ב־2008 הרגישה קירסטן דאנסט, בעברה כוכבת סרטי "ספיידרמן", שגם גיבור־על בטייטס לא יכול לעזור לה. בסופו של דבר היא נאלצה לאשפז את עצמה במכון טיפול יוקרתי ביוטה כדי לטפל בבעיית הדיכאון שממנה סבלה באותה תקופה.

 

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

 

מתברר שהטיפול עזר, והחיים של דאנסט חזרו למסלולם: ארבע שנים אחרי, על גג של מלון בוטיק חדש הסמוך לארמון הפסטיבלים של קאן, הבלונדינית המתוקה שוב מצחקקת ושופעת שמחת חיים. ואין לה גם בעיה לחזור לרגע לפרק הטעון והמורכב הזה בחייה.

 

"עברתי הרבה דברים במהלך השנה הזאת, ואולי יום אחד כשאהיה אשה זקנה אספר למה זה קרה", היא מתוודה באוזניי. "אני לא מחשיבה את עצמי כאמנית שמתפנקת וחושבת שאתה צריך להיות מוזר כדי להיות שחקן, אני לא כזו, אני מאוד נורמלית. דיכאון זה משהו שאנשים תמיד סבלו ממנו. הוא גם יכול להוציא טוב מאנשים, למשל אמנות מרתקת, ספרים מופתיים".

 

גם את יוצרת מתוך התחושות האלה?

"כשהייתי צעירה יותר הייתי מיוסרת והייתי זקוקה לכתיבה כדי לבטא את הרגשות שלי. למשל בחטיבת ביניים, הלב כאב בגלל מישהו שהייתי מאוהבת בו, והכל היה מאוד דרמטי, אז הבעתי את מה שאני מרגישה. אבל לא היה לי אומץ לתת לבחור את מה שכתבתי עליו. היום אני רגועה יותר. לפעמים אני כותבת הערות בתסריט, אבל לא יותר מזה".

 

באפריל האחרון חגגת יום הולדת 30. איך ההרגשה?

"עשיתי מסיבה עם די.ג'יי וירח מנייר שאפשר לשבת עליו ולהצטלם כמו בשנות ה־20, ואחר כך יצאנו לארוחת ערב. ביום ההולדת חגגתי עם סבתא שלי, כי נולדנו באותו יום".

 

ומה נותן לך כוח עכשיו?

"להירגע, לעשות אמבטיה, להיות בטבע. אני לא רוצה לצאת חננה, אבל טבע וחיות עושים לי טוב. דברים פשוטים. לפני שנה למשל, טיילתי במדינת מיין עם חברים שמכירים כל צמח ומה השם הלטיני שלו ויודעים מה אפשר לקטוף ולבשל, עשינו טיול עם קצת מאמץ וזה היה כיף.

 

"אני גם מתה על האייפוד שלי. כשהייתי צעירה אהבתי מוזיקה דיכאונית וליהנות מהרחמים העצמיים של האהבה האבודה, ועכשיו אני יותר שמחה ופחות אוהבת שירים כאלה. אני מעדיפה כיום את אדל, האלבומים האחרונים שלה כיפים מאוד".

 

את חושבת על המוות?

"האינסטינקט שלנו הוא לא לחשוב על המוות, אבל לפעמים זה קורה. דווקא כשקורה משהו טוב שאני אסירת תודה לו, לפעמים אני חושבת על המוות. אבל אני מרוצה, אני יודעת שהספקתי הרבה".

 

מאחר שדאנסט נמצאת עכשיו במצב רוח שמח, לא מפתיע שהיא נהנתה לעשות את קומדיית הבנות הפרועה "הרווקה", שכולה שטויות וגסויות באווירת הקומדיות הנפוצות בימינו. הסרט עוסק בשלוש חברות ילדות (דאנסט, ליזי קפלן ואיילה פישר) שהרוסות מהעובדה שדווקא החברה השמנה ולא מקובלת שלהן מהתיכון, אותה הם מכנים מאחורי גבה "פני חזיר", היא זו שמתחתנת ראשונה.

 

דאנסט מגלמת ביץ' מהגיהינום ובולימית לשעבר שלוקחת על עצמה את ארגון החתונה ונכשלת בכך קשות. בסרט שנראה כמו הכלאה של "מסיבת רווקות" ו"בדרך לחתונה עוצרים בווגאס", תוכלו לגלות מה קורה כששלוש השושבינות הורסות את שמלת הכלה רגע לפני האירוע, וגם לעקוב אחר לילה עתיר סמים, אלכוהול וסקס שהן חוות לפני טקס החתונה.

 

"אחרי שעשיתי כמה סרטים כבדים כמו 'מלנכוליה' של לארס פון טרייר שעסק בסוף העולם, רציתי לגוון קצת", מסבירה דאנסט.

 

ההשוואה ל"מסיבת רווקות" ממש מתבקשת.

"אני מודעת לכך שישוו אותנו ל'מסיבת רווקות', אבל זה בכלל לא דומה. הסרט שלנו אפל בהרבה, ומרגיש כמו סרט של שנות ה־90. זה קצת כמו סרטי 'בדרך לחתונה', אבל עם בנות".

 

דאנסט, בת להורים גרושים, היתה למעשה ילדת פלא: בגיל שבע התקבלה לאפיזודה של וודי אלן בסרט "סיפורי ניו יורק", ומאז היא מורגלת לאור הזרקורים. כעבור חמש שנים היא כבר היתה מועמדת לגלובוס הזהב על תפקיד קלאודיה הערפדית ב"ראיון עם ערפד".

 

היית מלכת הכיתה כילדה בגלל שהיית מפורסמת?

"ממש לא הייתי מלכת הכיתה. לא רציתי יחס מיוחד. בגלל שהייתי השחקנית של בית הספר, זה הפך אותי למטרה קלה לילדים בכיתה, הם היו יכולים לעשות מזה עניין ולצחוק עליי ואני רציתי להתחמק מזה בכל דרך.

 

"עשיתי פעם פרסומת שיש בה תינוק שעושה קקי, ובאוטובוס לבית ספר היו שרים לי את השיר הזה בדרך. אם יש לך אגו בקשר לזה, אז לא יהיו לך חברים, לכן עדיף פשוט לזרום עם זה. בחטיבת הביניים ובתיכון היו לי כמה חברים טובים, ואני עדיין שומרת איתם על קשר".

 

בגיל 20 קיבלה דאנסט את תפקיד מרי ג'יין ווטסון, אהובתו של איש העכביש (בגילומו של טובי מגווייר) בסרט "ספיידרמן", שחנך טרילוגיה מצליחה, שסייעה לה להתפרנס היטב.

 

איך היה המעבר מילדת פלא לשחקנית צעירה ומתוקשרת שמופיעה בבלוקבאסטרים?

"קשה לעשות את המעבר. יש לי מזל שזה קרה בתקופה שבה לא היה כל כך הרבה פפראצי ורכילות כמו היום, הצהובונים הכי גרועים דיברו אז בעיקר על חייזרים. היום השחקנים הצעירים יותר לחוצים, הם צריכים להיראות טוב כל הזמן, הם כבר לא יכולים לחשוב סתם כמו ילדים. הסטנדרט מאוד גבוה.

 

"בעיניי, כשאתה בן 17 אתה צריך ללבוש גאפ וללכת לקניון ולחוות תספורות גרועות ולהיות נורמלי וטבעי, אבל היום הכל מתקדם מדי. לא משאירים להם הרבה מקום לגדול. אני שמחה שלא הייתי צריכה להתעסק בזה".

 

דאנסט טוענת שהיא לא מצטערת או מאוכזבת שהיא לא קיבלה תפקיד ב"ספיידרמן המופלא", הסרט האחרון על איש העכביש שמתחיל את העלילה מחדש (ובו מככבים אנדרו גרפילד ואמה סטון). מבחינתה היא מיצתה את העניין שלה בגיבורי על. "התגעגעתי רק לעבוד שוב עם טובי מגווייר", היא מסכמת.

 

למרות המעמד שהקנה לה "ספיידרמן", דאנסט הבוגרת השתדלה לשמור על הייחוד שלה וניסתה להקפיד על הבחירות שלה. בין היתר, היא הופיעה בסרטיה של סופיה קופולה "חמש ילדות יפות" ו"מארי אנטואנט".

 

"בסרט החדש שלה, 'The Bling Ring', "אני ניצבת מהוללת" משתפת דאנסט. "סופיה אמרה לי לבוא לבקר בסט, אז פשוט הגעתי ופתאום מצאתי את עצמי מצטלמת לאחת הסצנות. לא אמרתי אפילו שורה, זה היה רק לכיף".

 

גם עם לארס פון טרייר, הבמאי הדני השערורייתי, יצרה דאנסט קשר מיוחד. בזכות הופעתה בסרטו "מלנכוליה", זכתה דאנסט בפסטיבל קאן 2011 בפרס השחקנית המצטיינת. "זה היה כבוד גדול. עכשיו אני מרגישה כמו חלק מההיסטוריה של הפסטיבל".

 

נשארת בקשר עם פון טרייר? זה לא מובן מאליו אחרי השערורייה בקאן לפני שנה עם ההתבטאויות המקוממות שלו ("יש לי סימפטיה להיטלר", "ישראל היא קוץ בתחת")?

"אני נמצאת איתו בקשר כל הזמן. אני עומדת לסמס לו בקרוב כי מצבו לא טוב, הוא מרגיש רע. הוא לא האדם שעשו ממנו בעקבות הסקנדל של קאן, מה שהוא אמר היה רע מאוד והוא עדיין משלם על זה. דיברנו שאופיע בסרט הבא שלו, אולי אעשה תפקיד קטן. אני צריכה להזכיר לו את זה".

 

פעם לא היה לך אומץ לעשות סצנות נועזות. ופתאום התפשטת ב"מלנכוליה", וב"בדרכים", שיוצא בארצות הברית בשבוע הבא ובישראל בפברואר, יש לך סצנת סקס.

"ב'בדרכים' יש לי אחת כזו בכלל? זה כמעט לא מורגש. זה היה רק בוא נבלה קצת, זה ממש לא כמו מה שחוויתי בצילומים של 'מלנכוליה'. אבל כשיש סצנת עירום שחשובה לסרט, אז לא צריך לשכנע אותי לעשות אותה".

 

איך את מסתדרת עם הפפראצי?

"אני יכולה להרגיש איפה הם ומתי, אני לא צריכה להסתכל מסביב, אני פשוט אני מרגישה את האנרגיה. אבל זה לא חלק גדול מהחיים שלי. רוב הזמן אני בניו יורק, וכשאני מגיעה ללוס אנג'לס אני לא הולכת לבוורלי הילס ולמסעדות אופנתיות, אלא אם כן אני חייבת".

 

דאנסט לא נוהגת לשתף את הרכילאים במידע על החיים הפרטיים שלה והגברים בחייה, אבל זה לא בגלל שאין לה רזומה רומנטי מפואר. תוכלו למצוא שם את שמותיהם של מיטב הבנים בהוליוד: ג'וש הארטנט, אורלנדו בלום, אדריאן ברודי, ג'סטין לונג, בן פוסטר ועוד.

 

בשנים 2002־2004 היא ניהלה רומן רצוף משברים ופרידות עם ג'ייק ג'ילנהול, והם אפילו חיו יחד, אימצו כלב, אבל בסופו של דבר נפרדו. צהובון בריטי אפילו התעקש פעם שהם עשו פעם סקס בתא הלבשה בחנות לונדונית.

 

כיום דאנסט מאושרת ומנהלת רומן עם השחקן כחול המבט ויפה הבלורית גארט הדלאנד ("טרון: המורשת"), שבו התאהבה במהלך צילומי "בדרכים". לאחרונה הם נראו חוגגים את חג ההודיה יחד בלונדון.

 

ב"מלנכוליה" את מגלמת כלה ביום חתונתה, ב"הרווקה" את שושבינה. את מפנטזת על החתונה שלך?

"כן, וזו לא תהייה חתונה יוקרתית. גם שמלה גדולה ומפוארת מדי זה לא בשבילי. אני מעדיפה להתחתן בטבע או בחווה".

 

חושבת כבר על ילדים?

"בטח שיהיו לי ילדים. זה לא שאני חושבת שאני חייבת לעשות עכשיו ילד, אבל בטח בעוד שלוש שנים זה יקרה. בסרט 'בדרכים' אני מגלמת אמא, ופתאום ראיתי את עצמי עם תינוק ושאלתי את האנשים מסביב: 'אני מחזיקה את התינוק נכון?'. בשבילי זה היה מוזר לראות את הסיטואציה הזאת, כי להיות אמא זה כל כך שונה מהמציאות שלי".

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

עוד בפנאי פלוס :