"שברון לב". ככה, בלי להצטעצע או להתחכם, מתארת מורן מזור את הסוף המצער של הרפתקת האירוויזיון שלה בחצי הגמר במאלמו שבשוודיה.

מה לעשות, היא לא מסוג האנשים שמכחישים את האכזבה המרה, שמנסים לצאת גיבורים. אז כן, היא נחלה תבוסה עם השיר איתו הופיעה, "רק בשבילו", אחת מהזן החמוץ במיוחד שמגיע אחרי שנתת את כל כולך, קצרת שבחים, וקיבלת את כל הסימנים שזהו, הדרך לגמר סלולה.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

בקושי יום אחרי האנטי קליימקס העצוב, במלון, קיבלה מזור עוגה מושקעת לרגל יום ההולדת ה־22 שלה: פסנתר, עם דגל ישראל מבצבץ מהצד ואפילו "מזל טוב" בעברית צחה. ההורים שלה, הזמינו לה אותה. "הם הגיעו יומיים לפני חצי הגמר, וממש טוב שהם היו שם אחרי שהתברר שאנחנו לא עולים. ראית את ההדחה של רייצ'ל קרואו ב'אקס פקטור'? כשהיא בכתה "Mommy, but why?" ואמא שלה עלתה לבמה? אז ככה היה אצלי".

חשבת שיש לך סיכוי לעבור?

"הייתי בטוחה שאני עוברת! כל הסביבה פרגנה בטירוף, השופטים העבירו אותי, אחד מהמפיקים הראשיים אפילו ניגש אלינו אחרי הביצוע ואמר לנו "See you tomorrow". אחרי התוצאות הסופיות, כשהתברר שלא עלינו, צמד הזמרים הגאורגים ניגשו אליי, נישקו לי את הידיים ואמרו לי עם דמעות בעיניים, 'אנחנו לא מאמינים שלא עברת'. זה היה מדהים".

תארי לי את הרגע שאחרי.

"אני יושבת בגרין רום אחרי ביצוע לא מהעולם הזה, הכי טוב שהיה בכל הטייקים שעשינו אי פעם לשיר הזה. הכל פשוט עבד נפלא, כולל האולם הזה, לבצע את השיר מול אלפי אנשים, לראות דגלי ישראל מתנופפים באולם, היה מדהים.

"ואז אנחנו יורדים מהבמה בהיי מטורף, מגיעים לגרין רום, יש שם כבר תשע משלחות, וכולם מוחאים כפיים. ואז מגיע הרגע שהמגישה באה לראיין אותי - את הישראלית הממושקפת. זה כבוד גדול, והראיון היה ממש מקסים - אמרתי להם שזה היומולדת שלי, והם שרו לי 'היום יום הולדת', מחווה ממש יפה. ואז התחילו להגיע התוצאות, וישר הבנו שמשהו לא בסדר".

איך?

"לפי המדינות שעלו. הונגריה, למשל, והזמר שנראה כמו נתן גושן עם משקפיים ושר שיר בשם 'יד ושם'. ואז עלה הדרקולה הזה (סזאר הרומני - י.ב), ואז האיסלנדי עם השיער הארוך שנראה כאילו הוא לא התקלח חודשים, והשירים שלהם, פשוט ידענו שמשהו לא בסדר, ובסוף, כשנשאר רק מקום אחד ויוון עדיין לא עלתה, כבר הבנתי סופית שזה נגמר. נשברתי, פשוט התחלתי לבכות. לא האמנתי".

אחרי שנודע כי לא עלית, אייל גולן העלה סטטוס שבו אמר שעלו שירים שגם מול כיתת יורים הוא היה מסרב לבצע.

"עזוב, אני לא רוצה להתמרמר. חלילה".

מותר לך.

"אני לא רוצה, כי עברתי חוויה שמעטים זכו לעבור. אני רק בת 22, וטפו טפו טפו, כל החיים לפניי, ואני מתכוננת לעשות מוזיקה עד שאהיה מחוברת לאיזה מכשיר הנשמה. אז כן, היתה שם אכזבה גדולה והייתי בטוחה שאנחנו עולים, אבל בחיים לא אתמרמר על החוויה הזאת. זו היתה מתנה מדהימה".

מבחינות אחרות, המתנה הזו של מזור היתה מדהימה מעט פחות. הפרגון בארץ לדוגמה, או ליתר דיוק, היעדרו. אומנם אחרי מפח הנפש בחצי הגמר, הדעה הרווחת היתה שמקומה בתחרות פשוט נשדד ממנה - ובהחלט נפתחו עבורה דלתות לקהלים שלא ממש התרשמו מתואר זוכת העונה הראשונה של "אייל גולן קורא לך".

אך יהיו היכולות הווקליות המרשימות אשר יהיו, כמעט מהרגע הראשון ש"רק בשבילו" החל לעשות את דרכו למאלמו, אחרי הזכייה בקדם, הדרך הזו היתה רצופה חתחתים.

הרדיו לדוגמה, שלא שש להשמיע את הסינגל (פעמיים היה מועמד לפלייליסט בגלגלצ, ופעמיים לא נכנס), הוא בהחלט משהו שמטריד אותה. "אני נשבעת לך שאני לא מבינה את זה", היא אומרת, "ברדיו האזורי תמיד פרגנו לי, אבל אני לא מבינה למה בגלגלצ לא. זה מבאס".

אבל בזמן שהיא חיה בשלום יחסי עם עניינים של טעם והעדפות - גם אם לא לגמרי מנומקות - זה כל השאר שמתחפר לה מתחת לעור, ובייחוד התגובה הלא פרופורציונלית שלה זכה הלוק שבו בחרה להופיע בחצי הגמר. השמלה שלה זכתה לקיתונות של ביקורת, אבל גם מזור לא יצאה ללא פגע.

"אני לא דוגמנית", מודיעה מי שרק לפני שנה השילה 15 ק"ג ממשקלה, "לא נבחרתי בתחרות מלכות יופי. זכיתי בתחרות זמר, ואכפת לדברים שנוגעים לי כזמרת. אנשים נטפלו לדברים לא קשורים. בהתחלה זה קצת הפריע לי, עוד חשבתי, 'מה אני מפספסת פה? השמלה נורא יפה בעיניי. מה קורה'? באמת לא הבנתי, אבל אחר כך הבנתי שעל טעם ועל ריח אין מה להתווכח".

אבל גם בלי השמלה, היתה תחושה של חוסר פרגון, לפחות לפני ההופעה.

"אני לא מצליחה להבין את זה. למה המדינה שלנו לא יכולה להתאגד מאחורי השיר ולפרגן? אז לכל אחד היה את הפייבוריט שלו בגמר של הקדם אירוויזיון, אבל זהו, זה נגמר, נבחר השיר שהולך לייצג אתכם, אז למה לא לעמוד מאחוריו? הטוקבקים זה מה שהכי הפריע לי".

טירונית, את קוראת טוקבקים?!

"כן, לפעמים אני חוטאת בקריאת טוקבקים (צוחקת), כמו תאונה שאני לא יכולה להוריד ממנה את העיניים. אם אני קוראת טוקבק שטוען שהשיר הזה מתאים ל'אייל גולן קורא לך' ולא לאירוויזיון וזה כשבשיר אין אפילו סלסול אחד, אז זה מעצבן אותי. העניין המקצועי.

"גם הביקורת שמשתמעת על "אייל גולן קורא לך" מפריעה לי. אני, שזכיתי בתוכנית הזו, נציגת ישראל באירוויזיון. מתוך 30 אמנים שהיו בשלבי הקדם, אני ניצחתי, לא כאלה שהיו ב"כוכב נולד" או ב־"The Voice" או עובדים בתעשייה שנים, אלא מישהי שהיתה בתוכנית של אייל.

"אני חס וחלילה לא מזלזלת באף אחד, היו שם כישרונות היסטריים, אבל מישהי מהתוכנית של אייל גולן ניצחה ולא הם, אז איך אפשר ללכלך על התוכנית?".

האלבום החדש של מזור (בשם "רק בשבילו", כמובן) יוצא השבוע אל החנויות אחרי עבודה של שנתיים ותחת פיקוחו הצמוד של הבוס והמנטור, אייל גולן, ובלייבל שלו, ליאם הפקות. "זה אלבום מגוון, יש בו הכל, מסול ואר אנד בי של השיר שהעניק לאלבום את שמו ועד פופ ים תיכוני ואפילו רוק ים תיכוני", מפרטת מזור.

איך המעורבות של אייל באה לידי ביטוי?

"בהכל. בחירת השירים, הסדר שלהם, העיבודים, הכל. האינפוט שלו הוא הכי משמעותי שיכול להיות. מאז הזכייה הטיפול בי היה טוטאלי. ותבין, נכנסתי למשהו שאף אחד לא באמת ידע מה הוא. אני הראשונה שנכנסה למשפחת ליאם הפקות, ואף אחד קודם לכן לא ידע מה זה אומר, להיות תחת חסותו של אייל. עכשיו הם יודעים. לי אין בכלל מילים".

אתם חברים?

"ברור, אבל היחסים הם מקצועיים לחלוטין. ההפרדה בין מקצוע ובין חיים פרטיים מאוד ברורה אצל אייל, והוא יודע בדיוק מה הוא רוצה. לאולפן באים כדי לעבוד.

"לפני שבועיים, בזמן הבאלאנס הוא עמד בניידת השידור מבחוץ ושמע שהטייק לא טוב. הוא נכנס פנימה בריצה, בטיל. סיימתי את הטייק והוא אומר לי, 'מה זה? מה יש לך? מה, לא התעוררת? מורן, זה לא טוב'. ואני, כשאני שומעת מאייל שזה לא טוב, נהיה לי חושך בעיניים, אני מיד מתאפסת, חוזרת שנתיים אחורה, לתוכנית.

"תבין, אני עדיין מרגישה שחובת ההוכחה עליי. אני צריכה לשמר את המקום שלי תמיד, כי שום דבר לא בטוח חוץ מהמוות. יש מספיק אנשים שבשנייה ובשמחה לוקחים לי את המקום, אבל בחיים לא אתן שזה יקרה. אתה מבין עכשיו למה אין מצב שאני מאכזבת אותו?".

** את הראיון המלא תוכלו לקרוא בגיליון החדש של פנאי פלוס

_____________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :