(יוני פרוים)

בתום מסע ארוך ומתיש שכלל שלושה משדרים מקדימים, גלגל הצלה אחד וליהיא גרינר אחת , אפשר בשעה טובה ומוצלחת לברך על המוגמר לקראת הפינאלה של הקדם אירוויזיון שייערך מחרתיים (חמישי). אמנם, אדרת המשעשעת נשארה מאחור עם תקווה לוויקטורי שלא התגשמה, ליהיא גרינר תיאלץ לוותר על קריירת זמרה ולחזור לשגרה אפרורית של השקות, ואפילו ג'ולייטה החביבה לא העפילה לגמר למרות שהיה לה שיר אירוויזיוני כדת וכדין - אבל למה להיות קטנוניים. הקדם צפוי לספק את הסחורה עם רגעי קאלט במיטב המסורת האירוויזיונית. רגע לפני, אנחנו מזמינים אתכם להכין שיעורי בית: הנה עשרת השירים שיתמודדו על הזכות לייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון שתיערך במאלמו שבשבדיה, והנה - לא פחות חשוב - מה שאנחנו חושבים עליהם ועל סיכוייהם. לגזור ולשמור.

1. יהודה גברה, "We're Beautiful"

חשיפת שרירים עשויה לעזור. גברה (צילום: רפי דלויה)
חשיפת שרירים עשויה לעזור. גברה (צילום: רפי דלויה)

יהודה גברה, שהגיע לגמר בעזרת גלגל ההצלה, הוא בהחלט ממתק ששווה לקחת בחשבון. אמנם הסיכויים שלו לזכות נראים קלושים על הנייר, אבל לא היינו פוסלים על הסף את האפשרות הזאת. היינו מציעים לו להיפטר מהז'קט שאיתו הופיע בחצי הגמר ולחשוף שרירים ועור שחום - מהלך שבוודאי עשוי להביא לו עוד קולות. השיר הוא די קליט, והאירופים ידועים בחיבתם לתימנים. הימור שלנו: מקום 3-6 עם אפשרות להפתיע ולהתברג בשלישייה הראשונה.

2. מורן מזוז, "Give Me a Sign"

בהשראת שירי מימון. מזוז (צילום: רפי דלויה)
בהשראת שירי מימון. מזוז (צילום: רפי דלויה)

"כוכב נולד" השחילה לגמר שלושה מתחרים, והראשונה שתעלה לבמה היא מורן מזוז. חמושה בבלדה שמזכירה מאוד את "השקט שנשאר" של שירי מימון ובסיפור אישי מרגש, קשה להאמין שהקהל בבית יישאר אדיש, אבל מכאן ועד זכייה הדרך ארוכה. מזוז לא תזכה לפקוד את מאלמו במאי הקרוב, אבל היי, העיקר ההשתתפות. הימור שלנו: מקום 3-6.

3. רון ויינרייך, "Love Is One"

יהיה מעניין לראות איך אירופה תגיב. ויינריך (צילום: רפי דלויה)
יהיה מעניין לראות איך אירופה תגיב. ויינריך (צילום: רפי דלויה)

נתחיל בשלוש מילים קשות: זה שיר מעצבן. ומה שעוד יותר מעצבן זה שהוא לא יוצא מהראש. זה מסוג השירים שאתה מוצא את עצמך מזמזם במקלחת ותוהה איפה טעית. ויינרייך, שמוכר לנו מ"כוכב נולד" ומכונה בפי כבוד השופטאורי פסטר "גיבור ישראל", מבצע שיר שמתאים יותר לקול הקמפוס מאשר לבמת הארוויזיון, אבל ברור שזו דעה אישית בלבד. בכל מקרה, יהיה מעניין לראות איך אירופה תגיב לסיפור האישי של הזמר. הימור שלנו: מקום 3-6.

4. שני זמיר, "Forever"

יש גם קטע קצר בשפת הסימנים. זמיר (צילום: רפי דלויה)
יש גם קטע קצר בשפת הסימנים. זמיר (צילום: רפי דלויה)

מסוג השירים שנשמעים טוב במועדון אבל בהופעה חיה זה קצת יותר מדי. להיט שיכול לעבוד חזק במועדון גייז בבוקרשט אבל יתקשה להביא את האירוויזיון לירושלים. לזכותה של זמיר ייאמר שהיא באמת משתדלת, ואפילו הכניסה קטע קצר בשפת הסימנים שמשתלב היטב בכוריאוגרפיה המורכבת. הימור שלנו: מקום 7-10.

5. הילה בן דוד, "Beautiful"

זהירות, סוס שחור. בן דוד (צילום: רפי דלויה)
זהירות, סוס שחור. בן דוד (צילום: רפי דלויה)

לא, זו לא נציגת מונקו וגם לא לוקסמבורג; זו הילה בן דוד ששרה שיר אהבה למדינת ישראל. "אל תשנאו אותי כי אני יפה", היא מבקשת, והאמת היא שאנחנו ממש לא שונאים אותה. בן דוד קיבלה המון מחמאות מהשופטים - כבוד השופטת דפנה דקל אף אמרה שהיא מזכירה לה את וויטני יוסטון - ומחר היא יכולה להיות הסוס השחור של התחרות ולעקוף את כולם בדרך לשבדיה. הימור שלנו: מקום 1-3.

6. רן סנדלר, "Find a Way"

ד"ש מאירוויזיון 2002. סנדלר (צילום: רפי דלויה)
ד"ש מאירוויזיון 2002. סנדלר (צילום: רפי דלויה)

עם ג'ל בפוני וחליפת איומים הצליח רן סנדלר להשתחל לגמר. השיר שלו היה ראוי לייצג את ישראל באירוויזיון 2002, לא היום. הזמנים השתנו, וכך גם הטעם המוזיקלי באירופה ובעולם כולו. נכון ל-2013 עדיף שהוא יישאר בבית וימשיך לחפש את דרכו. הימור שלנו: מקום 7-10.

7. מיטל דה רזון ואסי טל, "Toda La Noche"

אולי הגיע הזמן למשהו שמח. טל ודה רזון (צילום: רפי דלויה)
אולי הגיע הזמן למשהו שמח. טל ודה רזון (צילום: רפי דלויה)

ניכר שהשניים עשו שיעורי בית ולמדו איך לכבוש את הבמה בשלוש דקות. מצד אחד, הלב אומר שהגיע הזמן שנשלח שיר קצבי ושמח ולא רק בלדות קורעות לב. מנגד, קיים חשש שאירופה מאסה בכל השטיקים של המנוני דאנס ורקדניות ליווי בלבוש מינימלי. החשש ניצח. הימור שלנו: מקום 3-6.

8. מורן מזור, "רק בשבילו"

לא רק אייל גולן קורא לה. מזור (צילום: רפי דלויה)
לא רק אייל גולן קורא לה. מזור (צילום: רפי דלויה)

אייל גולן קרא לה וכנראה שגם אירופה. אם יש צדק בעולם, זה השיר שצריך לייצג את ישראל בשבדיה, אבל צדק ואירוויזיון הם דבר והיפוכו. הסטיילינג של מורן מזור בעייתי בלשון המעטה, אבל היא מפצה על הכל ברגע שהיא פותחת את הפה ומראה לכולם איך עושים את זה. שיר קליט, קול של זמרת אצטדיונים. הימור שלנו: מקום 1-3.

9. ולדי בלייברג, "We Are Free"

האירוויזיון מנצח את גן עדן. בלייברג (צילום: רפי דלויה)
האירוויזיון מנצח את גן עדן. בלייברג (צילום: רפי דלויה)
אם תשאלו ולדי בלייברג מה הוא רוצה יותר - מקום בגן עדן או להופיע לאירוויזיון - אנחנו בטוחים שהוא יבחר באפשרות השנייה. נראה שבלייברג הכין את עצמו כל חייו לקדם, התאמן ועשה חזרות לקראת הרגע הגדול. השיר שלו בהחלט קליל ומתאים למסגרת, ובכל זאת היינו מעדיפים לתת לו לחכות עוד שנה-שנתיים ולחזור עם שיר שלא מזכיר סרט של דיסני. הימור שלנו: מקום 3-6.

10. קטלין רייטר, "עד אליי"

ציפינו ליותר. רייטר (צילום: רפי דלויה)
ציפינו ליותר. רייטר (צילום: רפי דלויה)

כששמענו שקטלין רייטר תתמודד בקדם אירוויזיון, החיוך לא מש מפנינו. אך כגודל הציפייה, גודל האכזבה. רייטר הגיעה לתחרות עם שיר מרדים שלא הולם את הקול הגדול שלה, וכמו שהמורה שלנו הייתה אומרת: "ממך ציפינו ליותר". השילוב של צרפתית ועברית אמנם עוזר לשיר להתרומם מעט, אבל אנחנו רוצים מרייטר הרבה יותר. למרות זאת אנחנו צופים תחרות קשה בין מורן מזור לבינה: שתי זוכות ריאליטי ראש בראש. הימור שלנו: מקום 1-3.