, שוויתרנו עליו".

על מה לא ויתרתם?

"קומת הביניים היתה מחופה בפרקט ישן והחלטנו לחשוף את הרצפה הקיימת, שבמזל היתה יפה, כי בכל הבית הרצפה היתה 'שיש מצבה', שחיפינו בעץ אלון".

מהי הפינה האהובה עלייך?

"המטבח, כי אני בשלנית, וחדר עבודה כי אני עובדת גם מהבית. בעלי אוהב את הדק בחוץ, הוא יוצא ללגום קפה ומסיים בתנומה על הערסל".

חפצים מיוחדים?

"אני משפצת לבד את הרהיטים ויש חפצים שנודדים ביחד איתי כבר שנים. אני לא ששה להחליף למשהו מודרני. טוב לי עם מה שיש".

טיפ למשפצים?

"לבחור קבלן בקפידה. לנו היה קבלן מדהים. כשביררנו עליו והלכנו לראות דירות שהוא שיפץ, כל מי שדיבר עליו אמר "הוא קופץ אלינו לקפה" וזה כבר אמר הכל. וגם - הקפידו להגיד לעצמכם 'עד כאן', כי מאוד קל להיסחף כספית. והטיפ הכי חשוב: לא נורא אם לא משפצים כל מה שרוצים. אבל מה שכבר משפצים, אז לשפץ בחומרים הכי טובים".

>> לאתר של אורלי אביטל