אם "מעושרות" (שני ורביעי, 21:00, ערוץ 10) היא הגילטי פלז'ר הטלוויזיוני של כולנו בחודשים האחרונים, אז לאה שנירר היא הפלז'ר בלי הגילטי.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

כבר מהפרק הראשון היה ברור שממנה אי אפשר להתעלם: אשה שעולמה מורכב מתמהיל בלתי אפשרי של בלינג, שואה, אבק כוכבים חומים, תנוחת בת הים ומגפי שאנל. עכשיו היא החליטה להיות כוכבת טלוויזיה, ולכו תנסו לעצור אותה כשהיא מצוידת בשלושת המרכיבים החשובים ביותר לסטאר מקומי: אישיות חד־פעמית, סיפור חיים מרתק (ותשוקה עזה לספר אותו) ונטייה לדבר על עצמה בגוף שלישי.

"אני תמיד אמרתי שאני לא מתאימה לשום ריאליטי", היא מכריזה, "כי את לאה שנירר לא מדיחים. אני שורדת של החיים, אני בחרתי בחיים".

אז למה החלטת להשתתף ב"מעושרות"?

"קודם כל, כי זו אורנה בן דור. שואה אמא שלה, שואה אמא שלי. יש חיבור. בן אדם שבא ממקום של סקנד ג'נריישן אוף הוליקוסט ומציע לי להשתתף בתוכנית אוטוביוגרפית ולספר על חיי - מאמינה לו. הדבר השני שעבר לי בראש - את זה עוד לא עשיתי. חוויה. טלוויזיה עוד לא עשיתי, בא לי. ודבר שלישי - להשאיר מזכרת לילדים שלי. אני דרך התוכנית משאירה מזכרת נהדרת, תראו איזה לאה, איזה פאן לי".

היה לך קשה לראות את עצמך בטלוויזיה?

"ההיסטריה היתה לראות בפעם הראשונה איך שאני נראית. אני כל כך פריק קונטרול. לא שמעתי מה דיברתי בפרק הראשון, לא שמעתי מילה, רק הסתכלתי: האף פה ארוך, השיער פה ככה, מה ניתח, מה עשה, מה לבשתי, זה ממש לא עובר מצלמה. ומה, זה הקול שלי? תגידי, זה לאה או איי'ם דרימינג?".

את מרגישה שהעריכה עשתה לך עוול?

"רצו להראות את הבחירה שלי בחיים, אבל למה לא? למה צבע בשיער ועדשות זה בסדר, ובוטוקס לא? זה מיינטננס, להיראות טוב. אז תגידי לי - ציצי עולה המון כסף. כשאני הייתי קטנה, את יודעת מה זה היה לטוס לחו"ל? והיום ב־82 תשלומים כולם נוסעים לחו"ל. וגם ציצי את עושה ב־82 תשלומים. לא שמחתי במיוחד שהראו שאני מזריקה, אבל אני כחומר ביד היוצר, מה לעשות?".

ואת מרוצה?

"תראי, מאוד קשה לשמוע מה אומרים עלייך. משפטים כמו שאתי אמרה, 'מי זאת לאה בכלל', או דברים כאלה. קשה לי, מה את אומרת, 'מי זאת לאה בכלל'? את בכלל מכירה אותי? היה לי משהו איתך? את, ברגע שרמזו לך שיש משהו ליד טלי, נצמדת לטלי (מרפררת למלחמת 30 השנה בין לאה לטלי סיני־ריקליס, שהגיעה לפתרונה בפרקים האחרונים). ומה קרה? אני וטלי היום מדברות, ומה את יצאת?".

היתה הרבה ביקורת על זה שקראת למזרחים "חומים".

"התעסקו בזה כי רצו להתעסק בזה. מרגול אמרה שהיא מלכת השחורים, ואני אמרתי, למה את אומרת שחורים? שחור זה נורא שחור. למה שחור? חום. אני לאה עמך. את יכולה ליהנות במסיבה שאין מוזיקה מזרחית? האוס, שמהאוס. 'מי שמאמין לא מוותר' - זה מוטו שאני לקחתי וחיבקתי, ולא בגלל שאני חולה על אייל גולן. אני מכבדת את זה שהוא סטאר, אבל זה לא מעניין אותי, כי אני אוהבת אותו והחיבור שלנו זה רגש".

"מאוד קשה לשמוע מה אומרים עלייך". שנירר ב"מעושרות" (צילום: אלכס ליפקין)
"מאוד קשה לשמוע מה אומרים עלייך". שנירר ב"מעושרות" (צילום: אלכס ליפקין)

"לאשה אין גיל והשמיים הם הגבול"

את שנות ה־20 שלה בילתה לאה בקנדה עם בעלה הראשון, ארל, ושם, בג'ואיש קומיוניטי סנטר, התאהבה באירובי. מריבות עם החותנת הקנדית, כמו גם הבדלי מנטליות, פירקו את הזוגיות, ולאה נשארה בניכר כדי להשתלם בתורתה של מעושרת אחרת, ג'יין פונדה. "אתן רואות אותי פעם מלמדת אירובי, אתן מוטרפות. זה היה משהו. מה זה? במה! טו פריץ'! יש לך מסר".

לאחר שאימנה את ווילי דה וויט, המתאגרף הקנדי, לקראת אולימפיאדת 84', חזרה לארץ היישר לזרועותיהם של גברים חסונים כמו מיקי ברקוביץ', דורון ג'מצ'י ונתן דטנר וגם עשתה כתבת שער ב"לאשה".

"תשאלי אותם מה לאה שנירר עם השיער האדום עשתה להם. זוכרות את הבטלנים? הופה הולה הולה הופה? אני עשיתי להם כוריאוגרפיה. את קושניר לא ראיתי מאז. הוא מתעלף שזה אני, הוא לא מקשר. אם אתם עושים מפגש ביני ובינם, יש לכם את הסקופ של החיים".

בגיל 30 הכירה את צחי, בעלה הנוכחי, אז אלמן טרי, מבוגר ממנה ביותר מעשור ואב לשתי בנות צעירות. יחד הביאו לעולם ארבעה ילדים - שני חיילים (ולכן לא יכולים להצטלם לסדרה) ותאומים בני חמש, רפאל ומיה.

"חברה באה ואומרת לי, 'יש לי גבר להכיר לך. הוא נווה שאנני כמוך'. אמרתי נכיר, חיפאי לחיפאי. הוא בנאדם שעבר טראומה, איבד אשה, האשה הכי יפה והכי מהממת חולה ותוך חודש איננה, ונשאר עם שתי בנות. חודש! שנה לא יצא - ולאה".

עוד לפני שהבינה שהיא עומדת לבלות איתו את השנים הבאות בחייה, כבר אימצה את שתי בנותיו. "אולי זה הייעוד שלי? אולי אלוהים שלח לי לקחת את הבנות האלה ולתת להן בית ולתת להן שמחה ולתת להן אור ופאן?".

עכשיו, אחרי שחיטבה את שרירי רצפת האגן של העולם, לאה כבר מתכננת את השלב הבא: חיטוב הנפש. אם ערוץ 10 ישרוד, לא נופתע אם היא תהיה המעושרת הראשונה לקבל שם תוכנית לייף סטייל משלה, משהו בין נעמה קסרי לאלון גל.

"אם אגלה לך מה התוכניות שלי לעתיד הקרוב, זו לא תהיה הפתעה. נכנסתי עכשיו לעולם ומלואו, ראיתי כמה אני יכולה לעזור דרך הפרסום ודרך ההכרה והפאן סלאש קאלט, ראיתי מה זה עשה ואת האהדה. מפה אני נותנת ירייה, מפה אני אפתח את המבער".

ממש אופרה ווינפרי הישראלית.

"קודם כל, זה מאוד מעניין. אני חושבת שאני יכולה להיות טובה בזה, אם מישהו ירים את הכפפה ויעשה כזאת תוכנית. אבל ממש קופי, עם כל הסיפורים של האנשים. עם כל ההעזה. ומכיוון שלאשה אין גיל והשמיים הם הגבול, אני רוצה עוד. שואלים אותי מה נקסט טיים, אז אמרתי, 'חכו, אני אמציא את עצמי, זה העבודה שלי, אני ממציאה'. לאה ממציאה את עצמה מחדש כל פעם".

** את הראיון המלא תוכלו לקרוא בגיליון החדש של "פנאי פלוס"

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: