פרס האדריכלות החשוב ביותר באירופה – מטעם האיחוד האירופי, בשיתוף קרן מיס ואן דה רו - הוענק השבוע לאדריכל הבריטי דיוויד צ'יפרפילד, על תכנון Neues Museum בברלין.

343 פרויקטים מ-33 מדינות באירופה התמודדו על הפרס. בין השאר הצליח בניין המוזיאון לגבור על פרויקטים בתכנונם של ז'אן נובל וברנרד צ'ומי.

הפרס, המוענק מדי שנתיים מאז 1988, הפך בשנת 2001 לפרס האדריכלות הרשמי של האיחוד האירופי. בין השאר זכו בו בעבר האדריכל רם קולהאס, על תכנון שגרירות הולנד בברלין, והאדריכלית זאהה חדיד על תכנון מגרש חניה בשטרסבורג שבצרפת. בשנת 2009 קיבל האדריכל הגרמני קרייג דיקרס את הפרס, על תכנון בית האופרה והבלט הלאומי של נורבגיה בעיר אוסלו.

מוזיאון נוייס. מתמחה במצרים העתיקה
מוזיאון נוייס. מתמחה במצרים העתיקה

Neues Museum נבנה במקור בשנים 1859-1841 בתכנונו של האדריכל פרידריך אוגוסט סטולר. במלחמת העולם השנייה הופצץ בניין המוזיאון, ונותר חרב שנים רבות. בשנת 1999 אונסק"ו הכריזה על הבניין כאתר מורשת עולמית, וב-2003 הוחל בשיקום האתר וחידושו. שש שנים ויותר מ-200 מיליון יורו מאוחר יותר נפתח המוזיאון מחדש, והוא מציג אלפי פריטים מהתקופה הפרה היסטורית ועד ימי הביניים, כשגולת הכותרת היא פסל של מלכת מצרים העתיקה נפרטיטי.

צ'יפרפילד ביקש שלא לטשטש את ההבדלים בין ישן וחדש במוזיאון, ולהשאיר את העקבות שהותירו בבניין אירועי ההיסטוריה. הצלחתו היא שזיכתה אותו בפרס: "Neues Museum מפגיש את העבר עם ההווה", נכתב בנימוקי השופטים, "ומצליח ליצור תמהיל מעולה של אדריכלות עכשווית עם שימור ואמנות".

  • מיכאל יעקבסון הוא כתב האדריכלות של Xnet.