שר הטבעות: "עכשיו, כשעברתי יישור שיניים, אני יכול לצחוק בפה מלא"

  כל חייו סבל בנימין חפץ משיניים עקומות, אבל רק בגיל 74 החליט לטפל בבעיה ולהרכיב פלטה. "הנכדים צחקו עליי: 'סבא, חזרת לילדוּת?'"

  בנימין חפץ, 75, פנסיונר, בעברו מבקר פנים בבתי מלון, נשוי, אב לשניים וסב לארבעה, מתגורר בחולון. "זה גרם לי בעיות רגשיות לא פשוטות" (צילום: צביקה טישלר)
  בנימין חפץ, 75, פנסיונר, בעברו מבקר פנים בבתי מלון, נשוי, אב לשניים וסב לארבעה, מתגורר בחולון. "זה גרם לי בעיות רגשיות לא פשוטות" (צילום: צביקה טישלר)

  "נולדתי בקהיר למשפחה מבוססת מאוד. אבא, שעבד כמנהל חשבונות, נהג לקיים פעילות ציונית במסווה של מסיבות קבלת שבת. לילה אחד, כשהייתי בן עשר, דפקו בדלת שוטרים מצרים ועצרו אותו, בלי להסביר למה. כל הניסיונות של אמא לגלות לאן הוא נלקח, עלו בתוהו. שבועיים אחר כך שוב הגיעו אנשי משטרה, אמרו לאמא לקחת אותי, את אחי הגדול ומזוודה קטנה. הסיעו אותנו לאלכסנדריה, ושם העלו אותנו לאונייה שיצאה למרסיי. ממרסיי עלינו ארצה.

   

  >> בואו לעמוד של Xnet בפייסבוק וקבלו את כל העדכונים

   

  עוד בערוץ אנשים:

   

   

  "נשלחתי לפנימיית רמת הדסה ומשם לקיבוץ עין המפרץ. בהמשך התגייסתי לחיל הים, וכשהשתחררתי, הלכתי ללמוד מלונאות בתדמור. ב־1966 התחתנתי עם רגינה, שגם היא עלתה ממצרים, ונולדו לנו בת ובן.

   

  "אחרי הסכם השלום עם מצרים החלטתי לחפש אחר עקבותיו של אבא שלי, או לפחות לעלות אל קברו. כשהגעתי לקהיר והתחלתי לשאול, נרמז לי בעדינות שארד מזה. עד היום, אף אחד מאיתנו לא יודע מה קרה לאבא.

   

  "לאורך כל השנים הייתה לי בעיה שהטרידה אותי מאוד: השן השמאלית בלסת התחתונה שלי גדלה עקום, וכלפי פנים. בעקבות זאת, ארבע השיניים הסמוכות אליה עלו אחת על השנייה, כך שכל שורת השיניים התחתונות שלי הייתה מעוקמת ולא אסתטית. מאז שעמדתי על דעתי, זה גרם לי בעיות רגשיות לא פשוטות. כשפגשתי אנשים חדשים, דיברתי כשמחצית הפנים מופנית הצידה, ותמיד חייכתי בחצי פה. עם זאת, לא עשיתי שום דבר כדי לשנות את המצב. החיים זרמו, וסידור שיניים לא עמד בראש מעייניי. גם כששניים מנכדיי היו צריכים יישור שיניים והרכיבו פלטה, זה לא גרם לי לחשוב שאולי אנסה גם אני לשנות את מצבי.

   

  "כשחשבתי על כך שאלך שנה עם מלתעות מתכת, זה נשמע מלחיץ. מצד שני, השן הזו הפריעה לי כל חיי, והנה הזדמנות להיפטר ממנה וללכת לעולמי, בבוא הזמן, כאדם מושלם"

  "לפני שנה סבלתי מכאב שיניים והגעתי לד"ר מריאנה ליבוביץ במרפאת כללית סמייל בחולון. במהלך הטיפול שאלתי לתומי אם היא תוכל לעקור את השן העקומה ולשתול במקומה שן שתעמוד ישר. אחרי שפסקה שזה בלתי אפשרי, אמרה לי: 'בוא איתי!' ולקחה אותי לד"ר ניסים תבורי, רופא באותה מרפאה שעוסק ביישור שיניים. כשהגענו, ראיתי מלא ילדים יושבים בחוץ. התיישבתי ביניהם, וכולם הסתכלו עליי במבט שואל - מה עושה שם אדם כל כך מבוגר? די התביישתי. כשנקראתי לרופא, כולם חייכו, או כך לפחות הרגשתי.

   

  "ד"ר תבורי אמר שיוכל לעקור את השן, והציע לי לעשות את מה שעושים ילדים שצריכים יישור שיניים: להרכיב פלטה עם טבעות מתכת. די היססתי, מה גם שהוא אמר שההליך יימשך עד שנה. כשחשבתי על כך שאלך שנה עם מלתעות מתכת, זה נשמע די מלחיץ. מצד שני, השן העקומה הזו הפריעה לי כל חיי, והנה הזדמנות להיפטר ממנה וללכת לעולמי, בבוא הזמן, כאדם מושלם. הסכמתי. כשסיפרתי לאשתי, היא אמרה בחיוך: 'איזה יופי! יהיה לי בעל צעיר וחתיך!'

   

  "חודש אחרי יום הולדתי ה־74 התייצבתי במרפאה. הרופא הרדים את המקום, הכניס את הצבת לפה שלי, ואחרי כמה דקות הייתה מונחת בידו השן שמיררה את חיי. באותו יום הוא הרכיב לי את הפלטה עם הטבעות. זה לא היה פשוט, והיו רגעים ששאלתי את עצמי למה הייתי צריך את זה. כשהנכדים ראו אותי עם טבעות המתכת, הם קצת צחקו עליי: 'סבא, חזרת לגיל הילדות?' גם החברים קיבלו את זה בחיוך. בחודשים האלה עדיין חייכתי בחצי פה, כי עכשיו התביישתי עוד יותר - מה פתאום איש בגילי הולך עם פלטה ליישור שיניים, ורק מסיבה אסתטית?

   

  "אחרי תשעה חודשים הוריד ד"ר תבורי את הפלטה והגיש לי מראה. הסתכלתי על עצמי, פתחתי את הפה ונאנחתי אנחת רווחה. כל השיניים התיישרו, כמו שורת חיילים. במשך יומיים־שלושה עוד שיחקתי כל הזמן עם הלשון בשיניים כדי להרגיש שאני לא חולם. בדיעבד, אני מצטער שלא עשיתי את זה מזמן. רק עכשיו, 70 שנה אחרי שצמחו לי השיניים, אני מרשה לעצמי לצחוק בפה מלא, מכל הלב.

   

  שורה תחתונה:

  "אני ההוכחה לכך שלעולם לא מאוחר להגשים חלום".

   

  _____________________________________________________

   

  השתיקה של אמה גרמה לנעמה שי"ק לחקור מה עבר על שני מיליון נשים. הקליקו על התמונה:

   

  "במחנות לא היו תנאים היגייניים, והיו נשים שנרצחו משום שהן 'יהודיות מזוהמות'". הקליקו על התמונה (צילום: אלכס קולמויסקי)
  "במחנות לא היו תנאים היגייניים, והיו נשים שנרצחו משום שהן 'יהודיות מזוהמות'". הקליקו על התמונה (צילום: אלכס קולמויסקי)

   

   

  מה הסיפור שלכם?

   

  אם גם לכם יש חוויה מיוחדת שעברתם, אירוע שאתם מתים לשתף בו אחרים, או משהו אישי ששמרתם בבטן ועכשיו אתם מוכנים לספר עליו - צלצלו אלינו ל: 03-6386951 או שלחו מייל: sipur@laisha.co.il  

   

   
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שר הטבעות: "עכשיו, כשעברתי יישור שיניים, אני יכול לצחוק בפה מלא""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד