"אני חושבת שהלבשה תחתונה זה קו אדום. אני אמא לילדים, אני לא בת 16", הצהירה מירי בוהדנה בתוכנית הטלוויזיה "אנשים". "צריך לדעת מתי לקום וללכת לפני שייבעטו בך, ללכת בכבוד". ואכן, לכאורה קשה שלא להסכים עם בוהדנה. הסירוב להצטלם בבגד ים לאחר שהפכת לאם לילדים נראה הגיוני ומובן – בכל זאת, הגוף כבר לא בדיוק אותו גוף וגם המעמד כהורה עלול ליצור תחושה של אי נוחות. אך כשבוחנים את הסוגיה מעט יותר לעומק, מתברר כי דוגמניות רבות דווקא לא חולקות עם בוהדנה את הרעיון כי לידה והתבגרות משמען מעבר לבגדים חשופים פחות.

 

אפילו בוהדנה עצמה בטח זוכרת שאחרי הלידה הראשונה היא עוד חזרה לדגמן בגדים מינימליים, וכמוה עשו גם הילה נחשון, אילנית לוי ושירז טל – כנראה שכשמגזין "בלייזר" קורא, אפילו לאמהות המקומיות (שאחרי לידה אחת עוד שמחות להוכיח שקו האגן חזר למידותיו) קשה לסרב להשתחל לבגד ים לכמה שעות. אבל ככל שעוברות השנים ומתרבות הלידות, קשה יותר ויותר למצוא דוגמניות ישראליות שמסכימות להמשיך להופיע בהלבשה תחתונה, אפילו בנסיבות נשלטות של סטודיו פלוס פוטושופ. יעל בר זוהר, למשל, שהתפרסמה כנערת פלפל בביקיני, הפכה אחרי שתי לידות לפנים המותג הנשי ללין, שאליו היא מצטלמת בשמלות בהירות וטהורות למראה, וגם אילנית לוי המוזכרת לעיל תלתה בצד את הביקיני אחרי הלידה השנייה.

 

 

מירי בוהדנה על שער "בלייזר", לפני הילד השלישי (צילום: אלכס ליפקין)
מירי בוהדנה על שער "בלייזר", לפני הילד השלישי (צילום: אלכס ליפקין)

 

 

"אני לא חושבת שהיום אני יותר שלמה עם הגוף שלי, אני דווקא סוגדת לנעורים ולמראה צעיר ורענן", אומרת הדוגמנית יעל רייך, שבגיל 41 כשהיא אם לשני ילדים, עדיין מסכימה להצטלם בבגד ים (אבל לא לעלות איתו על המסלול). רייך מספרת שדווקא בצעירותה לא דגמנה בגדי ים והלבשה תחתונה, אך מאז ההריונות והלידות היא מרגישה נשית ומשוחררת יותר, ומוכנה להצטלם מעורטלת. "אני חושבת שמה שהשתנה זו ההתייחסות שלי לגוף שלי ולעצמי", מסבירה רייך. "היום אני יכולה יותר לעשות דברים כדי ליהנות, בשביל הכיף, אני יכולה גם להסתכל על זה מהצד ולצחוק על עצמי אחר כך. חבל שבארץ בחורות קצת יותר בוגרות מקבלות קיתונות של ביקורת רק בגלל שבחרו ליהנות. אני, למשל, ספגתי הרבה מאוד ביקורת כשהצטלמתי בהריון בלבוש חשוף".

 

בעולם, לעומת זאת, מדובר בתופעה רחבה בהרבה. למעשה, צמרת רשימת הדוגמניות המרוויחות בעולם של מגזין "פורבס" שייכת לנשים שרואות באמהות ובדוגמנות של בגדי ים והלבשה תחתונה, שני אספקטים מקבילים של החיים שאין בחיבור ביניהם שום בעיה. האם זו תוצאה של גנטיקה משובחת, או בעיקר של חינוך שמרני פחות? האם יש גיל שבו מומלץ להפסיק להתערטל, או שכדאי דווקא למשוך את רגעי הזוהר עד הסוף? ואולי הסיבה היא דווקא כלכלית - בעוד בחו"ל אפשר להרוויח ממון רב מקמפיין להלבשה תחתונה, בישראל יש מעט מותגים הדורשים מהדוגמניות להתפשט למחצה, והתשלום על קמפיין כזה הוא רחוק מלהיות אטרקטיבי. כנראה שכשאת אמא במדינה קטנה, עם שכנים שזוכרים כל תמונה שלך בבגד ים וילדים שמהם קשה מאוד להסתיר תמונות שלך בעירום - רוב הדוגמניות מחליטות לוותר על עוד כמה שקלים ספורים ולהישאר לבושות.

 

 יצאנו לחפש את הדוגמניות שמוכיחות שלידה ממש לא חייבת להיות הסוף של ההלבשה התחתונה, ולמרות שרובן בינלאומית, גילינו גם כמה הפתעות ישראליות בביקיני.

 

 

ג'יזל בונדשן. בראש רשימת הדוגמניות המרוויחות בעולם מאז שנת 2004
ג'יזל בונדשן. בראש רשימת הדוגמניות המרוויחות בעולם מאז שנת 2004

 

 

ג'יזל בונדשן

 

ג'יזל בונדשן היא כנראה הדוגמנית המפורסמת ביותר בעולם, ולבטח המרוויחה ביותר – שכן משנת 2004 היא ניצבת בגאון בראש רשימת הדוגמניות המרוויחות של "פורבס". לאורך הקריירה שלה מצליחה בונדשן לעניין תמיד את הציבור – בין אם היא יוצאת עם ליאונרדו דיקפריו, מתחתנת עם שחקן הפוטבול טום בריידי או אפילו מבקרת את כישוריו כספורטאי. בין לבין, היא מצטלמת שוב ושוב בבגדי ים ובהלבשה תחתונה, למשל למותג ויקטוריה'ס סיקרט ולקו ההלבשה התחתונה שעיצבה לרשת הופ, ומפגינה גוף חטוב ומעורר קנאה גם לאחר לידת בנה. בדצמבר 2012 ילדה את בתה השנייה, ולמרות שעוד לא הספיקה להופיע בבגד ים מאז, אנחנו בטוחים שזה אוטוטו מגיע.

 

 

מסרבת להתבגר. קייט מוס
מסרבת להתבגר. קייט מוס

 

 

קייט מוס

 

הנערה בת ה-16 שצולמה עם חזה חשוף בתחילת שנות ה-90 על ידי הצלמת קורין דיי, הפכה לסופר מודל קייט מוס – סמל ההרואין שיק של שנות ה-90, ומי שלא מתביישת לחשוף את גופה גם בגיל 39 כשהיא אם לילדה בת תשע. אחרי אינספור שערוריות, התמוטטויות עצבים, שמועות על שימוש בסמים ולידה אחת, קייט מוס היא מהנשים הבודדות בעולם ששמחות להצטלם כמעט בלי בגדים – בין אם זה בהפקת אופנה פרובוקטיבית של מגזין V לצד ריהאנה, לשער של גיליון אביב-קיץ 2013 של מגזין LOVE או בקמפיין של סטיוארט ויצמן. מה הסוד שלה? היינו שמחים מאוד לגלות.

 

 

מירנדה קר. אם לילד בן שנתיים
מירנדה קר. אם לילד בן שנתיים

 

 

מירנדה קר

 

לא מפתיע שהדוגמנית האוסטרלית מירנדה קר נבחרה לאישה הסקסית בעולם של מגזין "אסקווייר" לשנת 2012 – בגיל 30 היא ידועה כאחת המלאכיות הבולטות של מותג הלנז'רי ויקטוריה'ס סיקרט, נשואה לשחקן אורלנדו בלום ואם לילד בן שנתיים. אבל כשמסתכלים על תמונות שלה ללא חלק עליון במגזין Jalouse הצרפתי, או בקמפיין לרשת חנויות הכלבו האוסטרלית David Jones שבו היא מופיעה בתחתונים וחזייה, כל מה שאפשר לראות הוא את גופה הדקיק וחסר סימני הגיל. קר, מצדה, שמחה לספר כי היא שומרת על דיאטה קפדנית ומקפידה על פעילות ספורטיבית מדי יום – שלא נחשוב שכל זה בא לה בקלות.

 

 

אדריאנה לימה על הקטלוג של ויקטוריה'ס סיקרט
אדריאנה לימה על הקטלוג של ויקטוריה'ס סיקרט

 

 

אדריאנה לימה

 

דוגמנית ברזילאית נוספת שחורכת את המסלולים ולא מפסיקה לחשוף את גופה גם אחרי הלידה השנייה היא אדריאנה לימה בת ה-32, המתפקדת כמלאכית של ויקטוריה'ס סיקרט משנת 2000 וכפרזנטורית של מותג הג'ינס מאבי. לימה ילדה את בנה השני בספטמבר 2012, וחודשיים אחר כך כבר עלתה בגאווה על המסלול של ויקטוריה'ס סיקרט כשהיא לבושה בבגדים תחתונים בלבד. עם נתונים כאלה, לא מפתיע שהיא זכתה במקום הרביעי ברשימת הדוגמניות המרוויחות של "פורבס" לשנת 2012.

 

 

מה זה סימני מתיחה? גל גדות לקסטרו (צילום: דודי חסון)
מה זה סימני מתיחה? גל גדות לקסטרו (צילום: דודי חסון)

 

 

גל גדות

 

בגיל 28, גל גדות היא מלכת היופי של ישראל לשעבר (לשנת 2004), פרזנטורית של קסטרו ושחקנית הוליוודית בסדרת הסרטים "מהיר ועצבני". בנוסף, בשנת 2011 היא הפכה לאם לבת, אך מיד לאחר הלידה חזרה לגזרתה הצנומה ושבה לדגמן את קולקציית בגדי הים וההלבשה התחתונה של קסטרו. בשנת 2012 כבר פורסמו תמונות של גדות בסטים של תחתונים וחזיות של המותג, ובקרוב נזכה לראות אותה שוב בצילומי ההלבשה התחתונה לקיץ 2013. 

 

 

אפילו בלי בגד ים. נטליה וודיאנובה
אפילו בלי בגד ים. נטליה וודיאנובה

 

 

נטליה וודיאנובה

 

נטליה וודיאנובה בת ה-29 היא אם לשלושה ילדים, שגדלה בעוני ברוסיה והצליחה לכבוש את עולם הדוגמנות ולהגיע למקום השלישי ברשימת הדוגמניות המרוויחות בעולם לשנת 2012. היא דגמנה למותגים יוקרתיים כמו לואי ויטון, איב סאן לורן, ורסאצ'ה, שאנל, מארק ג'ייקובס וקלווין קליין, מככבת הקיץ בקמפיין של המעצבת סטלה מקרטני, ולא מתביישת להצטלם בבגדי ים ובהלבשה תחתונה גם לאחר שלוש לידות. משנת 2009 היא הפרזנטורית של מותג ההלבשה התחתונה Etam, שעבורו היא גם מעצבת קו משלה.

 

 

דוטזן קרוס. במקום החמישי ברשימת הדוגמניות המרוויחות בעולם
דוטזן קרוס. במקום החמישי ברשימת הדוגמניות המרוויחות בעולם

 

 

דוטזן קרוס

 

דוטזן קרוס ההולנדית היא עוד דוגמנית שמוכיחה שסימני מתיחה מחליטים כנראה לפסוח דווקא על מי שמראש התברכו בגוף מושלם. הקריירה הענפה של קרוס בת ה-28, הממוקמת במקום החמישי ברשימת הדוגמניות המרוויחות, כוללת קמפיינים ללוריאל וטיפאני, תצוגות אופנה רבות ושלל צילומים לשערי מגזינים. היא ילדה את בנה בינואר 2011, ובנובמבר 2012 הופיעה על המסלול של ויקטוריה'ס סיקרט במראה שגם זכוכית מגדלת לא תצליח למצוא בו שום סימן להתבגרות של הגוף או העור.

 

 

אניה מרטירוסוב. אין לה מה להסתיר (צילום: mc2)
אניה מרטירוסוב. אין לה מה להסתיר (צילום: mc2)

 

 

אניה מרטירוסוב

 

כשעדי ברקן יצא נגד הרזון של הדוגמניות אניה מרטירוסוב, היא ענתה לו בתגובה: "בנות חולות לא עובדות. אני אם לשתי בנות ובריאה לחלוטין". אך גם כאם צעירה, קשה להכחיש שמרטירוסוב, 26, מדגמנת מראה צנום במיוחד - בעיקר יחסית לתעשיית האופנה הישראלית. למרות שהשם שלה מוכר בעיקר בברנז'ת האופנה, היא אחת מהדוגמניות העסוקות בארץ, ובמקרה הצורך - אין לה שום בעיה לחשוף את גופה ולדגמן גם בגדי ים או הלבשה תחתונה. בכל זאת, ממש לא נראה שיש לה מה להסתיר.   

 

 

איזבלי פונטה. אמא לשניים
איזבלי פונטה. אמא לשניים

 

 

איזבלי פונטנה

 

איזבלי פונטה הברזילאית הצטלמה לראשונה לקטלוג של ויקטוריה'ס סיקרט כשהיתה בת 16, ועוררה שערורייה סביב גילה הצעיר. מאז היא הספיקה להגיע לגיל 30, ללדת שני ילדים, לככב בקמפיינים של ארמאני, שאנל, דולצ'ה וגבאנה, רוברטו קוואלי, ורסאצ'ה, לואי ויטון ואחרים, וכמובן – לשוב למסלול אחרי כל לידה בלבוש מינימלי ביותר ולהצטלם לשערי מגזינים כמעט ללא בגדים.

 

 

הלנה כריסטנסן. אמא לילד בגיל ההתבגרות
הלנה כריסטנסן. אמא לילד בגיל ההתבגרות

 

 

הלנה כריסטנסן

 

ואיך אפשר בלי הדוגמנית הדנית הוותיקה הלנה כריסטנסן, שמוכיחה שאפשר להיות שלמה עם הגוף (הדי מושלם, יש להודות) ולחשוף אותו בשמחה גם אחרי גיל 40 וכאם לילד בגיל ההתבגרות. עם קריירת דוגמנות בינלאומית שהגיעה לשיאה בשנות ה-90 המוקדמות ורזומה הכולל אינספור קמפיינים, כולל לוויקטוריה'ס סיקרט כמובן, ואת הקליפ הבלתי נשכח של כריס אייזק – בשנת 2011 גויסה כריסטנסן בת ה-45 לקמפיין של חברת ההלבשה התחתונה טריומף והוכיחה שהיא עדיין סופר מודל בכל רמ"ח אבריה.