כבר שנים אנחנו רגילים לכך שג'סטין ביבר הוא סוג של אלוהים עם תספורת של אלן דג'נרס. נכון לכתיבת שורות אלה, הוא מחזיק בחשבון הטוויטר המצליח ביותר בכל הזמנים בגזרת הסלבז, עם למעלה מ־37 מיליון עוקבים, כאשר "כל שתי שניות מתווסף עוקב חדש לשורותיו", אם להאמין למקורות ברשת החברתית.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

המעריצות שלו, הבליבריות, ידועות בהתנהגות אובססיבית וקיצונית) ולמרות שהנפיק מאז עלייתו בשנת 2008 מוזיקה בינונית מינוס מינוס, הספיק ביבר לקטוף 7 פרסים בטקסי American Music Awards, חמישה פרסי בילבורד, חמישה פרסים בטקסי ה־BRIT והזרוע נטויה.

לצערו של ביבר, נראה כי בועת הפאייטים והאהבה שיצר סביבו הולכת להתפוצץ ממש בחודשים הקרובים, כי נכון לימים אלה, הוא אחד הכוכבים הפחות אהובים על הפלנטה: ברשימה של המגזין "סטאר" הוא הגיע למקום השמיני והמכובד ברשימת הכוכבים השנואים ביותר עלי אדמות, וההתנהגות שלו בחודשים האחרונים, חוששים מקורביו, מובילה אותו לדרך אחת — זו שסללו בריטני ספירס, לינדזי לוהאן ואמנדה ביינס לפניו — דרך ה"הצלחתי־יותר־מדי־מוקדם־מדי־עכשיו־אני־מג'נון".

על מה אנחנו מבססים את זה? שמועות על קושי במכירת כרטיסים בסיבוב ההופעות האירופי שלו, אתרי מעריצים הולכים ומתרוקנים של הבליבריות, שמצידן, נעלמות מהר יותר מדמויות בספריה של אגאתה כריסטי וציבור עולה ומתחזק של הורים שנמאס להם מהצורה המבישה שבה הכוכב האהוב על ילדותיהן מתנהג. ומאיפה הכל התחיל? מהפרידה מסלינה כמובן.

אומרים שמאחורי כל גבר מצליח עומדת אשה עוד יותר מצליחה, ורצוי כזאת שגם מחזיקה אותו קצר. זה נכון לגבי רוב הגברים בעולם וזה נכון גם לגבי ג'סטין ביבר, שניהל שנתיים של זוגיות מתוקשרת עם כוכבת הפופ המתקתקה סלינה גומז.

אגב, לאחרונה נפוצו שמועות שג'סטין וסלינה חזרו להחזיק ידיים. אנחנו סקפטים.

השניים נפרדו בנובמבר 2012 וחברים משותפים מספרים שסלינה היא זו שיזמה את הפרידה, ושהסיבה היתה שנמאס היה לה לשמש כבייביסיטרית לביבר. "היא לא אוהבת את החברים הערסים שאיתם הוא מסתובב", לחשש רכלן המקורב לביבר וציין: "היא כל הזמן צריכה לשמור עליו שלא יעשה שטויות. סלינה היא בחורה בוגרת ומלאת ביטחון, וכשג'סטין לידה הוא גם כזה, אבל כשהוא ליד חברים שלו הוא עדיין ילד".

המעידה הראשונה התרחשה ב־4.1, כשביבר נתפס מעשן מריחואנה במסיבה עם כמה חברים. במקום להכחיש בכל תוקף את העובדה שעישן, בחר להתוודות על המעשה ולהבטיח שיהיה מודל טוב יותר לחיקוי בעתיד.

זה לא ממש קרה, ולמעשה שבוע אחרי כן השיק הרגל חדש שלא ממש מתאים לחודשי החורף: הליכה ברחבי העולם ללא חולצה. ביבר השוויץ בגוף הבלרינה שלו בנמלי תעופה, במסיבות, ברחובות ובסיבוב שלו באירופה, כשהוא מרים כמה גבות וכמה גיחוכים תוך כדי.

בתחילת מרץ המשיך לעצבן את העולם כשהגיע להופעה ב־O2 בלונדון בשעתיים איחור, אחרי שרוב המעריצות כבר התחפפו הביתה עם הוריהן מפאת השעה המאוחרת, וביטל סדרה של הופעות אחרות ברחבי אירופה כתוצאה מ"קשיי נשימה".

כאילו זה לא היה מספיק, טיימליין הנפילה של ביבר כולל גם לפחות פעמיים שבהן לא עבר סלקציה במועדונים ברחבי אנגליה, סתם כי "הבעלים לא מחבבים אותו" (אאוץ'), ב־7.3 הוא התעלף באמצע הופעה, ב־8.3 הוא רב עם צלם פפראצי בלונדון וצרח עליו "אני אהרוג אותך במכות", ב־11.3 ביטל כמה הופעות מתוכננות שלו ברחבי אירופה ולפני כמה שבועות אימץ קוף (?!) שאותו נטש לאחר כמה ימים.

רגע, יש עוד: ביבר נמצא כרגע על הכוונת של משטרת לוס אנג'לס אחרי שלכאורה היכה שכן שהתלונן על כך שהוא נוהג כמו מטורף ברחבי השכונה הסגורה שבה הוא מתגורר ומרעיש עד השעות הקטנות של הלילה.

כן, ביבר נמצא בנפילה, וכל אדם עם אוזניים, עיניים וגישה לאינטרנט יכול לראות את זה. אחד הסממנים הבולטים לכך שהוא חווה מלט דאון מהסוג שבריטני ספירס עברה כשהחליטה לגלח את שערה הבלונדיני ולתקוף מכוניות רנדומליות במטרייה, הוא הצורה שבה סלבז אחרים וכלי התקשורת מרשים לעצמם להסתלבט עליו.

כך קרה שהשחקנית אוליביה וויילד צייצה לפני כמה שבועות: "ג'סטין ביבר, תלבש כבר את הפאקינג חולצה שלך ותפסיק ללכת חצי עירום. אלא אם נשרפו לך כל החולצות ולכן אין לך כאלה, ובמקרה הזה — ג'סטין ביבר, תקנה חולצה ותלבש אותה!" לא הכי שנון, אבל הבנו את המסר.

לאחרונה אף הושווה ביבר לשחקנית המסכנה והמטורללת לינדזי לוהאן, הסובלת מבעיית אלכוהול, סמים וחשבון בנק יבש יותר מההומור הבריטי. בצעד לא חכם במיוחד החליט ביבר לענות למלעיזים וכתב: "כולם בהנהלה שלי אמרו לי לגרום לתקשורת להיות מרוצה ממני אבל נמאס לי שכולם אומרים שהם מאוכזבים ממני ושאני צריך ללכת למרכז גמילה. וכל מי שמשווה אותי ללינדזי לוהאן, תסתכלו על החזרי המס שלי לשנת 2012".

מנסה לומר: אני עשיר כקורח והיא לא מצליחה לסגור את החודש. נחמד מצידו. אך נראה כי גם המשפחה של ביבר מודאגת עד אימה מההידרדרות האחרונה שלו. אמו, פטי, שתמיד התגאתה בכך שהיה הילד הטוב של אמא, הודתה לאחרונה בראיון לערוץ E! כי אפילו היא כבר לא מצליחה להשתלט על הבמבינו שלה: "כמובן שאני מתפללת בשבילו, אבל אני כבר לא יכולה לומר לו מה לעשות", הסבירה.

הבעיה של ביבר היא שהוא לא קייט מוס ולא לינדזי לוהאן. הקריירה שלו לא חוצה אוכלוסיות, אלא מתמקדת באחת מאוד מאוד ספציפית: בנות טיפש עשרה, והן מתברר, ממש לא אוהבות את הבחור שג'סטין הפך להיות.

לפני כמה ימים יצא לי לדבר עם מעריצת ג'סטין ביבר אנונימית, שהבהירה לי שוואן דיירקשן הם כבר מזמן הדבר האחרון, שנייל הורן הוא אלוהים בכבודו ובעצמו ואפילו הוסיפה בצקצוק לשון ש"ג'סטין המסכן קצת השתגע" (והיא בת 12, כן?). המעריצות האנגליות של ביבר, שרואיינו לעיתון "הגרדיאן" מיד אחרי שאיחר להופעה בשעתיים, גם הן דיווחו על שבר: "פעם היינו מעריצות של ג'סטין, היום אנחנו שונאות אותו".

הרבה מאמינים שהוא האויב הכי גדול של עצמו, ושבקרוב גם הוא — כמו רובם — ייפול לשולי הדרך של עולם הזרקורים כמו רוב הילדים הכוכבים.

ההאפינגטון פוסט לא איחר לספר גם הוא כמה המניות של ביבר בירידה ואפילו ראיין את אחד מהילדים הכוכבים האלה בדימוס, דוני וולברג (ניו קידס און דה בלוק), מי שהיה פעם בנעליו של ביבר, שסיפר לכולם שמה שביבר עובר זה טבעי, אבל שהמכה לקריירה היא אכן רצחנית.

"ג'סטין עושה את הטעויות שכולם עושים והוא בטח בוחן דברים ומנסה דברים חדשים, הבעיה שלו היא שיש 50 צלמי פפראצי שרודפים אחריו בכל פעם שהוא עושה את זה", הסביר וולברג בן ה־43, שהיום ידוע בעיקר כאחיו של מארק וולברג וההשראה לג'וני דרמה מסדרת HBO "הפמליה".

עוד פקטור עצוב הוא שכמו בריטני ספירס בזמנו ולינדזי לוהאן בהווה, התקשורת כבר מחפשת את הפעם הבאה שג'סטין ימעד. מחפשת, וגם תמצא. רק לפני שבועיים ביקר במוזיאון אנה פרנק באמסטרדם וכתב הקדשה ארוכה ומרגשת לנערה, אך מה שהתקשורת בחרה לקחת מכל הטקסט אותו כתב היה הציטוט: "אני מקווה שאם היא היתה בחיים היא היתה בליברית (מעריצת ג'סטין ביבר - ל.א)".

התקשורת בונה והתקשורת מפילה — זוהי לא הפעם הראשונה שזה קורה, כאמור, וגם לא הפעם האחרונה. אז מה על ג'סטין ביבר לעשות? קולגה שהצליחה לתחזק קריירה של שנים, כריסטינה אגילרה, ייעצה לו לפני כחודש בראיון: "הייתי ממליצה לו להתרחק מאור הזרקורים ולעשות קצת חושבים לבד".

או במילים אחרות: להמציא את עצמו מחדש, ובדחיפות. וזה, בעצם, מה שיציל את ביבר מליפול לתהומות האחים ג'ונאס והבאקסטריט בויז — רענון ושיקום התדמית, ודחוף. אם לא, לנו יש תחזית לצייצן המקצועי: החזרי המס שלו לשנת 2016 יהיו דומים עד מאוד לאלה של לינדזי לוהאן.

סוף לביברמאניה?  (צילום: gettyimages)
סוף לביברמאניה? (צילום: gettyimages)

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :