קנט ובריטה לינדבל גרים בכפר קטן בלפלנד, שבצפון שוודיה, 600 תושבים בסך הכול גרים שם. כמו כל תושבי כפר האראדס, גם בני הזוג לינדבל מנהלים מערכת יחסים הדוקה עם יער האורנים שלצידו הם גרים ושאותו הם מוקירים.

לפני כמה שנים הם צפו בסרט הדוקומנטרי "אוהב העצים" (בבימויו של יונס סלברג אגוסטסן השוודי), שצולם ביער הסמוך לביתם ומספר את סיפורם של שלושה חברים עירוניים, המחליטים לחזור אל הטבע באמצעות בניית בית על העץ. "זה סרט פילוסופי על משמעות העצים בחיי האדם", מסביר קנט. "בהשראת הסרט החלטנו להרחיב את הרעיון לכדי מלון, עם ממד נוסף של עיצוב מודרני". ובכן, שנה לאחר אותו רגע מכונן, "מלון על העץ" הוא אחד הפרויקטים האדריכליים המדוברים באירופה.

במלון על העץ אין לובי או מעלית, אלא חדרים בודדים שתלויים על עצים - כל חדר תוכנן על-ידי אדריכל שוודי אחר. הכללים המנחים היו: חלל מוגבה שאינו נוגע בקרקע (4-6 מטרים באוויר); בנייה שאינה דורשת כריתה של עצים; תכנון שנעשה תוך התחשבות ביער - אבל התחשבות אמיתית, לא כזו שהיא רק מס שפתיים. באחד הראיונות סיפרה בריטה שבדיעבד היא מבינה שהיה קריטריון נוסף, כזה שבני הזוג לא הצליחו לנסח באופן מילולי, אבל הפרויקט עונה עליו מעצמו: נדמה שהחדרים תמיד היו שם.

החדרים קטנים, הם מרוהטים במינימליות, מכילים חימום לימות החורף ומתוחזקים באופן סביבתי. בני הזוג מעוניינים להגיע בסופו של דבר ל-24 חדרים. לפני כמה חודשים התארחה שם הנסיכה השוודית ויקטוריה יחד עם בעלה, מה שבהחלט יכול לקדם את בני הזוג לינדבל אל עבר היעד שהציבו, אך לפי שעה מדובר בסך הכול בשישה חדרים וסאונה מרכזית.

קן לציפור. בין העצים
קן לציפור. בין העצים

ציפורים לא יתנגשו בקוביית המראות

החדר הראשון שנבנה היה "קוביית המראות" (ראו מסגרת עם פרטים ומחירים), בעלת החזית הרפלקטיבית. זוהי קובייה שכל פאותיה מראות המשקפות את הסביבה באופן מוחלט. כדי למנוע מציפורים להתנגש בעוצמה בחדר, נשזרו נורות אינפרא-אדומות שנראות רק על ידי ציפורים ומזהירות אותן מפני המבנה.

לעומתו, "החרוט הכחול" בנוי כבית קלאסי (ריבוע וגג משולש), והוא תלוי על העצים באמצעות שלוש נקודות תמיכה. "הבקתה" היא חדר הממוקם בנקודה הגבוהה ביותר ומספק ראות על העמק שנפרש למטה. פינות החדר מעוגלות והחזית בנויה מיריעות הבד שבו עוטפים משאיות. מחוץ לבקתה יש מרפסת עץ המופרדת מהבקתה, וגורמת לתחושת ריחוף באוויר. אולם הבקתה אינה היחידה שמספקת נוף מרהיב; גם "חדר עם נוף" מספק שש פרספקטיבות שונות אל הנוף – האמבטיה, למשל, מאפשרת הצצה אל השמיים.

האדריכל היחיד שתיכנן שני חדרים (ואת הסאונה) הוא ברטיל הרסטרום, וזה קרה כי החדר הראשון העניק לו השראה מיידית לשני. הוא פצח עם "קן לציפור" – ובשונה מהאצטדיון האולימפי בבייג'ין הנושא את אותו שם, באמת נראה כמו קן לציפור. הדבר היחיד שמבדיל את החדר מהדבר האמיתי הוא קנה המידה, שנאלץ להתאים לממדים אנושיים. החדר העגול עטוף כולו בזרדים, ונכנסים אליו במדרגות מתקפלות, שנעלמות מהנוף בלחיצת כפתור.

"חקרנו עצים מבחינה הנדסית וגילינו שגם עצים קטנים יכולים לשאת משקל גדול, אם משתמשים בהם באופן נכון", מסביר הרסטרום כיצד התאפשרה תליית החדר על עצי היער. "נכון שהחדר נע לפעמים עם הרוח, אבל לדעתנו זו אחת מהאיכויות שלו". החדר השני של הרסטרום הוא "העב"ם", שכאמור הגיע תוך כדי עבודה על הקן לציפור, מתוך רצון ליצור דווקא את היפוכו - במקום קן שנטמע בסביבה, הרסטרום רצה הפעם "להנחית" ביער דווקא גוף זר. ומה יותר זר מחייזר?

כמה עולה להתאכסן על העץ

כמה עולה להתאכסן על העץ
שם החדר אדריכלים מספר אורחים אפשרי מחיר ללילה לזוג

קוביית המראות

Mirrorcube

THAM & VIDEGÅRD ARCHITECTS:

Bolle Tham and Martin Videgård

Co-architects: Andreas Helgesson and Julia Gudiel.

2 2,300 שקל

החרוט הכחול

The Blue Cone

SANDELL SANDBERG 4 1,900 שקל

הבקתה

The Cabin

CYRÉN & CYRÉN:

Mårten Cyren and Gustav Cyren

2 2,100 שקל
חדר עם נוף

A Room With a View

MARGE ARCHITECTS

2 1,900 שקל
קן לציפור

Bird's Nest
INREDNINGSGRUPPEN:

Bertil Harström

4 2,100 שקל
העב"ם

UFO
INREDNINGSGRUPPEN:

Bertil Harström

4 2,100 שקל
סאונה על העץ INREDNINGSGRUPPEN

Bertil Harström

12

סאונה על העץ

Tree Sauna

INREDNINGSGRUPPEN

Bertil Harström