>> הצטרפו ל-Xnet בפייסבוק

שנה וחצי לאחר שהאדריכלית אילת שלו ובעלה נכנסו לביתם החדש בכפר האמנים עין הוד, פרצה השריפה הגדולה בכרמל. הם נלחמו באש והצילו את הבית, אבל הגינה נשרפה, וחלק מהחדרים נפגעו.

"התעצבתי יותר על העצים העתיקים שהיו במגרש ושנשרפו, יותר מאשר על הגינה", אומרת שלו. במקום הברושים העתיקים נשתלו עצי זית בוגרים, וכשמסתכלים על הגינה, קשה להאמין שחלפו רק שישה חודשים מאז שוקמה.

שלו היא אדריכלית שונה בנוף המקומי: מסרבת בתוקף להיכנע לתכתיבי אופנה ולרוץ אחר צו העדר. את לימודיה סיימה ב- AA בלונדון, ואופי עבודותיה שונה מאוד מהקו המודרני הקר המאפיין את מרבית בוגרי בית הספר. כך נראה ביתה, חם ומקומי מאוד, וגם הפרויקטים שבהם היא מתמחה הם בעלי הקשר חברתי ורוחני.

שלו תיכננה, למשל, את "לגעת בטבע", חוות טיפול באמצעות בעלי חיים, המשתרעת על עשרה דונם בצפון, חוות גמלים בדרום, פרויקט אירוח בדואי וגם את שיפוץ לשכתו של הנשיא פרס. היא מאמינה בכוחה של האדריכלות לחולל שינוי לטובה: "בראיון הקבלה לבית הספר אמרתי שאני מאמינה באדריכלות של שלום".

  (צילום: אן וסרמן)

הבית בעין הוד, שבנייתו הסתיימה לפני כשנתיים, תוכנן על שני צירים: ציר דרום-צפון במפלס הכניסה, וציר מערב-מזרח למדרגות וליציאה לחצר. "הציר מכניס לבית אור שאינו חזק מדי ומאפשר לנו ליהנות מהבריזה המגיעה מהים. רק בימים חמים במיוחד מדליקים מזגן", אומרת שלו. "רציתי ליצור בית שיהיה הרמוני מכל הבחינות, וקודם כל עם הסביבה – שיוצב נכון בנוף, שיתייחס לעצים הקיימים. שינצל נכון את אור השמש ואת זרימת האוויר".

גם פרקטיות היא קו מנחה. ''נוחות ונעימות לא צריכים לבוא על חשבון המראה'', מאמינה שלו. ''כשפורטים את הבית לפרטים רואים שהוא מדבר לכולם, גם למי שרגיל לנקי וחלק וגם לדרווישים''.

  (צילום: אן וסרמן)

  (צילום: אן וסרמן)

>> עוד בתים ובניינים יפים, בארץ ובחו"ל - כאן