פיטר צומטור. עבודה ראשונה בבריטניה

ביום שישי הקרוב, 1 ביולי, ייפתח לקהל ביתן הקיץ השנתי של גלרית סרפנטיין הלונדונית, השוכנת בגני קנזינגטון. זו כבר השנה ה-11 שבה בוחרת הגלריה היוקרתית, השוכנת בהייד-פארק, באדריכל אחר לתכנון ביתן הקיץ, ומיטב הכוחות מתמודדים על הפרויקט. פטר צומטור, שנבחר השנה למשימה, הוא ללא ספק מבכירי האדריכלים הפועלים כיום בעולם, וזו עבודתו הראשונה בבריטניה.

צומטור (68) השווייצי, זוכה פרס פריצקר לאדריכלות, תיכנן את הביתן בשיתוף פעולה עם מעצב הגנים ההולנדי פיט אודולף. הביתן עשוי עץ שחור ומוקף צמחייה גבוהה, מה שיוצר דממה בלב הכרך (המרוחק מהשלווה של ההייד-פארק גם כך). כוונתו הייתה ליצור חדר שיעניק למבקר חוויה של הרהור ומחשבה, כזו המנתקת אותו מהמרחב הלונדוני הרועש והגועש. בחירה בצבעים רגועים ושקטים, בשילוב צמחייה וניתוק מוחלט מהעיר, אמורים לברוא מקום שקט ואינטימי שבו ניתן לשבת ולעצור. אתר האינטרנט של ה"גרדיאן" מפרסם הבוקר תמונות מהביתן החדש, שהוצג לעיתונאים אתמול. הנה גלריית התמונות.

בטקסט שפירסם צומטור, ובו הוא מציג את עבודתו האחרונה, הוא מסביר כי המרחב המהורהר שעליו הוא חלם הוא מבנה המקיף גן ופתוח אל השמיים. "אני חושב על הגנים שראיתי, שאני מאמין שראיתי", כותב צומטור. "אני משתוקק לראות אותם, מוקפים קירות פשוטים, עמודים, ארקדות או חזיתות בתים – מקומות מחסה של אינטימיות רבה, שבהם אני רוצה להישאר זמן רב".

הביתן יהיה פתוח עד 16 באוקטובר מדי יום, בין השעות 18-10 ולאחר מכן יפורק. פרטים נוספים באתר הגלריה

לצפייה בעבודות קודמות של פטר צומטור -- ראו כתבה קודמת ב-Xnet