רשתות האופנה ואתרי המכירה אונליין אומנם יוצרים לרוב תחושה כאילו אנו חיים בכפר גלובלי אחד שבו המרחק בינינו לבין הפאשניסטות הנוצצות בעולם הולך ומצטמצם בכל רגע, אך פעם בכמה זמן צץ ועולה טרנד המוכיח כי אופנה תמיד תהיה תלוית מקום וקונטקסט תרבותי. ראינו זאת השנה כשהמעצבת דונה קארן השיקה קולקציה מיוחדת לרמדאן, וכעת אנו עומדים בפני טרנד נוסף המוכיח כי למרות שכולנו צופים בקליפים של ביונסה – עדיין יש לא מעט הבדלים תרבותיים ואקלימיים המשפיעים על הדרך שבה אנחנו מתלבשים.

 

 

>> הורידו כאן את האפליקציה החדשה של Xnet לאייפון או לאנדרואיד

 

 

בין שלל מראות הניינטיז שחוזרים החורף לאופנה, בולט טרנד שנוי במחלוקת שתופס כעת תאוצה אצל הסלבס: לבישת שמלות או חצאיות מעל מכנסיים במראה שכבות עמוס. השילוב הזה נצפה על מסלולי התצוגות הנחשבות של מארק ג'ייקובס, ג'ורג'יו ארמאני, סלין ובלנסיאגה, והפך לחביב גם על לא מעט כוכבות נוצצות.

 

ריהאנה דגמנה את הלוק החודש עם חליפת סריג טרנדית במיוחד מתצוגת החורף של סלין, הדוגמנית קנדל ג'נר למשפחת קרדשיאן בחרה בגרסת אוברסייז דרמטית, ואילו שרה ג'סיקה פרקר לבשה שמלה מודפסת ומתחתיה מכנסיים מתרחבים על סט צילומים ברומא. ללא ספק, אנסמבל אמיץ.

 

 

עוד בערוץ האופנה

 

 

כוכבות נוספות שכבר הספיקו להתנסות במראה עוד קודם הן אמה ווטסון, שלבשה שמלה מעל מכנסיים שחורים לשטיח האדום ב-2012 ושוב בטקס פרסי גלובוס הזהב בשנה שעברה; ג'סיקה בייל, שבחרה במכנסיים מחוררים אשר נלבשו מתחת לשמלה באירוע הגאלה של מוזיאון המטרופולין בשנת 2013; וקים קרדשיאן, שציוותה בין מכנסיים לשמלת נוצות יען שחורה. השנה הצטרפו לרשימה מפורסמות נוספות שלא מפחדות לחזור לשנות ה-90, כמו ג'וליאן האף, קריסטל רן וקריסטן וויג, והוכיחו כי מראה השכבות של שמלה פלוס מכנסיים יכול להיות הכי גלאם שאפשר.

 

 

בישראל, לעומת זאת, מראה זה מלווה בלא מעט סטיגמות: השכבות הרבות לא תואמות את האקלים המקומי החמים בדרך כלל, הערבוב בין הפריטים נחשב ללא אלגנטי, והטרנד כולו נתפס כלבוש המזוהה בעיקר עם נערות הגבעות או חוזרות בתשובה שמשלבות בין צניעות לפרקטיות. בקיצור, לא בדיוק הסגנון שהפאשניסטה הישראלית שמחה לאמץ. 

 

 

"אני חייבת לציין שלמיטב ידיעתי, בכלל לא מדובר בטרנד של דתיות", מפריכה בלוגרית האופנה מירי בן דוד ליוי את הדעות הקדומות. "אני לא מכירה לא חרדיות ולא דתיות לאומיות שהולכות עם שמלה מעל המכנסיים, זה בכלל לא נחשב צנוע. אולי רק עולות דתיות מחו"ל, נגיד צרפתיות שמגיעות ארצה, אבל לא מקומיות".

 

 

האם יצליח הטרנד הנוכחי לכבוש את המלתחה של בנות ישראל ויזכה למעמד אופנתי לוהט בדומה לחצאיות המקסי החסודות, או שמא הוא יישאר רק בצילומים הרחוקים מהשטיח האדום? עם התקררות הטמפרטורות, אפשר להניח כי נגלה את התשובה בקרוב.