ההצעה שזכתה ונפסלה. אל תחפשו תוכנית חדשה - אין כזאת אצל המתמודדים

מערכת Xnet

יש לבטל את מכרז התכנון של קמפוס "בצלאל" החדש במגרש הרוסים בירושלים, ולפתוח אותו מחדש -- כך דורשת עמותת האדריכלים, שקולה לא נשמע בפרשה עד כה, ימים ספורים לאחר הפרסום ב-Xnet על התנהלות האקדמיה הירושלמית בפרשת המכרז.

כפי שפורסם כאן ביום ראשון, הנהלת "בצלאל" לא פועלת בשקיפות לאורך המכרז כולו. תחילה נבחר משרד אדריכלים אלמוני, מתוך 188 הצעות שחלקן הוגשו על ידי בכירי האדריכלים בארץ ומחוצה לה. לאחר מכן בוטלה הזכייה בשקט, בין השאר משום שעיריית ירושלים התנגדה להצעה הזוכה בטענה שהיא מסתירה את הנוף. ובסופו של דבר הוחלט לא לחזור אל המתמודדים שהעפילו לגמר ולא זכו -- אלא להתעלם מכך, ולהזמין באופן פרטי אדריכלים בודדים להגיש הצעות.

אלא שההצעות האלה אינן כוללות תוכנית, פורסם כאן השבוע -- המשרד הזוכה ייבחר על סמך ביצועי העבר, לא על סמך תוכנית של ממש.

ב"בצלאל" סירבו להגיב לכתבה. נשיא האקדמיה, פרופ' ארנון צוקרמן, סירב להתייחס לשאלות Xnet וכך גם דוברות האקדמיה. בכתבה אף צוין, כי אף גורם מייצג של אדריכלי ישראל לא השמיע את קולו בפרשה זו.

יומיים לאחר הפרסום מעורר הסערה, הפיצה עמותת האדריכלים את עמדתה. במסמך המופץ מופיעה עמדתו של ראש עמותת האדריכלים, פרופ' ברוך ברוך, הפועל לפי המסמך נמרצות בנושא. כך, לפי המסמך, הוא כתב לנשיא בצלאל, צוקרמן: "עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל מביעה צער ומבקשת להעביר אליך מחאה חריפה על החלטתכם לבחור צוות אדריכלים לתכנון משכן האקדמיה החדש שלא בדרך של תחרות. החלטתכם בעיקרה שוללת את עיקרון שוויון ההזדמנויות של כלל ציבור האדריכלים הישראלי".

נשיא בצלאל מתעלם, לפי הודעת העמותה, מבקשתה, והיא בתגובה דורשת לבטל את המכרז.