כשאני נכנסת למקום שאלי זולטא קורא לו בית, הוא בדיוק מלחין שיר של ביאליק. זה מתחיל ברוק כסאח עם "לא זכיתי באור מן ההפקר", עד שהוא מגיע לבית האחרון, המאשים, של המשורר הלאומי, שם הוא משנה כיוון לשיר מזרחי, עם "ואנוכי בחלבי ובדמי את הבערה אשלם", וזולטא מסיים את הלחן הבאמת נפלא הזה עם תוספת קטנה משלו - "בגללכם".

כזה הוא זולטא, תמהיל מוזר של ניגודים. רוקר שלא עושה סמים, לא שותה אלכוהול ומתנזר מסקס. פילוסוף ליברל שהוא גם פטריוט שמאוהב עמוקות במדינה שלו, כוכב ריאליטי עם אופקים רחבים וידע תרבותי עצום. שילוב מוזר של פיכחון ותמימות, אידיאליזם וילדותיות. לא פלא שבווילה של "חי ב־LA LA לנד 2" (ראשון־רביעי, 20:30, yes Comedy) לא ידעו איך לאכול אותו.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

באין מושיק עפיה, השתחל זולטא על צבעוניותו לנעלי הדמות המעניינת ביותר בעונה שתבוא לסיומה בעוד שבוע בגמר, אבל גם לזה היה מחיר. זולטא, רוקיסט בן 50 בקירוב, מאופר, חריף, אולי אחד מכוכבי הריאליטי היחידים שלא עושים עוול לביטוי השחוק "הבאתי את האמת שלי", ספג לאורך העונה עקיצות מהאנשים שאכלו איתו מאותו מסטינג קליפורני. בעיקר על העובדה שלא טרח להתיישר לפי צווי הנורמה ולהתנהג כמו בנאדם.

מאיה בוסקילה טענה שהוא וולגרי ושהיא מתביישת להיות מזוהה איתו. ניסים עוז, בעלה של ליאת בנאי, לעג למראה שלו. בשני המקרים זולטא לקח את זה קשה.

"באנו לבית חמישה אנשים, אז השותפות צריכה להיות בכלים, במקלחת, בסדר ובניקיון, סבבה, ומעבר לזה אני חי איך שאני חי", הוא מתריס. "למה אתם מבקרים אותי? מאיה הסתכלה עליי ואמרה, 'זה לא בסדר וזה כן בסדר', מה אכפת לך? שאלתי אותך? אני לא צריך ממך ביקורת. תחיי עם מי שאת ותיהני ממי שאני והפוך, אבל זה לא קרה".

למה למאיה היה קשה מולך?

"היא פשוט נתקלה באלי זולטא, וקשה לחיות עם אלי זולטא, גיבור מלחמה פצוע. חמור. בואי נראה אותך לוקחת אותו למרעה. אז עשו ממני הקוקואיסט, האיש הבוגר שהוא ליצן, אבל תכלס אם תסתכלי על אמנים בחו"ל, למשל איימי וויינהאוס שהתאפרה, גם היא היתה מגוחכת? אמן שמכבד את עצמו באנגליה, כפי שהוא מופיע - ככה הוא הולך ברחוב. וזה אני. יושב איתך עם אותם בגדים שישבתי שם.

"חיו איתי אנשים שלא העריכו אותי כבנאדם או כזמר או לא העריכו אותי בכלל, וזה הווייב שקיבלתי בכל פעם שירדו עליי, אלי זולטא הליצן. זה גם כל מה שהתקשורת פה חושבת עליי, שאני ליצן. אבל אני לא ליצן. אני אמן שמביא את אנדי וורהול לקדמת הבמה. אם אתה לא יודעים מי זה, לכו תעשו שיעורי בית".

הוא כבר שנים בשטח, גם אם מדובר בהצלחה מסחרית זעירה. מנהיג את האלמנה השחורה, חימם איתה את אוזי אוסבורן כשהוא הופיע בארץ, הגה את הופעות "הנוער ינהג אחרת", שנועדו ללמד את הנוער נהיגה נכונה, עבד עם אבנר גדסי, שיחק בסרט המוקומנטרי של רועי צ'יקי ארד ושאול בצר, "זהירות מצלמה", נתן תפקידי אורח בסרט "כנפיים שבורות" והסדרות "זינזאנה" ו"דני הוליווד", והוא גם אחראי על הלהיט "לכי תספרי לכולם" של מאור דניאל, זה שקובי פרץ פספס כי הוא התעקש לקבל אותו במייל.

אבל זאת סדרת הריאליטי הנוכחית שהפכה את זולטא לדמות ששבי זרעיה ניבא כי בפורים הקרוב כולם יתחפשו אליה. במהלך השבועות האלה הוא הספיק לצעוק "שמע ישראל" בכנסייה, לדחות תפקיד בפרסומת כאליס קופר ולאמץ חמור.

למרבה הצער הוא לא זכה באף אווליואיישן, אפילו לא זה של הרוק, ראיון שנעשה איתו לא נכנס בסוף לעיתון האמריקאי, והמעבד המוזיקלי שסידרה לו היחצנית שלו העדיף את סאז. אבל זולטא לא מאוכזב. "גם לפני שהגעתי לא חשבתי שאזכה", הוא אומר. "אני יושב מול רון פייר ואני רואה בנאדם במצוקה, הוא מסתכל עליי ושואל את עצמו, 'מה אני אעשה איתו'. ובאמת אין לו הרבה מה לעשות איתי. ראיתי את כל התקליטים שלו, כולן זמרות שחורות".

מוזיקלית באת שם לידי ביטוי?

"מה פתאום. מכולם הוציאו מוזיקלית 80 אחוז, ומאלי זולטא עשרה אחוז. הדמות יצאה החוצה וגם התקבלה, אז למה לא להמשיך עוד טיפה עם המוזיקה? לא היתה שם פלטפורמה לרוק'נ'רול בכלל. את חושבת שאחרים התמודדו עם הרוק? הם ניסו לשיר מחוספס, לבנות אימג' של רוקר? או שהם שרו מה שהם תמיד שרים, מעברים מזרחיים ובוזוקי ברקע?

הייתי רוצה לראות אתשיר לוימנסה לשיר מחוספס, רוק'נ'רול אמיתי. כמו שאני נופל במזרחית בשירה, לראות אותם גם מנסים. ומי לקח את הרוק? סאז. לא בגלל הרוק, בגלל שהוא עשה משהו אחר, שונה. אבל זאת החלטה של אמריקאים, לך תאמין לחוכמת גויים. אז מה יש לרון פייר לחפש אצלי?".

איך זה ייגמר?

"אם הם רוצים קיק, אז אם סאז יזכה זה יהיה משהו בינלאומי, ערבי שיצא ממדינת ישראל עם בשורה. אולי שיר עם הקול הקטיפתי או שרית עם היופי, והאמת שהזמרת הכי טובה שם זו ליאת בנאי. היא הריקי גל של המוזיקה המזרחית. אם מאיה תזכה זה יהיה אובווייאס".

אובווייאס? אתה חושב שיש לה סיכוי?

"למה לא? אני מכיר את מאיה ממזמן, בתקופה שהיא היתה בת זוג של נתי רביץ. כתבתי לה שני שירים בעבר, אמרה שתבצע אחרי התוכנית, אני מחכה. היא בין הראשונים שכתבתי להם בחיים. כולם יודעים מה מאיה עברה בחיים, מאוד קשה, וצריך להצדיע לה שהיא שרדה. אני בדיוק מגיע מאותו מקום של ללכת לבד, ברגל.

"עזבי אותך שהיא נלחמת ושנים התעשייה סגרה לה את הדלת. זה בנאדם שתקוע עם עצמו, והיא צריכה את זה כדי לסגור מעגל ולהמשיך הלאה, אחרת היא גם תגדל את הילד לא טוב. היא צריכה את זה יותר מכולם".

"קשה לחיות עם אלי זולטא" (צילום: דנה קרן)
"קשה לחיות עם אלי זולטא" (צילום: דנה קרן)

בהכירו את שוק המוזיקה בארץ, זולטא לא מצפה שההייפ שנוצר סביבו יקדם את האלמנה השחורה ("אנחנו להקה בועטת, ברור שלא ישמיעו אותנו בגלגלצ"). אז הוא מצא דרך אמצע: אלבום סולו חדש שלו, רך ומלודי יותר, עם שירים שכתב בגיל 16־17, שזולטא מקווה שיסייע לאלמנה השחורה להתקרב למרכז.

"עם כל האהבות שבעולם, עם כל האכזבות שלי, את יכולה ללכת. אף אחד לא מת מזה, זה נראה, אבל זה לא סוף העולם", הוא מצטט מתוך לנצ'נר, אחד השירים מהאלבום החדש.

"זה שיר על זוגיות, שזה משהו שאני מאמין בו הרבה יותר מסקס מזדמן או סמים או אלכוהול. ולמה אין לי?", הוא מעלה עצמאית את השאלה, "היא תגיע כשהיא תגיע, אני עדיין לא מוכן לשלב הזה. היו לי תקופות של זוגיות אבל זה תמיד היה, 'בוא אני אארגן אותך, אני אסדר אותך', וכתוצאה מזה מצאתי את עצמי מסתבך. אף אחת לא יכולה לארגן או לסדר אותי".

לא היו לך בנות זוג שקיבלו אותך כפי שאתה?

"אם היו לי, לא היינו יושבים פה עכשיו. מי תיקח את כל הגן שעשועים הזה. איזה בלגן. כאילו, הילד שלי הולך לבית ספר, המורה שואלת אותו, 'במה אבא שלך עובד'? 'האבא שלי משוגע'".

אני לא בטוחה שאתה כזה משוגע כמו שאתה טוען.

"אבל זה מה שכולם אומרים ולזה הם מצפים ממני. הרבה נשים ברחוב אומרות לי, 'אם היה לי ילד ממך, איזה בן חמוד היה לנו. את רואה אותי אבא? ככה, עם השיער הארוך? זה כזה קינקי. להתחבק עם זה בדמיון, זה כן, אבל תכלס כשיגיע סוף החודש, מה אני אביא לו? תקליטים? שברי עטיפות?

"אבא שלי תמיד אומר לי, 'זולטא, למה אתה לא מתחתן?' אני אומר לו 'מה, איך אני אגדל ילד ככה, הוא עונה 'בשואה אכלנו קליפות בטטות ושרדנו, אז אתה חושב על בית?', והוא תמיד משאיר אותי ספיצ'לס".

כאילו לא קרא די תיגר על תדמית הרוק'נ'רול כשהחליט להתנזר מאלכוהול וסמים, הנה מגיע גם תור הסקס ומוריד את השאלטר על הקלישאה. "שמונה שנים נדמה לי, אני לא סופר. אני מרעיבו והוא שבע".

וזה עובד?

"אחרי חודש זה הפסיק להציק".

למה בעצם?

"כמו הרבה אמנים גדולים, במיוחד מתאגרפים או נהגי מרוצים או ספורטאים, זה מכניס אותך לפוקוס".

ואין פיתוי?

"נגיד לא הייתי מתנזר ואני יושב מולך, אז הייתי דואג לאיך שאני נראה ואיך שאני מדבר והכל הייתי דואג בשביל להשכיב אותך. בגלל שאין לי עניין איתך בסקס, אני לפעמים שואל את עצמי, 'למה בעצם אני צריך לדבר איתך'?".

בנות לא מציעות לך סקס?

"כל הזמן, אבל זה לא מפתה. גם אם תתפשטי עכשיו מולי אגיד לך במילים יפות, 'אני את הביסקוויט שלי לא דוחף לכל כוס תה'".

אבל עם העיתונאית שראיינה אותך ב"LA LA לנד" התנשקת.

"אם היתה לי פאלטה שם, זאת הנשיקה עם ריבה. קודם כל כי לא יוצרים קשר כזה אינטימי עם עיתונאית. זה לא אתי. כנראה שסוף סוף קיבלתי גושפנקה לרוק'נ'רול, כל הקפיצה וההשתוללות על המיטה עם הגיטרה, התאהבתי בה. ודרך אגב, היא גם יהודייה ובגלל זה גם הרשיתי לעצמי קצת לעוף על עצמי. לא הצטערתי. נהניתי, אבל עשיתי טעות. תקשיבי, אני לא עושה סקס המון שנים, אז לנשק מבחינתי זה כאילו פרשנו סדינים".

כמה ממך קיבל הקהל בבית?

"מה שרואים אחרי העריכה זה 30 אחוז מאלי זולטא".

הסיפור של העונה הזאת עניין אותך?

"בטח שעניין אותי, למשל כמה שניסים באיזשהו מקום ירד עליי, פגע בי, אני הייתי שמה בשבילו כשהוא לא היה. כשאמרתי לליאת, 'ליאתי, חמודה, את צריכה להצדיע לבעלך שנתן לך לבוא לפה, אשה עם חמישה ילדים. איזה בעל היה משחרר? אנחנו מדברים על ישראלים, זה רוטוויילרים. רק אחרי זה הבנו שיש לו אינטרס. שאולי הייתי צריך לחשוב על זה פעמיים (צוחק)".

הריב שלך איתו היה אמיתי?

"לגמרי. ועוד פעם, ניסים הוא לא ניסים. ניסים זה חתך חברתי באוכלוסייה ישראלית. ואם הוא גרם לנו להסתכל על עצמנו וללמוד איך אנחנו מתנהגים. אז שאפו להפקה שידעה לשים אותו במקום הנכון. לא נפגעתי, אני אוהב אותו. לחצו עליי יותר בחיים, ירקו לי בפנים הרבה יותר".

** את הראיון המלא תוכל לקרוא בגיליון החדש של "פנאי פלוס"

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :