כיכר דיזנגוף בתל אביב זוכה להתייחסות בלתי צפויה, בסרטון חדש שיצרו שני סטודנטים המסיימים את הלימודים במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, לירון לוסקי (26) וגיל בלימן (28). השניים, בני זוג, ראו את סקר התושבים שהעירייה ערכה בנוגע לעתיד הכיכר, והחליטו לערוך סרט קצר המבהיר מה הן שלוש החלופות שעומדות על הפרק. רוב הציבור, עושה רושם, אפילו לא יודע שהיה משאל כזה שבו אפשר היה להשפיע.

לוסקי ובלימן עבדו על הסרט במשך חמישה חודשים, לאחר שבדקו את תוכניות הכיכר והמבנים הצמודים לה, צילמו את הכיכר מכל נקודה אפשרית והתייעצו עם סטודנטית מהמחלקה לאדריכלות. "רצינו לעשות משהו שקרוב למציאות", מסכמת לוסקי, "אך עדיין כזה שייצור שפה ייחודית משלנו".

  • לחצו על נגן הווידאו בראש הדף כדי לראות את הסרטון עם ההצעות


את הפרויקט, שהנחו האמנית יעל בורשטיין והמעצב נעם שכטר, ביצעו השניים בשילוב שתי תוכנות - מאיה ואפטר אפקטס - כשהכיכר מופיעה בסגנון נקי, הרחק מהסטריאוטיפים שדבקו בה. על פי לוסקי ובלימן, הכיכר אינה כיכר לבנה כפי שהייתה במקור וגם לא אפורה כפי שהיא היום, אלא כזו הניתנת לשינויים בהתייחסות לאיכויות הממשיות שלה.

  • הנדל"ניסטים והמסעדות חוזרים לכיכר - מדוע העירייה לא?

"בסרט אין ביקורת מפורשת על הסקר, אך הוא בהחלט בא כתגובה לסקר שנראה מאוד בעייתי ולא בדיוק זכה לתהודה הציבורית שלו הוא היה ראוי", מסבירה לוסקי מה הוביל להכנת הסרט. "השתדלנו לשאול שאלות לגבי חוסר הבהירות של שלוש החלופות. לדוגמה, לא ברור למה בשתיים מהחלופות המזרקה הועלמה, ולא צוין שללא ההגבהה של הכיכר יש בעיות תחבורה קשות. במצב הנוכחי קשה לבחור בין החלופות, ולכן נדרש מידע נוסף וגם חלופות נוספות, כמו ההצעה של 'סומה אדריכלים' שהציעו באמצעות כמה תוספות לשפר את הכיכר ולהפוך אותה למעין גבעה. זו הצעה מקסימה בעיניי, והיא לא הופיעה בסקר".

ההצעה של סומה אדריכלים