אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר בירדן, ואדי רם, יהפוך בעוד כשלוש שנים לאתר נופש יוקרתי. במקום נבנה והולך כעת Desert Lodges, מלון בתכנון האדריכל האמריקני צ'אד אופנהיים, שצפוי להיפתח בשנת 2014.

"האדריכלות שיצרנו בוואדי נועדה להוסיף עוד צליל לסימפוניה מושלמת, עוד מרכיב נוסף למנה מושלמת", התפייט אופנהיים, והבטיח כי "הגבולות שבין מעשה ידי האדם לבין הטבע טושטשו בכוונה תחילה, על מנת ליצור את ההשפעה המירבית בהתערבות מזערית".

ואכן, מההדמיות של המיזם מצטייר אתר נופש שלא פוגם בנוף החללי המכושף של הוואדי - הארוך ביותר בירדן - אלא משכיל להשתלב בהרי אבן-החול והגרניט המאסיביים. אחת הדרכים לצמצום הפגיעה בטבע היא הבחירה לבנות את Desert Lodges לא כמבנה יחיד המשמש כבית מלון, אלא כאסופת ביתנים מהודרים ווילות הפזורים במרחב. "זהו אתר נופש שנוטל את מלונות היוקרה שבאזור ומשלב בהם מינימליזם, דרמה וחשוב מכל - קיימות (Sustainability)", נכתב עליו במגזין העיצוב Wallpaper.

חדרים חצובים בסלע

המבנים באתר, המשתרע על פני שטח כולל של כ-7,433 מ"ר, כוללים ספא (Spa Lodge), חללים ציבוריים (Tent Lodge ו-Reserve Lodge) ואזור מגורים (Rock Lodge). לכל אחד מהם מאפיינים משלו: בעוד Tent Lodge הוא מרחב פתוח דמוי מאהל בדואי, שמקורה בבדים לבנים שקופים למחצה; ה-Reserve Lodge הוא ספק אכסדרה ספק לובי מקורה זרוע כורסאות מעוצבות, שנמתח לאורך הסלעים ומציע גם פינות התבודדות המשקיפות על מפלים מלאכותיים, וגם פינות להסבה בצוותא.

Rock Lodge, המאכלס את חדרי המלון, הוא סדרת חללים החצובים בצלע ההר, שאל כל אחד מהם צמודה בריכה המשקיפה אל המדבר. עיצובם - עם הקירות הפנימיים שהטקסטורה שלהם היא פני הסלע, השטיחים הארוגים ומעט פריטי הריהוט הנמוכים - מעניק פרשנות חדשה לקונספט של מינימליזם עיצובי. הספא, להבדיל, מרכיב חיוני במלון לעשירון העליון, הוא מבנה דמוי פירמידה, שתוכו מזכיר מערה צוננת וחשוכה.

מצית את הדמיון

ואדי רם, תחנת חובה בטיול לפטרה, מושך המוני מטיילים חובבי אתגרים, שעורכים טיולים רגליים או רוכבים על סוסים במדבריות ובשטחים הפתוחים, ומטפסים על הסלעים המפוסלים, שעל חלקם נמצאו ציורי קיר וכתובות חקוקות מתקופת הנבטים.

הנוף הפראי הצית גם את דמיונם של צלמים ומפיקים הוליוודיים, והוא שימש כאתר הצילומים של שני סרטים: Red Planet, שבו תיפקד הוואדי על תקן כוכב מאדים ו"לורנס איש ערב", הקלאסיקה הקולנועית שהאיש מאחוריה (תומאס אדוארד לורנס, הוא לורנס איש ערב) שהה בוואדי רם ב-1917 ובו כתב את ספרו "שבעת עמודי התבונה".

אופנהיים (35), המתגורר במיאמי עם אשתו ובנו ומכהן כפרופסור לאדריכלות באוניברסיטה הבינלאומית בפלורידה, ידוע כאדריכל השם דגש על בנייה ירוקה ואדריכלות בעלת משמעת סביבתית. המשרד שהקים ב-1999, Oppenheim Architecture + Design(או OAD), מעורב בפרויקטים בסדרי גודל שונים - החל ממוזיאונים ואוניברסיטאות וכלה בעיצוב פנים וריהוט. בקיץ פתח אופנהיים, בוגר אוניברסיטת קורנל, משרד נוסף בבזל ושיתף פעולה עם אדריכל הנוף אנזו אנאה (Enzo Enea), בתכנון מוזיאון העצים הראשון בעולם.

גם בפרויקט הירדני שלו אפשר למצוא סממנים "ירוקים" רבים, החל מהחומרים וכלה במיחזור. לדוגמה, השימוש בחומרים טבעיים ומיקום חללי המחיה בתוך הסלע עצמו נועדו לצמצם את השימוש בחשמל לצרכי חימום וקירור ולעודד מיחזור ושימור של מים. כמו מאות הבדואים החיים באיזור, גם אורחי ה-Desert Lodge ייעזרו בפתרונות טבעיים כדי להתמודד עם תנאי האקלים הקיצוניים במדבר.