בשבוע שעבר הונחה אבן הפינה למסוף הנוסעים הימי החדש של הונג קונג. הוא עתיד להיות אחד ממסופי הנוסעים הגדולים בעולם. על מלאכת התכנון הופקד האדריכל הבריטי זוכה פרס פריצקר נורמן פוסטר (75), שהצעתו נבחרה בתחרות בינלאומית.

המסוף החדש, שאמור להיפתח כבר ב-2013, ישרת נוסעים בספינות נופש ויוקם על בסיס שדה התעופה הבינלאומי המיתולוגי של הונג קונג, Kai Tak, ששימש את העיר בין השנים 1925 ל-1998. הנמל הישן נודע במיקומו המסובך במרכז העיר הצפופה, ולכן נחשב לאחד האתגרים המסוכנים ביותר בעבור הטייסים.המטוסים ניווטו בין גורדי השחקים כדי לנחות בו בבטחה מבלי להתנגש במגדלים- צילומים מפורסמים מהתקופה הזו נמכרים בהונג קונג עד היום.

בינתיים עבר הנמל למקומו החדש, בשטח שיובש מן הים, והשטח הישן התפנה. על פי התוכנית, יהווה מסוף הנוסעים החדש - שנכלל בתוכנית רחבה יותר להתחדשות עירונית במפרץ ויקטוריה - שער כניסה מרכזי לעיר, וגם מרכז בידור ופנאי לתושביה. הטרמינל מתוכנן בהתאם לדור החדש של ספינות הנוסעים הגדולות, ומתאים לקלוט 8,400 נוסעים ו-1,200 אנשי צוות. הוא יכלול טיילת הולכי רגל, גן פתוח בקומה העליונה וכן שטחי מסחר, מסעדות, בתי קפה ואולם אירועים. התכנון הגמיש של שטחי המבנה יאפשר את ניצולו לאורך כל שעות היממה ובכל ימות השנה, כך שניתן יהיה לערוך גם הופעות ותערוכות גדולות.

פוסטר, העומד בראש משרד האדריכלים פוסטר ושות', תיכנן כמה מהמבנים החשובים בעולם בעשורים האחרונים, בהם בניין עיריית לונדון, גשר המילניום בלונדון, וחידוש בניין הרייכסטאג בברלין. לאחרונה הוזמן גם להתמודד במכרז על תכנון קמפוס בצלאל החדש במרכז ירושלים.