לא קל להגיע לשיא בגיל צעיר ומאז לנסות להעפיל לאותן פסגות ולא ממש להצליח. רון שובל (38) מכיר את התחושה הזו טוב מדי. בשנת 1988, בגיל 15, שנתיים אחרי שחבק אלבום בכורה, הוא קנה מארקדי דוכין ומיכה שטרית שיר ב־200 דולר והפך אותו ללהיט "לפעמים", ששלח את כל המדינה לשובר הגלים. בסמיכות לשוס הזה, הוא קיבל דחיפה מבועז שרעבי, ידיד של משפחת שובל, בדמות קאוור משותף ללהיטו "פמלה" והופעה זוגית ב"סיבה למסיבה" של רבקה מיכאלי, זירת הכתרה לקונצנזוסים של אותה תקופה.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

החיים של שובל הפכו לטירוף. הופעות בכל הארץ, מעריצות רעבתניות מתחת לבית וסיקור תקשורתי צמוד ודביק. אבל לפיק הזה היה מדרון חלק ושובל גלש בו כל הדרך לכמעט אלמוניות מחודשת. האלבומים הבאים נכשלו בזה אחר זה והניינטיז כולן היו עשור שחון ביותר עבור הצעיר מכרם התימנים. ב־2001 הוא הרגיש איך המזל משתנה והוא חוזר להיות זה שכל המדינה מזמזמת את השיר שלו. "איך את מסובבת אותי" הפך להמנון חאפלות אימתני, אבל לא הצליח להפוך לחוליה בשרשרת חדשה של להיטים.

שובל חזר לרשימה המתסכלת של אלה שהצליחו מיד ומאז מתקשים לשחזר. עכשיו הוא לקראת אלבום חדש ושוב טעון בהרגשה שהפעם זו שעתו לחזור למרכז הבמה.

"בתקופה השקטה המשכתי להופיע, אבל לא הייתי מתוקשר. יש בזה מינוסים, אבל גם פלוסים. יש דבר טוב בלא להיות כל הזמן בכותרות, שמתעסקים בך כל הזמן כי אז אתה נמאס, אתה לעוס מדי. באתי לא שרוף, לא נגעו בי יותר מדי ובאתי כמו חדש".

לעוס לא לעוס, איך מתפרנסים כשלא מופיעים כמעט?

"זה לא שהפסקתי להופיע לגמרי, היה לי ליין קבוע משלי, באחד המועדונים בנמל תל אביב, קראו לו 'לילה חם עם רון שובל' ובנוסף היו פה ושם הופעות באירועים פרטיים. לא הרבה, אבל היו. תראה, היו לי כל מיני הצעות מכל מיני אמרגנים, אבל לא רציתי להתפשר וללכת סתם על כל דבר שמציעים לי. אני אדם שמאמין בעצמו, ולא אמכור את עצמי בזול".

ליין פעם אחת בשבוע לא ממש משלם חשבונות.

"גרתי אצל אמא שלי בכל התקופה ההיא, אז אתה מבין שלא היו לי הרבה הוצאות. מה זה? דלק וסיגריות. היה לי אוטו יפה ומה עוד הייתי צריך תכלס?".

הכרה רחבה, אהבת הקהל, תחושה של הצלחה.

"כל זמר רוצה להיות מתוקשר. מעולם לא שקלתי לעזוב את המקצוע, אבל כן, היו לי לא מעט לילות שהייתי רק אני והכרית שלי, והדיכאון והמחשבות על למה אין לי מזל, ולמה זה לא מצליח לי אבל אתה יודע, מתגברים וממשיכים להילחם הלאה".

תקופה קשה?

"היו ימים קשים. אין ספק. הופעה או שתיים בחודש, דוחק כלכלי ותחושת דיכאון כללית. עברתי כמה משרדים, ניסיתי לצאת לדרך עצמאית גם וכלום לא הלך. היו חודשים שהייתי צריך להתפשר על קניות, קונים את אבקת הכביסה הזולה ביותר, לדוגמה. דבר אחד לעולם לא הסכמתי להתפשר עליו זה אוכל. כמה שלא היה כסף, תמיד המקרר היה מלא, זה משהו שקיבלתי מהבית".

עשור אחרי "מסובבת" שובל עדיין לא מנפח את החזה בכרם בלהיט חדש, אבל הוא בטוח שהוא על דרך המלך. והוא גם יודע למה זה לוקח לו כל כך הרבה זמן להתקמבק. בדרכו המאופקת הוא טוען שעד היום לא הצליח לשחזר את הצלחות העבר בגלל ניהול כושל. הוא חוזר ומדגיש שניסה לעבוד עם כמה מנהלים שונים, שפשוט לא התאימו לו. אבל היום הוא חתום בחברת אדם הפקות, שבה שותף אורון חלפון, בעלה של מיס עולם לשעבר לינור אברג'יל, והחיים יפים.

"אני מרגיש כאילו האוטו במצב מצוין, הוא יפה והוא טוב אבל היה חסר לו קצת דלק". הוא מעלה את עצמו על הליפט. "יכול להיות שהאוטו עמד תקופה ללא תנועה, אבל זה בגלל שהיה חסר לו הדלק. היום האוטו כבר נוסע במהירות של 40 קמ"ש, כשהשאיפה היא להגיע בקרוב ל־120. אתה יודע, זה כמו חמין שטעים יותר כשעושים אותו לאט, ככה גם אני, כנראה שאני צריך את הבישול האיטי, תשומת לב, ועובדה, יש כבר תוצאות".

מופע יחיד שהעלה שובל בהאנגר בנמל תל אביב (כולל שרעבי כאורח על הבמה), לראשונה בחייו לפני כחודש, מול 2,000 איש, אייטם ב"חדשות ערוץ 2" ובעיקר עלייה משמעותית במספר ההופעות לטענתו, הן אותן "תוצאות" שמרגיש הזמר הוותיק.

עזרת להביא את המזרחית למיינסטרים, אבל נשארת בחוץ.

"אין לי שום בעיה עם מיינסטרים, עם הפופ הים תיכוני העכשווי, אבל היום כל המדיה השתנתה. החשיפה באה יותר בקלות. פעם אם מישהו הוציא סינגל זה היה וואו. היו מסתכלים עליו ומתלהבים. היום כל אחד יכול להוציא מה שהוא רוצה, יש הרבה דלתות פתוחות שאז לא היו. המוזיקה הים תיכונית היום הרבה יותר פופית מפעם, אבל אני אוהב את הישן. אם תשאל אותי, גדלתי על במה של חאפלות, החומרים שאני יודע לשיר היום, הרבה אמנים לא יודעים על מה מדובר בכלל".

אתה מדבר על דור הגיספנומטר? להיט ברגע?

"שירים אינסטנט? מה הבעיה עם זה? מה רע? אנשים רוצים לעבוד, רוצים כסף, עובדה שכל הלהיטים של היום במוזיקה הים תיכונית מביאים קבלות. יש קהל, יש הצלחה ואין אף אירוע היום שלא משמיעים שם את המקצב הזה כדי לעשות שמח. נכון, אלה לא טקסטים ברמה גבוהה תמיד, יותר של שפת היום יום, בסדר, עובדה שזה עובד. אבל אני לא אגיד לך שהכל מושלם, יש שירים נחותים שאני לא יכול לשמוע".

בעוד כשבועיים צפוי שובל לשחרר סינגל חדש מתוך האלבום הבא שלו. גם פה מבטיח לי רון כי צפויה לנו הפתעה ומוכן רק להסגיר כמה פרטים בודדים. לאחר לחץ מסיבי מספר שובל כי על הלחן והמילים אמון ארקדי דוכין, והמקצב דומה לשיר 'היידה' של שלומי שבת.

הראיון עם שובל הוא הזדמנות מצוינת לנסות לאשש או להפריך את השמועה שמסתובבת כבר תקופה ארוכה באשר לליהוקו האפשרי לעונה השנייה של "חי ב־LA LA לנד", סדרת הקאלט של yes, שאמורה להצטלם בקרוב. "גם אני שמעתי את השמועות עליי, אבל אני אומר לך שלא דיברו איתי מההפקה". וחבל שלא דיברו, כי שובל לגמרי בעניין. עצם אזכור שמה גורר ברק לעיניו ושפת הגוף שלו מסגירה התלהבות כבושה. מיד מתגלה כי מבחינת שובל זה לא חייב להיות בלוס אנג'לס - כל ריאליטי שיעזור לו למנף את הקריירה בא בחשבון וכספתח הוא כבר הצטלם לשעשועון "ווייפאאוט" בערוץ 10, בפרק סלבז שטרם שודר.

"נשבע לך שעוצרים אותי ברחוב ואומרים שאני מושלם ל'־LA LA לנד', אבל לא אלך בכוח אם לא פנו אליי, נכון? הייתי ב'ווייפאאוט' של הסלבז ואנשים שראו את הפרק אמרו שאתה לא מאמין מה הולך שם, הרגתי אותם מצחוק. אתה לא מבין מה עשיתי שם, כולם בכו מצחוק ממני".

מה עם "כוכב נולד"? היית רוצה לתפוס שם כיסא של שופט?

"בטח, זה כבוד גדול. האמת היה דיבור לכיוון הזה לפני כמה שנים שלא יצא ממנו כלום".

בהקשר של ריאליטי השירה של קשת יש לשובל הרבה דברים להגיד, מעטים טובים, רובם לא יתרמו למאמצים להשתלב שם כשופט. "אני רואה את 'אמריקן איידול', אתה משווה את זה ל'כוכב נולד'? אתה שומע שם בארצות הברית זמרים, אתה לא מאמין בכלל. ב'כוכב נולד' ילדים מתרסקים. ג'קו (אייזנברג, ג.ג), יהודה סעדו וישראל בר און לדוגמה, נו, ההוא מ'כוסית של יין'? איפה הם היום? כלום.

"בוא נגיד שנינט, שירי מימון וסקעת הם השלושה שעדיין בחיים, אבל נינט? אני לא מכיר שיר אחד שלה. אז נכון, היא אייקון תקשורתי, אבל אין לה שום להיט, תגיד לי שם של שיר אחד שלה. רק את הקאוור לזוהר ארגוב אנשים זוכרים. צר לי עליה ועל מה שהיא עושה לעצמה. אני לא יודע מי מכוון אותה, מה היא עושה עם כל הרוק הזה? זאת לא היא בכלל. ללכת לכזאת קיצוניות עם השיער שלה, הגיטרה והמוזיקה הזאת. עובדה שגם הקהל לא מבין את זה".

כשהוא לא מנסה להילחם על הקאמבק המיוחל שלו, שובל הוא איש משפחה. נשוי לדקלה ואבא לנתנאל בן החמש. מדי סוף שבוע שובל מתנתק מהעולם ומוסר את עצמו לתא המשפחתי הקטן שלו. "אני לא בן אדם קל, אני יודע את זה, ואם תוסיף את המקצוע שלי, שברור לכולם שלא פשוט לסבול את זה - את ההופעות בלילה, הבילויים והמעריצות - אז בכלל חייבים להצדיע לאשתי. לגבי מושיק אגב, אמרתי לו שחסכתי הרבה זמן כסף למתנה, ואומנם זה היה שיק דחוי אבל אם הייתי יודע, הייתי נותן לו שוטף פלוס אלף", צוחק שובל.

המקצוע שלך גורם למריבות?

"ממש לא. דקלה יודעת מי אני, היא מבינה את המקצוע שלי ואל תשכח שככה היא הכירה אותי, ככה היא לקחה אותי בשיא ההצלחה של 'מסובבת'. זה נכון שכשהתחלנו לצאת אבא שלה לא רצה אותי, הוא נבהל מהמקצוע שלי ואמר לדקלה לא לענות לי לטלפונים. אז מה? היום אנחנו החברים הכי טובים. יש לי מזל להיות עם אשה מבינה, תומכת והכי חשוב שנותנת לי את החופש שלי. אם אני צריך להופיע בשעות לא שעות או יוצא לבלות עם חברים, דקלה תמיד מפרגנת ומבינה גם שכל הנושא של המעריצות זה משהו טבעי, שבא עם המקצוע. היא גם סומכת עליי, היא יודעת שזה לא מעניין אותי ותמיד אחזור אליה הביתה".

ויש תוכניות להרחבת המשפחה?

"אנחנו עובדים על זה בשבוע האחרון. קניתי ספר תנוחות כי אני מאוד רוצה בת. אני גם אוכל שקדים לא קלויים".

למה?

"זה טוב לעניינים".

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: