חואקין פיניקס המתקמבק או דניס קוויד הוותיק? טרנס מאליק המסתורי או פול תומאס אנדרסון הנערץ? נומי רפאס האמיצה או רייצ'ל מקאדמס המפתיעה? אלה הן רק חלק מהדילמות שטורדות בימים אלה את מוחם של חבר השופטים של פסטיבל ונציה ה־69. במוצאי שבת נדע את התשובות, כשבלידו יחלקו את אריה הזהב, אחד הפרסים היוקרתיים בעולם הקולנוע הבינלאומי, ולצידו עוד כמה פסלונים.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

הבמאי הישראלי ארי פולמן ("ואלס עם באשיר"), הנמנה השנה עם חבר השופטים, מסרב כמובן לחלוק את העדפותיו מתוקף מחויבותו לסודיות, ויכול לפזר רק אמירות לא מחיבות כמו "זו הרגשה נפלאה להיות חלק מחבר השופטים" או "יש השנה אחלה אנשים". נסתפק בכך.

מעניין לדעת איך פולמן יתנהל מול הסרט הישראלי "למלא את החלל" שמשתתף בתחרות הרשמית. "למלא את החלל" של הבמאית רמה בורשטין והמפיק אסף אמיר הוא אחד הסרטים היפים והמרגשים שראיתי בשנה האחרונה, ומן הראוי שייצא מטקס הסיום עם אחד הפסלונים.

הסרט המצולם והמבוים להפליא עוסק בהתמודדות של משפחה חרדית מתל אביב עם מות הבת בלידת בנה. בורשטין הוכיחה שבמאית חרדית יכולה להתמודד עם הפקה מעורבת, גרמה לשחקנים סופר חילוניים להראות הכי חרדיים שיש, והעיקר ריגשה גויים שלא ממש מבינים מה ההבדל בין חילוני לחרדי, הרי כולנו רוכבים על גמל.

"משמח אותי לראות שהסיפור הפרטי, הישראלי והיהודי כל כך המובא בסרט מצליח לגעת בלא מעט לבבות מסביב לעולם”, מתפעלת בורשטין.

המשלחת של "למלא את החלל" לוונציה כללה, בין היתר, את השחקנים הראשיים: הדס ירון, עירית שלג, עידו סמואל, חיים שריר ויפתח קליין, שנראה בסרט סקסי גם עם תלבושת שחורה מסורתית וזקן מפואר. "מאוד נכנסתי לעניין", מעיד קליין. "זאת היתה צלילה מרתקת". במהלך שהותו בוונציה, קליין היה עסוק בחיפוש אחר מסיבות מסעירות ותהה איפה הזוהר עליו חלם.

"אני מרגיש כמו ההוא מהמושב שמשחק אותה העולם הגדול. בסך הכל זה נחמד וחביב. מול החדר שלי במלון גר כוכב גדול. שלושה מאבטחים שמרו עליו כל הזמן, אבל לא הצלחתי להבין מי זה היה. סירבו להגיד לי. הלכתי גם לראות סרטים. למשל Bad' '25 התיעודי של ספייק לי על האלבום של מייקל ג'קסון. למדתי מהסרט הזה שצריך להיות אמן אמיתי וטוטאלי".

גם יעל אבקסיס כבר הספיקה להתייצב בפסטיבל, ובמקרה שלה זה היה לכבוד המחווה לבמאי עמוס גיתאי, שאיתו עשתה כבר ארבעה סרטים. "ונציה מרתקת ומארחים אותנו כמו מלכים", התרשמה אבקסיס. "הופתעתי מקבלת הפנים של המעריצים האיטלקים. מתברר שהם זוכרים אותי מ'קדוש' וגם מ'עלילה' שהתחרה בעבר בוונציה. המחווה לעמוס היתה מרגשת במיוחד".

השליטה הישראלית באה לידי ביטוי גם בבכורה החגיגית של דרמת המתח ההוליוודית עתירת הכוכבים "The Iceman", שביים הבמאי הישראלי אריאל פרומן, והפיקו אהוד בלייברג ואבי לרנר.

הסרט, שהוצג מחוץ לתחרות, מבוסס על סיפורו האמיתי של ריצ'רד קוקלינסקי, רוצח שכיר בשירות המאפיה, שחיסל למעלה ממאה איש עד שנתפס ונשלח לכלא. פרומן הצליח לקבץ לסרטו סוללה נכבדה של שחקנים הוליוודיים, כולל ג'יימס פרנקו וכריס אוונס הלוהטים בתפקידי אורח. "זה היה כרוך בהרבה התמדה, נחישות ועיקשות", סיפר פרומן. "האמנתי בחומר, נלחמתי עליו והעקשנות השתלמה".

על השטיח האדום צעדו מייקל שאנון ("אימפריית הפשע"), שמפליא לגלם את הרוצח האכזרי ומן הסתם יהיה מועמד לאוסקר, ווינונה ריידר שמגלמת את אשתו, וריי ליוטה ("החבר'ה הטובים") שמגלם את הבוס המאפיונר. הכוכבים הרעיפו שבחים על החבורה הישראלית שאחראית לסרט.

"אהבתי מאוד לעבוד עם אריאל", העיד שאנון, "אני חושב שהוא יוצר קולנוע מאוד מוכשר, ואהוד הוא מפיק פנטסטי. זה היה סרט מאוד תובעני, ואהוד נלחם עבורו כדי שיתממש. הוא סירב להתפשר, ואנחנו חייבים לו הרבה". ליוטה הוסיף: "אריאל הוא במאי נהדר".

את פרומן (המכונה בחו"ל בשם "ורומן") סימנו ב"פנאי פלוס" כהבטחה הוליוודית כבר לפני חמש שנים, ומתברר שההימור השתלם. הביקורת הבינלאומיות החמיאו לסרט, ואפילו "וראייטי" הסמכותי והנחשב פסק שמדובר ב"מותחן המפוסל בצורה מדויקת".

פרומן, ששיתף הרבה ישראלים בצוות ההפקה שלו, הצליח להקסים את העיתונות הבינלאומית בפסטיבל בזכות קסמו האישי, ישירותו וחוש ההומור שלו. "נחמד להיות בוונציה. מקסים כאן. אני מאוד נרגש ומאושר", אמר פרומן. "לקח לי חמש שנים להרים את הפרויקט הזה, וזה רגע של אושר. ההורים שלי, אחי וחברי הילדות הגיעו מישראל לכבוד הבכורה בוונציה, וזה מאוד משמח".

לא רק הישראלים מפגינים נוכחות בוונציה. גם שכנינו לא מקופחים. ההשלכות של האביב הערבי מנשבות כאן במלוא העוצמה, מ־"Wadjda", סרט תוצרת ערב הסעודית שביימה היפא אל מנסורי, ועד סרט מצרי בשם "Winter of Discontent" שעוסק בשלושה אנשים על רקע המפכה והמאורעות בכיכר תחריר.

סוגיות של אמונה ופונדמנטליזם עולות השנה בלא מעט סרטים בפסטיבל. זה בא לידי ביטוי כבר בסרט הפתיחה: "פונדמנטליסט בעל כורחו", סרטה החדש של הבמאית ההודית מירה נאיר ("חתונת מונסון"), המסתמך על רב המכר של הסופר הפקיסטני מוחסן חאמיד מ־2007 שעוסק בצעיר פקיסטני (אותו מגלם הראפר ריז אחמד), שמצליח להתערות בקפיטליזם האמריקאי, אבל חייו מיטלטלים בעקבות פיגועי הטרור של 11 בספטמבר ותחושות הפרנויה ושנאת הזרים שפקדו את אמריקה.

הוא מוותר על החלום האמריקאי, חוזר לפקיסטן ומאמץ את הפונדמנטליזם האסלאמי. "בעשור האחרון, מאז פיגועי הטרור של 2001, העולם נחלק בין מזרח למערב, ולכן חשוב שיהיה דיאלוג בין אמריקה לעולם האיסלאמי", אומרת נאיר, "כדי לגשר, לרפא, להחזיר את ההיגיון וליצור מצב של תקשורת, מעבר לבורות, לסטריאוטיפים ולדעות הקדומות.

"אני מאמינה שהגעתי לעולם כדי לספר סיפורים על אנשים כמוני, שחיים בין עולמות ותרבויות. חייתי הרבה יותר שנים בניו יורק מאשר בהודו ארץ הולדתי, אבל אני שייכת לשני העולמות".

קייט הדסון מגלמת בסרט את אהובת הגיבור, אמנית אמריקאית ממשפחה מיוחסת. בעוד שעל המסך הדסון צבעה לשחור את שערה הבלונדיני, אחד מסמליה המסחריים, הרי לטקס הפתיחה היא התייצבה חמושה בבלונד הנוצץ שלה (ובבן הזוג, סולן להקת מיוז מאט בלאמי).

"מירה ביקשה ממני לצבוע את השיער לכבוד התפקיד, בגלל שהיא רצתה לחמוק מהתדמית שלי כגיבורה בלונדינית של קומדיות רומנטיות", סיפרה הדסון. "לא יכולתי להגיד לה לא. מאוד רציתי לעבוד איתה וחשקתי בתפקיד, שאפשר לי ליצור דמות מורכבת".

נאיר הוסיפה: "תמיד הערצתי את קייט, אבל לא רציתי לעשות סרט סטריאוטיפי על צעיר פקיסטני שחור שמתאהב בבלונדינית אמריקאית ממשפחה מבוססת. לא רציתי גם לדבוק בדימוי הרומנטי שקייט מזוהה איתו. מאחר שקייט תמיד מוכנה לקחת סיכונים, היא הסכימה להיענות לבקשתי".

הדסון היא לא היחידה שמוכנה לקחת סיכונים. ונציה 2012 משופעת בשחקנים (למשל חואקין פיניקס שמתפרע ב"המאסטר" של פול תומאס אנדרסון) ויוצרים (קים קי דוק וטאקשי קיטאנו האסיאתים, הרמוני קורין האמריקאי ואולריך סיידל האוסטרי) שעדיין נהנים לקחת סיכונים ולחרוג מהשטאנץ של פס הייצור ההוליוודי, ועדיין מוכנים להתמסר, לחקור, להסתקרן ולהעז. בחלק מהמקרים ההרפתקנות האמיצה הזאת משתלמת, ונקווה שחבר השופטים יידע להעריך ולתגמל את האנשים הנכונים.

>> סיכום רגעי הסטייל הגדולים של פסטיבל ונציה

חוזר למסך אחרי היעדרות. חואקין פיניקס ופול תומס אנדרסון (צילום: gettyimages)
חוזר למסך אחרי היעדרות. חואקין פיניקס ופול תומס אנדרסון (צילום: gettyimages)

__________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :