>> הצטרפו ל-Xnet בפייסבוק

באמצע שכונת מגורים רגילה לחלוטין בעיר אביקו שביפן, בולט בית קטן ושונה מאוד משכניו. הוא עשוי כולו בטון חשוף – מבפנים ומבחוץ. בני הבית הם זוג בשנות השלושים לחייהם, שביקשו מהאדריכל לבנות להם בית שנראה כמו גלריה, כדי שיוכלו להציג לראווה את הרהיטים המעוצבים האהובים עליהם.

הבית מורכב משלושה אלמנטים של בטון, משולבים ומחוברים ביניהם, ויכול בקלות להיחשב בטעות לגלריית אמנות. הזוג הצעיר מאוד מרוצה מהתוצאה, למרות שהבית נחשב כ"לא מתאים" לשכונה בה הוא ממוקם. גודל המגרש הוא כמאה מ''ר, ושטח הבית כ-80 מ''ר, בשלוש קומות.

האדריכל, שיגרו פוסה, מסביר שצורתו של הבית היא לא רק עניין של עיצוב, אלא גם של פרקטיות: המבנה הטופוגרפי, ורכותה של הקרקע, חייבו יסודות עמוקים וחזקים. כדי להקטין את העלויות, שטח המגע של הבית עם הקרקע הוקטן למינימום. היציבות מושגת באמצעות הבטון המזוין וחלק הבית שנראה כמרחף באוויר, אך למעשה מתפקד כעמוד תומך.

הבית מיוחד מבפנים לא פחות מבחוץ. חדר האוכל, חדר הרחצה והסטודיו (שהפך למספרה ביתית), "יוצאים" מהחלל המרכזי, שגובהו שישה מטרים. מדרגות עץ שחורות, מחוברות לקיר מצדן האחד, מובילות לקומה העליונה.

ועוד: חלוקת החלל המרכזי נעשתה באמצעות האור ולא באמצעות קירות. חווית הביקור בבית משתנה בהתאם לעוצמת האור שחודר מבחוץ. "ההשתקפות של האור, והצורה בה הוא נשבר על המשטח האלכסוני, גורמים לתחושה של חלוקה מחד ושל חיבור מאידך", מסביר פוסה.

  (צילום: Shigeru Fuse )

עוד כתבות בנושא:

>> הזוכה בפרס רכטר: הבטון

>> ביתו של האדריכל ארז אלה: בלי חיפויים, בלי תירוצים

>> האדריכל פיצו קדם תיכנן וילה פרטית שעשויה מקשה אחת של בטון

>> ומה יקרה לבטון שבחזית עיריית תל אביב בתהליך השיפוץ?