המשוואה היא די פשוטה: דירה מרווחת בפרוור שוות ערך, מבחינה כלכלית לפחות, לדירה קטנה (מאוד, אפילו) במרכז הארץ. אם העירוניות חשובה לנו - ולאחרונה נוכחנו לגלות עד כמה הדבר חשוב לרבים מאיתנו - הרי שהתמחות במציאת חללים חכמים, שימושיים וכמובן אסתטיים היא רלוונטית מאי פעם.

שגיא הגיע אלינו עוד לפני שהחליט איזו דירה לרכוש, כדי להתייעץ. בסופו של דבר, אחרי בחינה של דירות שונות, נבחרה אחת בשכונת פלורנטין בדרום תל אביב. זאת הייתה דירת קבלן ברמה ממוצעת ומטה, בשטח של 46 מ"ר בלבד. הקירות אלכסוניים, השירותים היו טחובים, והיה מחסור חמור במקום אחסון. היא נבחרה בזכות המיקום, שהתאים ללקוח, והמחיר הנמוך.

אנו ראינו בה פוטנציאל: חללי הדירה איפשרו חופש תכנוני ומיקומה הגבוה בבניין, בקומה השלישית מעל שני מפלסי מסחר, מאפשר מבטים רחוקים לעיר ולרחוב, ואוורור טוב.

הטקס

החיים שלנו מורכבים מרצף טקסים, חלקם גדולים וחלקם קטנים: טקס קריאת העיתון בבוקר עם הקפה בשולחן האוכל, טקס ההתלבשות, טקס הצפייה בטלוויזיה בערב לפני השינה. הטקסים האלה מוגדרים אצל כל אחד מאיתנו ושונים מאדם לאדם. כך למשל, אירוח של שישה אנשים בדירה של 46 מ"ר אינו טקס מובן מאליו.

הדייר הוא עיתונאי, שהיסטוריה ופוליטיקה הן מתחביביו הבולטים. הוא סיפר לנו על רצונו לבשל, שלא תאם את המטבח המיניאטורי של הדירה, ועל שאיפתו לארח בביתו ארוחות. הוא גם הראה לנו את אוספי הספרים שלו ושיתף אותנו ברצונו ב"חדר מחשב" שלא יהיה חלק מהחלל הראשי. בואו נסכם: בישול, אירוח, אחסנה רבה, ספרים שהוא מתגאה בהם, מקלחת מרווחת, חדר עבודה ועוד - וכל זאת בדירת 46 מ"ר. מגבלת התקציב (125 אלף שקלים לשיפוץ מלא, כולל קניית רהיטים ואביזרי חשמל) לא איפשרה לנו הרבה מקום למשחק.

התכנון

החלל המרכזי כולל אזור בישול ואזור ישיבה, המופרדים ביניהם באמצעות רהיט המשמש למספר תפקידים. מצד המטבח, מכיל הרהיט מיקרוגל, כוורת יין ומגירה לאחסנת סירים ומחבתות. מצד הסלון מכיל הרהיט מדפי ספרים וחפצים שונים. באמצע הותקנה פלטה גדולה שהיא שולחן אוכל ומשטח עבודה נוסף למטבח, המכפילה ואף יותר את גודלו ומאפשרת לשני אנשים או יותר להכין ארוחה.

בחלל המרכזי, הקיר האלכסוני הוסתר באמצעות עיבוי המאפשר את מירב האחסנה בבית: ארון המכיל טלוויזיה וספרים רבים הקשורים לתחביביו של שגיא, ארון לאחסנה סגורה, ובהמשך, בחלקו האחר של הקיר, שוקעו ארונות נסתרים בנישות גבס. ארון אחד מכיל את כלי הניקוי והגיהוץ, והשני מאכלס מתלה למעילים ומפתחות, בכניסה לבית.

הארונות. חוסכים מקום (צילום: גידי בועז)
הארונות. חוסכים מקום (צילום: גידי בועז)

אהבתו של שגיא להיסטוריה ופוליטיקה מתבטאת גם ב"הלבשת" הבית. כך, למשל, בחדר השינה מוסגרו תמונות מראשיתה של תל אביב. בחלל הסלון והאוכל - תמונות תעמולה מראשית המדינה.

חלל הרחצה פורק עד היסוד. האמבטיה הוצאה ובמקומה הותקנה מקלחת גדולה, המתאימה אפילו לרחצה זוגית, ובסופה יש ארון קיר הכולל סל כביסה. ארון נוסף כולל מכונת כביסה, מייבש וחומרי ניקוי.

חדר שינה/עבודה: כשהנחנו לרגע בצד את מה שכתוב בסלע - העמדת מיטה במרכז החדר ולצידה שתי שידות קטנות - גילינו שחדר השינה יכול גם להיות מקום לשהות בו. תוכנן רהיט המתפתל מסביב לחדר וכולל מיטה שבראשה אחסנה לפריטים אישיים וספרים, בבסיסה מצעים, ובסופה פריטים גדולים כגון מזוודות וכסאות מתקפלים לאירוח. המשך הרהיט הופך לשולחן עבודה, ובסופו הוא נפגש עם ארון הבגדים.

>> עוד פתרונות מעניינים לחללים קטנים