על הבמה העצומה בהיכל נוקיה עומדת בלונדינית צעירה ויפהפייה ומזייפת, באופן קיצוני למדי, שיר לועזי מפורסם. היא מסיימת, מבסוטה מהביצוע, משום מה הקהל אפילו מריע, ומביטה בציפייה אל עבר פאנל השיפוט של "אקס פקטור", הגרסה הישראלית.

> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

ראשון מדבר משה פרץ, שמביע תקווה זהירה בנוגע לפוטנציאל הגלום בה, נשמה זכה שכמותו. אחריו נושא דברים רמי פורטיס, אופטימי הרבה פחות, אבל רך ומתוק באופן שמעדן את תוכן דבריו. אחריו מגיעה שירי מימון, כבר פחות סלחנית, אבל לפחות זה נגמר מהר.

ואז מגיע עברי לידר. עברי מישיר מבט על המלאכית ארוכת הרגליים, ומודיע לה קבל עם ועדה שזה לא בשבילה, עניין השירה הזה. בשום אופן או דרך או פורמט, פשוט לא. הבלונדה, עקשנית, מבקשת לנסות עוד שיר לקול מחאתם של השופטים, ואז עוד אחד, ולידר מאבד את הסבלנות.

זו התרשמותו של עבדכם הנאמן מיום האודישנים ההמוני שבו נכח לריאליטי המוזיקלי החדש: עברי לידר הוא השופט הקשוח ביותר בפאנל.

הוא חותך מהר, בענייניות ובחוסר סבלנות מובהק כלפי כל מי שנראה לו כמבזבז את זמנם של כל המעורבים. מעין סוס טרויאני מבחינת ההפקה, שכרגיל בז'אנר מעלה פה ושם לבמה אנשים שכל קשר בינם ובין מוזיקה מקרי בהחלט, רק כדי שלידר יתקתק אותם משם בזרוע נטויה.

"אני נהנה לאללה", הוא מספר לי כשאנחנו נפגשים. "זה כל מה שחשבתי שזה יהיה, קודם כל כי יש לידי אנשים ממש מגניבים. שלושתם, כל אחד בקטע שלו. התניתי את ההשתתפות שלי בזהות השופטים האחרים. זה היה חשוב לי, שהם יהיו אנשים שאני מעריך, שתהיה לי אינטראקציה טובה איתם. בכל זאת, זה הרבה שעות".

לא תיארתי שדווקא אתה תהיה הקשוח. אתה הסיימון קאוול של הפאנל.

"אני אסביר: כשדיברו איתי על 'אקס פקטור', ידעתי שזה משהו שאני רוצה לעשות, כי גם צפיתי בזה בחו"ל ותמיד חשבתי שזו תוכנית טיפה רצינית יותר מהמתחרות, במובן המקצועי, וזה מה שמשך אותי אליה.

"לפני הצילומים נסענו לפגוש את סיימון קאוול, וגם שם היה ברור כמה מקצוענות יש פה: הוא ישב איתנו שעה לשיחה על מוזיקה, על קריירות, על תעשייה, על התוכנית, על בנייה של אמנים, והוא הכיר אותנו וידע מה אנחנו עושים. הכי מקצועי שיש. וזו בעיניי המהות של התוכנית, כי בסופו של דבר אנחנו באמת מחפשים אנשים שיודעים לשיר ושיכולים להיות אחר כך מוזיקאים.

"אני למשל, לא הפקתי לאף אחד תקליט מאז שהפקתי לריטה את 'רמזים', כי התרכזתי בדברים שלי. ל'אקס פקטור' הגעתי גם כדי למצוא מישהו שבשנה הבאה אני אגיד למנהלת שלי, 'אני רוצה להפיק את התקליט שלו'. זו אולי הסיבה שהצטיירתי לך ככה, כי אני קצת מרגיש כמו מגלה כישרונות של חברת תקליטים בתוכנית הזאת.

"אנשים לא מוכשרים, או כאלה שנראים לי לא מעניינים, בסדר, הלאה הלאה".

בפברואר הקרוב יהיה לידר בן 40, מה שמעמיד אותו בסכנת חטיפה מוחשית מצד אנשים שנחושים לגלות אם יש לו מעיין נעורים פרטי. ברצינות, גם מרחוק ובתמונות רואים את זה, כמובן, אבל באחד על אחד זה פשוט לא ייאמן: הבן אדם נראה 10 שנים צעיר מגילו, ואם ראיתם אותו מופיע, אתם בקלות יכולים להוסיף ל־10 האלה עוד 5. אולי חיבתו לטריאתלון תורמת לעניין, אבל עזבו, הסבר מעיין הנעורים נוח יותר לעצלנים שבינינו.

כשהוא מספר שהגיע ל'אקס פקטור' אחרי מה שיכולה להיות אחת מהשנים הטובות ביותר בקריירה של זמר שראה מעט מאוד שנים רעות, אם בכלל, מאז החלה הקריירה שלו בהלחנת מופעי מחול באמצע שנות ה־90, הוא לא משקר: במהלך 2013 הוא קרע את הארץ בסיבוב הופעות שהתחיל אחרי יציאת "מישהו פעם", אלבומו השישי שהעמיד להיט בדמות שיר הנושא והפך, כמו רוב קודמיו, לאלבום זהב. ובאוגוסט יצא אלבום חדש בהופעה חיה, "עברי לידר ותזמורת המהפכה", שבו הוא משתף פעולה עם התזמורת ועם ג'וני גולדשטיין, שותפו להרכב הסופר מצליח TYP.

ההצלחה של TYP הפתיעה אותך?

"אנחנו תמיד צוחקים על זה שכשהתחלנו עם TYP ג'וני היה אומר, 'יא, איזה מגניב אם נחתום פעם ביוניברסל!', ואני הייתי אומר לו 'נו, ג'וני, די, בוא נעשה מוזיקה וזהו', כי זה לא נראה כמו משהו שיקרה. והיום הוא מסתלבט עליי, כי שנה אחרי זה כבר היינו חתומים ביוניברסל, ומאז אני כל הזמן אומר לו לבקש דברים.

"אבל זו רק רגל בדלת, אתה יודע. כדי להיכנס עם כל הגוף צריך עוד עבודה, צריך עוד תקליט, ואנחנו עובדים עליו עכשיו".

ואיך נרגעים? אתה יוצא לחופשה מדי פעם?

"גיליתי שאני צריך את זה. מי שלימד אותי על חופשות זה יאן, בן הזוג שלי. הוא גרמני, הם יודעים לחיות, הוא מאוד אוהב לעבוד, אבל מאוד קפדן בנוגע לחופשות שלו.

"הוא הבין שיש לו עסק עם וורקוהוליק שנוסע רק כשצריך לעבוד, והסביר לי שזהו, נגמר, אני צריך להתחיל לקחת חופשות. אז האחרונה היתה בתאילנד וזה היה תענוג, ובקרוב אנחנו נוסעים לאיסלנד".

איסלנד?

"כן, יאן מאירופה והיא נראית לו משעממת אז הוא כל הזמן מחפש לנו יעדים מוזרים".

עם יאן, בן הזוג ההייטקיסט החתיך, שצעיר ממנו כמעט ב־15 שנה, נפגש לידר במועדון בתל אביב לפני יותר משנתיים כשיאן הגיע כתייר, וכבר שנה שבני הזוג גם גרים יחד בישראל. אבל מערכות יחסים ארוכות לא זרות ללידר, שבילה שנים עם האקס המיתולוגי יניב וייצמן בטרם נפרדו ב־2006.

"לפעמים זה מפחיד, היציבות הזו", הוא מספר, "לפעמים זה מקום לא טוב בשבילי. אני צריך את הסערה בשביל ליצור, היא עושה לי טוב לכתיבה, אבל אני חושב שלמדתי למצוא את הסערה גם בתוך הדבר הזה, בתוך הזוגיות".

אז אתה יוצר ריב מדי פעם כדי להיטען?

"לפעמים, אבל בזוגיות יש הרבה תחושות, הרבה דברים שעוברים עליך, ואתה יכול להתחבר אליהם ולנתב אותם למה שאתה עושה. גם בתוך זוגיות לא הכל סבבה ולא הכל טוב, ובסופו של דבר על זה כותבים שירים".

יאן עבר לגור פה, איתך.

"כן, בשבילי לעבור לשם לא היה על הפרק בכלל, אבל לא רק בגללי: גם הוא נורא רצה לצאת מגרמניה. היום הוא מצהיר רשמית שהוא לא מוכן לחזור לגור במקום קר. הוא מת על מזג האוויר פה. האם הוא רוצה את זה לכל החיים? אני לא יודע, אבל בינתיים הוא מבסוט".

יום אחד קם אדם בבוקר ומגלה שהוא ובן זוגו שוקלים לפצוח בהליך פונדקאות. אומנם מכמניו הצהבהבים של עולם הרכילות לא ממש זרים לאמן הישראלי הבולט הראשון שיצא מהארון, ובכל זאת הפעם עברי לידר הופתע.

"אני לא יודע מאיפה זה הגיע", הוא אומר, "הכי בכנות בעולם, לא היתה לי בעיה לדבר על זה אם זה היה נכון, אבל זה פשוט הגיע משום מקום. מישהו נחמד שלא פרסם את זה התקשר לשאול אותי, ופשוט לא היה לי מושג על מה הוא מדבר. אבל יש כל מיני דברים כאלה, מומצאים לחלוטין".

זה לא היה על הפרק בכלל?

"ממש לא. באופן כללי אבהות מעניינת אותי, אני חושב על זה וכבר מרגיש שהגעתי למקום שאני חושב על זה טיפה יותר, לא ממקום פילוסופי אלא ממקום יותר פרקטי, אבל לא עשיתי שום דבר בהקשר הזה, זה לא כזה קרוב".

** את הראיון המלא תוכלו לקרוא בגיליון השבוע של "פנאי פלוס"

____________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :