הזוכים, בהרצאתם במדיטק חולון בחודש פברואר השנה. סג'ימה ונישיזאווה זכו אשתקד בפרס פריצקר

מאת מיכאל יעקבסון

הוועד המנהל של האקדמיה לעיצוב ולאמנות "בצלאל" הודיע היום (שלישי), כי החליט לאמץ את המלצת הוועדה לבחירת הארכיטקט שיתכנן את הקמפוס החדש במגרש הרוסים בירושלים. ואלה הזוכים: משרד האדריכלים SANNA היפני, זוכה פרס פריצקר לשנת 2010, בשיתוף משרד האדריכלים הישראלי ניר-קוץ.

כפי שדווח כאן לראשונה לפני שבועות ספורים, הוועדה כללה חמישה חברים: יו"ר חבר הנאמנים איש הנדל"ן הרצל חבס, חברת הועד המנהל האדריכלית ארנה אנג'ל (סמנכ"לית בחברת הנדל"ן שיכון ובינוי), נשיא האוניברסיטה העברית לשעבר פרופ' חנוך גוטפרוינד, ראש המחלקה לאדריכלות יובל יסקי, ונשיא בצלאל פרופ' ארנון צוקרמן.

בפברואר האחרון הזמין האדריכל אריה קוץ את צמד האדריכלים היפני להציג את עבודותיהם בפני הקהל הישראלי, בהרצאה שנשאו באולם המופעים המרכזי במדיטק, חולון. סטודיו SANNA זכה לפרסום עולמי הודות לפרויקטים שתיכננו שני שותפיו באסיה, באירופה ובארה"ב. משרד ניר-קוץ, מהחשובים בישראל, השלים לפני כשנתיים את פרויקט מגדל הבנק הבינלאומי הראשון בשדרות רוטשילד בתל אביב, בו היה עמית עם משרד האדריכלים האמריקאי הנחשב אי. אם. פיי.

מבחינת בצלאל, מדובר בבחירה בשני אדריכלי-על, שזו להם העבודה הראשונה בישראל: קזויו סג'ימה וריו נישיזאווה, זוכי פרס פריצקר לשנת 2010 - פרס האדריכלות החשוב ביותר בעולם - והחלטה שצפויה להעניק יחסי ציבור מהדהדים לבצלאל ולעיר ירושלים כולה. יהיו אלה יחסי ציבור שיוכלו לכסות על פרשה מעוררת סערה שנמשכת שנים לא מעטות, וספק אם לא תעורר גם כעת התנגדויות מצד המשרדים המקומיים שזועמים על התנהלות האקדמיה.

>> "שוק בצלאל": לפרקים הקודמים בפרשה - מעקב Xnet

יש להזכיר את מה שפורסם כאן בחודש שעבר: המשרד הזוכה, שיעבוד על הפרויקט במגרש הרוסים יחד עם המשרד הישראלי, כלל לא התבקש להציג תוכנית אדריכלית. ולא רק הוא: הוועדה לא ביקשה זאת מאף אחד מהמועמדים, וזאת בניגוד לשלב הקודם של התחרות מעוררת המחלוקת, שבה זכה משרד אלמוני טורקי-גרמני בתחרות -- אך זכייתו בוטלה בחשאי. לאחר ביטול הזכייה החליטו בבצלאל לא לחזור למשתתפי התחרות הקודמת, אלא לבחור בעצמם קומץ מתמודדים מהארץ ומהעולם, ולבחור אחד מהם למשימה.

בהודעה לעיתונות של בצלאל, שנראית כאילו נוסחה במהירות (שמותיהם המלאים של הזוכים אינם מופיעים בה, וניכר שלא עברה הגהה), נכתב כך: "שני האדריכלים המובילים את המשרד היפני נחשבים לדמויות מפתח בשיח האדריכלי העכשווי. בין הבניינים שתיכננו השניים: בניין רולקס Rolex Learning Center בלוזאן, מרכז אקדמי שכבר קנה לעצמו שם של פנינה ארכיטקטונית, ובניין ה- New museum of contemporary art במנהטן. סג'ימה שימשה גם כאוצרת הראשית של הביאנלה האחרונה לאדריכלות בוונציה".

עוד נכתב בהודעה של יחסי הציבור של בצלאל, מפיו של נשיא האקדמיה פרופ' צוקרמן: "אני שמח על הבחירה במשרד SANNA יחד עם המשרד הישראלי ניר-קוץ לתכנון הקמפוס החדש. אני משוכנע כי הם יבטיחו את התוצאה הטובה ביותר לפרויקט איכותי ומורכב של תכנון אקדמיה לאמנות בלב ליבה של ירושלים, וסקרן מאוד -- כמו רבים אחרים, ללא ספק -- לראות את התוצאות".

>> מדוע עלתה דרישה לבטל את המכרז החדש?