באחד מפרקי סדרת הטלוויזיה "סקס והעיר הגדולה" מגלות הבנות אביזר אופנתי חדש: פטמות פלסטיק מזויפות, שכאשר הן מודבקות מתחת לחולצה יוצרות מראה זקור ומורם. מבחן התוצאה, שנערך כמה דקות מאוחר יותר, מגלה את האמת המרה: לבשת את הפטמות, ומצאת לעצמך תינוק מגודל. בעולם הפופ, כך נראה, אף אחת לא חוששת למשוך אליה תינוקות – להפך. לאחר שכבר חשבנו שראינו כל פרובוקציה אפשרית על מדונה וליידי גאגא, החליטה ביונסה להעלות את הרף והופיעה בפתיחת מסע ההופעות העולמי שלה בבלגרד שבסרביה בבגד גוף של ג'וליאן מקדונלד, שעוטר בשיבוץ אבנים עם דוגמה של פטמות ענק מנצנצות ומודגשות.

 

בגד הגוף הכאילו-עירום של ביונסה יצר לא מעט רעש בתקשורת, שהתעסקה בעיקר בשאלה בוערת אחת: האם שיבוץ האבנים מדמה במדויק את גופה של הזמרת? באופן משעשע, הפרובוקציה הזו הגיעה רק יומיים לאחר שבטקס פרסי הסרטים של MTV עלתה לבמה הקומיקאית הצעירה רבל ווילסון בשמלה החושפת חזה מזויף כמעין מחווה לפטמה הסוררת של ג'נט ג'קסון בסופרבול שנערך בשנת 2004, ודיברה על בעיות דימוי הגוף בהוליווד.

 

 

ביונסה. האם שיבוץ האבנים מדמה במדויק את גופה של הזמרת?  (צילום: splashnews/asap creative)
ביונסה. האם שיבוץ האבנים מדמה במדויק את גופה של הזמרת? (צילום: splashnews/asap creative)

 

 

האם מדובר בטרנד הומוריסטי, בניסיון לפתח שיח עמוק על דימויי גוף נשיים או בפרובוקציה בלבד? האמת, ככל הנראה, בעיני המתבונן. סקירה היסטורית קצרה מעלה מיד שמאז מחוך החזייה האיקוני שיצר ז'אן פול גוטייה למדונה בשנות ה-90, הפטמות המזויפות מופיעות שוב ושוב בעולם האופנה. בקולקציית קיץ 2013 של המותג הבלונדיניות, למשל, החליטו לקשט את אחת הדוגמניות בתלבושת קלילה ומשועשעת של מחוך המשולב באבנים המדמות חזה צבעוני, כולל פטמות כהות.

 

 

במראה של בובת מין. לינדה אוונג'ליסטה בגיליון ספטמבר 2012 של מגזין W
במראה של בובת מין. לינדה אוונג'ליסטה בגיליון ספטמבר 2012 של מגזין W

 

 

בגיליון ספטמבר 2012 של מגזין W, לעומת זאת, פורסמה הפקת אופנה קודרת יותר, שבה צולמה דוגמנית העל לינדה אוונג'ליסטה לבושה בחליפת לאטקס המדמה גוף עירום עם חזה גדול, שהזכירה מאוד את בובות המין המתנפחות. למרות שבצילומים הנוספים נראו גם פריטי אופנה מעוצבים של מותגים כמו ורסאצ'ה, פיליפ לים ומוסקינו, הביקורת הנוקבת הופנתה ישירות לתעשיית הניתוחים הפלסטיים שמשנים את הגוף הנשי ויוצרים מודל יופי מזויף.

 

 

חוגגת את ההחלמה מסרטן השד.  קיילי מינוג על שער מגזין Q
חוגגת את ההחלמה מסרטן השד. קיילי מינוג על שער מגזין Q

 

 

כמה שנים קודם לכן, בדצמבר 2007, הופיעה הזמרת האוסטרלית קיילי מינוג על שער המגזין הבריטי Q, כשהיא לבושה בחולצה משובצת אבנים המדמות חזה חשוף. על השער נכתב "זו הדרך לעשות קאמבק" – אזכור לכך שמינוג החלימה מסרטן השד וחזרה להופיע. האם החולצה היוותה קריאת תיגר על המחלה הנוראית או רק שימשה כדרך למשוך קוראים? כך או כך, הבחירה הנועזת יצרה קשר הדוק בין שני הגורמים.

 

 

אבנים נוצצות בתפקיד פטמות ושערות ערווה. ז'אן פול גוטייה, 2003 (צילום: rex/asap creative)
אבנים נוצצות בתפקיד פטמות ושערות ערווה. ז'אן פול גוטייה, 2003 (צילום: rex/asap creative)

 

 

מי שלא מוותר על שום הזדמנות ליצור בגדים המדמים עירום נשי הוא כמובן מעצב האופנה ז'אן פול גוטייה, שחיבתו לפטמות לא הסתיימה במחוך של מדונה. בשנת 2003, לאירוע במוזיאון ויקטוריה ואלברט, הוא יצר בגד גוף זהוב עם עיטורים המדמים חזה חשוף, כולל פטמה ואבנים שחורות הנראות כשערות ערוה. בשנת 2005 העלה המעצב על המסלול בשבוע אופנת ההוט קוטור דוגמנית במחוך זהב עם פיתוח סביב החזה, היוצר מרחוק מראה עירום לגמרי. כמו במקרים האחרים, גם כאן הקו הדק שבין בדיחה להצהרה תרבותית מאפשר לכל אחד פרשנות אישית.

  

עוד בערוץ האופנה