מה עושה חבורה של מוזיקאים סופר־מוכשרים ועתירי זכויות בעידן שבו אם אתה לא איפשהו בטלוויזיה, אתה לא כל כך קיים? נכון, מתאגדים יחד לסיבוב הופעות משותף, והולכים להזכיר למעריצים הנאמנים שמלווים אותם מהניינטיז - ולהמוני הצעירים שנוספו בדרך - איך עושים את זה נכון, בלי העזרה של צביקה הדר או מיכאל אלוני.

> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

אלוהים יודע שגם חברי איפה הילד וגם אנשי מוניקה סקס הם סופר־מוכשרים ועתירי זכויות, והחל מה־23 בחודש הם פוצחים בסיבוב שיביא את שתי הלהקות לאותה במה במסגרת ערב משותף ויאמי לחלוטין.

"ההופעה היא בעצם שתי הופעות, אחת שלהם ואחת שלנו, שהסדר ביניהן יתחלף, ובסוף המופע נבצע ביחד כמה שירים משותפים", מסביר חמי רודנר, סולן איפה הילד (שממש לאחרונה הוציא את "זמן אסיף", סינגל ראשון מאלבום סולו שבדרך, אחרי האלבום "בני המאה ה־20" שיצא לפני שנה). "סדר הגודל שנופיע בו הוא במקומות של כאלף אנשים, ואלה המקומות שאני הכי אוהב להופיע בהם, לא גדול מדי ולא קטן מדי".

"הדגש הוא לא על אירוח־שמירוח", מסביר יהלי סובול, שזומם לשוב עם חברי מוניקה סקס לאולפן על מנת להקליט אלבום חדש באפריל הקרוב, "אלא על שתי להקות שנותנות את ההופעה שלהן, ובסוף מבצעות כמה שירים ביחד. זה הכי פשוט, הכי כיף, לא יהיו עוד אורחים או משהו, רק מופע כפול וסיבוב משותף".

החיבור ביניכם קדום. עם מוניקה סקס חיממת את איפה הילד כשרק התחלתם.

סובול: "נכון, עוד לפני שהאלבום הראשון יצא. זה קרה כמו שכתוב בספר: חמי בא וראה אותנו מופיעים איפשהו באלנבי, נדלק ולקח אותנו לסיבוב של איפה הילד ב־95'. מאז נהיה חיבור בין הלהקות. אנחנו אוהבים אותם והם אותנו, ובמהלך השנים גילינו שאנחנו פשוט מסתדרים טוב ביחד, שאין עניינים של אגו כשאנחנו עובדים. גוד ווייבז".

וגם אחלה גיג, בעיקר כשמוזיקאים היום מתפרנסים בעיקר מהופעות ולא מאלבומים.

רודנר: "תראה, בשבילנו להוציא אלבום אף פעם לא היה עניין רווחי במיוחד. הרווחנו מעט מאוד כסף מהאלבומים, גם מאלה שמכרו בטירוף, כי אמנים תמיד היו די באחורי התור בכל מה שנוגע לזה. אז מבחינתנו זה לא שינוי כל כך גדול היום.

"ועדיין, האלבום הוא הפלטפורמה שלך, שם אתה מתרענן ומחדש, שם אתה יוצר מפגש מחודש עם הקהל שלך. אז אני ממש לא מפחד להוציא אלבום. להפך, אני כולי תקווה וציפיות לאלבום הבא".

בחודש האחרון היו שני ביצועים לשירים שלך ב"The Voice". איך התחושה לראות קאבר לביצוע שלך על המסך?

"בוא נתחיל מזה שאני לא רואה את זה בדרך כלל. אין לי בעיה עם הרעיון, שיבצעו כמה שיותר, אבל לבן אדם קצת קשה לראות ביצועים של אחרים לשיר שלו. אתה כל כך מותנה על הגרסה שלך, על הדרך שכתבת ושאתה מבצע את זה, כך שתמיד היה לי קשה עם זה, גם כשחברים טובים עשו ביצועים לשירים שלי.

"מצד שני, כשאני מסתכל בצורה מפוכחת, העובדה שמבצעים לא מעט שירים שלי מחזקת את המעמד של השירים האלה. בשבילי זה טוב מאוד".

ולא ראית כלום מזה?

"ראיתי את הזנב של 'גאולה' שביצעו ב־'The Voice', ולא אהבתי. אני חושב שהביצוע לא היה נכון. היתה בו אובר־דרמטיזציה שהיא חלק מהתוכניות האלה. הם נורא מנסים להרשים, אז קשה להם להיות עדינים, ואני חושב שהכוח של השיר הזה הוא דווקא בעדינות שלו".

אז הסיכוי לראות אותך בתוכנית כזו לא גדול?

"איפה שהכסף נמצא, אני בדרך כלל לא נמצא (צוחק). שמע, החיים מלאים בכל מיני תפניות. זה לא נראה לי הרעיון הכי נוראי בעולם, אבל אני לא ממש חושב על זה, בטח שלא משתוקק. אם תבוא הצעה, נראה".

הביטוי "גוד ווייבז" משמש את סובול כדי לתאר את האווירה בעבודה עם איפה הילד, אבל חלק ניכר מחברי שתי הלהקות כבר עמוק בתוך המציאות הבורגנית הבלתי נמנעת, עם אשה, ילד או שניים, כלב ודירה עם משכנתה ליד איזה בית ספר טוב.

השנים עוברות, וסביר להניח שהגוד ווייבז האלה כבר פחות נובעים מאיזה ג'וינט שמנמן באולפן החזרות, ויותר מהמפגש והעבודה עם חברים טובים שחולקים השתייכות לז'אנר, למילייה ואת הטעם המוזיקלי שלהם.

"זו ההנחה שלך", צוחק רודנר. "הרוח עדיין מפעמת, מבחינתי, ואני חושב שאם תבוא להופעה תראה רוק'נ'רול כמו שאתה אומר. אני מבטיח לך".

איזה מין קהל מגיע להופעות שלכם?

"אצלנו האנשים שבאים להופעות הם אותם האנשים שבאו להופעות כשהתחלנו, רק בני 20 שנה יותר. הרבה מהם מבוגרים שהיו צריכים אז לדאוג לבייביסיטר בשביל שיוכלו לבוא. למוניקה סקס יש דיבור יותר חזק עם נוער, בטח שיותר מאשר לנו, אני חייב להודות, אבל הקהל שלהם גם בורגני כזה, כמונו".

סובול: "הקהל שלנו נע מגיל 18 עד 50, ככה הייתי מגדיר אותו. אומנם הוצאנו את "פצעים ונשיקות" בשנות ה־90, אבל הוצאנו עוד שלושה אלבומים בשנות ה־2000.

"מה שקרה זה שעם כל אלבום שעשינו הצטרף עוד קהל צעיר שלא הכיר אותנו קודם. בשנים האחרונות קורה משהו שהלוואי שימשיך: הקהל המבוגר חזר, כנראה שהתפנה לו קצת זמן בחיים או משהו כזה, ויש גם את החבר'ה הצעירים שמתחברים ובאים. עכשיו, כשאתה שואל, אני חושב שזה התמהיל הכי כיפי".

את חמי כבר שאלתי, אבל מה הסיכויים לראות אותך בריאליטי?

"סיכויים נמוכים עד לא קיימים, כי אני פשוט לא אוהב את הדבר הזה. אני חושב שהתוכניות האלה מקדמות דרך שלא עוזרת לאנשים שמגיעים אליהן. אני מרגיש שזה רק מזיק להם ולא עוזר להם".

יצא לך לשמוע ביצועים שלך בתוכנית כזו?

סובול: "יצא. אני זוכר שפעם בועז מעודה ביצע את 'מכה אפורה' ב'כוכב נולד'. אבל אני באמת לא חושב שהתוכניות האלה תורמות למוזיקה הישראלית. הן תורמות לזכיינים שעושים אותן, וכל הכבוד להם, אבל אני בעניין של שירים טובים, ולא ראיתי הרבה שירים טובים שיצאו מבתי המדרש האלה".

  • מוניקה סקס ואיפה הילד במופע משותף: 7.3 קיבוץ נען, 12.3 ברקה באר שבע, 13.3 זאפה ירושלים, 29.3 (צהריים) זאפה תל אביב, 6.4 ברלה להבות חביבה

__________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :