הכל טוב בחייו של לירן אביב. אחרי חמש שנים ארוכות בהן התרוצץ בין מועדון קטן למועדון קטן יותר, וזה בהנחה שבכלל הכניסו אותו, התלבט לגבי עתידו המוזיקלי ובקושי הצליח לגמור את החודש - היום, אביב (27) נמצא בדיוק איפה שהוא רצה להיות.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

שנה ועודף עברו מאז שאביב שחרר את סינגל הבכורה שלו "תגידי", אותו סינגל שמפרק עד עכשיו שיאי צפיות ביוטיוב עם מספר אסטרונומי של 2.5 מיליון צפיות, נכון להיום. אגב, נתוני הצפייה בקליפ תפסו בזמנו גם את עיניהם הערניות של חברי מערכת "צינור לילה" בערוץ 10, שרמזו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים על זיוף הנתונים ו"הקפצת" המספרים. "טיפלנו בהאשמות בצורה משפטית", טוען מנהלו הצמוד של אביב, ליאור זיני. "עכשיו הדבר הזה מאחורינו, ואנחנו מתעסקים אך ורק במוזיקה", מוסיף לירן.

בכל מקרה, לא צריך להיות בלש מדופלם כדי לשים לב למשהו יוצא דופן. אנשים עם היגיון פשוט יכולים לעשות את המתמטיקה ולחבר משוואה של זמר אלמוני פלוס סינגל בכורה ולראות לבד כי כמות הצפיות בזמנו (1.4 מיליון) היא נתון, איך נאמר, לא שגרתי. "אני תינוק של האינטרנט", מגדיר אביב את עצמו. "נתתי לקהל את האופציה לבחור. אם הם לא אוהבים את המוזיקה שלי, שיגידו לי אל תחיה בסרט, לך תפתח חברה או משהו. נתתי להם לבחור דרך היוטיוב".

אתה ג'סטין ביבר הישראלי.

"ביבר? אני לא יודע על ביבר, אני לירן אביב".

גם הוא פרץ לתודעה דרך היוטיוב.

"אוקיי, סבבה".

במקביל להעלאת "תגידי" ליוטיוב, אנשיו של אביב דאגו לחזק את החשיפה בעזרת קמפיין טלוויזיוני. בצעד שלא רואים בנוף הישראלי יותר מדי, העלו מנהליו של הזמר פרסומת שבישרה על שחרור הסינגל, והזמינה בעצם את הצופים להיכנס לאתר האינטרנט ולהאזין לו. אולי הסבר לכמות הצפיות העצומה? אולי.

במקרה של לירן אביב, לא תמצאו סיפור קורע לב על ילד מהפריפריה (מתגורר עד היום בטירת הכרמל) שחלם כל חייו להיות זמר ועשה כל מה שביכולתו כדי להגשים מטרה זו. אז כן, אביב יספר לכם שהוא רצה לשיר, ויחזק את הטענה כשיספר שנהג לשיר בטקסים של בית הספר, אבל למרות זאת, הוא לא ממש נלחם כדי להגשים את החלום. למעשה, את הקריירה שלו חייב אביב למלחמת לבנון השנייה. מיד לאחר שפרצה המלחמה, בשנת 2006, החליט אבא שלו להעתיק את מגוריהם למרכז, מפחד מהטילים ששוגרו אל עבר חיפה. לירן, אחיו הצעיר וההורים עברו להתגורר זמנית בתל אביב, וחיזקו את הקשר עם אחיה של אמו, שמתגורר בפתח תקווה.

לאותו הדוד, כמה נוח, גם היה מועדון של מוזיקה ים תיכונית. "'הצריף'. ישי לוי, אייל גולן, יואב יצחק, חיים משה - כל המי ומי היו באים להתארח ולהופיע שם. זה היה בית חם של מוזיקה מזרחית ושם קיבלתי את הבמה הראשונה להוכיח את עצמי", אביב מסביר.

אחרי הופעה בתולית במועדון, הדרך של אביב להקלטת סינגל הבכורה היתה קצרה. כמה חודשים מאוחר יותר, כשהופיע בעוד אחד מאותם מועדונים קטנים ולא מוכרים, תפס הזמר הצעיר את עינם של צ'ולי זכאי ושי ראובני, שישבו בקהל, התלהבו מהפוטנציאל של אביב וקבעו איתו פגישה כבר ליום שאחרי. בשיתוף עם "צמד הזהב של המוזיקה המזרחית", כמו שהוא מגדיר אותם, הוא הקליט את "תגידי".

בשנה שעברה מאז הוא הספיק לשחרר עוד 6 סינגלים, ביניהם הלהיט האחרון "מאוהב", יחד עם סאבלימינל, הראפר שמוכר בקרב חבריו גם בכינוי קובי שמעוני.

איך נוצר הקשר עם קובי?

"הוא היה רעב", צוחק לירן. "אני מקליט באולפנים שממוקמים בבית פנורמה בקומה הראשונה, וקובי יושב בקומה החמישית. באחד הימים קובי בא לקרוא לשי ראובני לאכול איתו. הוא נכנס לאולפן בדיוק כשהקלטתי את 'זה לעולם'. ישר הוא עצר, הקשיב ואהב את מה ששמע. מאוחר יותר דיברנו ומיד היתה כימיה. החלטנו לעשות משהו יחד. צ'ולי וקובי כתבו את השיר, סרבי במקור. השיר מעביר לך את מה שעשינו באולפן, את כל השיגעון, קובי הוא הבחור הכי מצחיק שאני מכיר. אתה יכול לשמוע בשיר שנהנינו מכל רגע".

בדומה לקולגה לעולם הזמר, הראל מויאל, גם אביב שירת במשמר הגבול. את השנה וחצי הראשונות של השירות העביר כלוחם מהשורה, ואחרי שהרגיש כי מיצה את העימותים בשטחים פנה לתפקיד פשוט יותר, כעובד כללי באחד מהבסיסים. מיד עם השחרור ממג"ב קיבל לירן ג'וב בתעשייה הצבאית בחיפה, באדיבות אבא שמועסק שם כבר שנים ארוכות. "בזמנו עבדתי בשתי עבודות. בבקרים הייתי עובד בתעשייה הצבאית, ובלילות נוסע לתל אביב לחפש מועדונים להופיע בהם. היו קוראים לי 'הנוצרי', כי בחיים לא הגעתי לעבודה ביום ראשון. כל האקשן, כל ההופעות והחפלות, הכל קורה במוצאי שבת, ותמיד הייתי חוזר הביתה מאוחר בלילה".

למה חיכית כל כך הרבה שנים כדי לרדוף אחרי החלום שלך?

"בתור ילד לא ידעתי איך עושים את זה. מטירת הכרמל, תל אביב זה הדבר הכי רחוק לי בעולם, זה מקום אחר לגמרי. אתה רק שומע סיפורים מ'העיר הגדולה'. לא היה לידי מישהו שעשה את זה, שאתה יכול ללמוד ממנו. השארתי את השירה כחלום שלא ידעתי איך להוציא לפועל, אבל ידעתי שאני משהו, מבפנים. מצד שני, לא הייתי סגור על עצמי. לא ידעתי מה לעשות עם התחביב הזה".

בגיל 24 עזב אביב את הג'וב בתעשייה הצבאית, והחל להקדיש את כל כולו למוזיקה. "היה שם גל של פיטורין, ואני התנדבתי להיות חלק מהגל הזה. התחלתי להרגיש שאני מתקדם במוזיקה סוף סוף, בהופעות".

באחת מאותן הופעות הכיר אביב את מרקו כהן, הגיטריסט של משה פרץ, שאסף אותו תחת כנפיו והיווה עבורו סוג של מנטור בעולם הזמר הים תיכוני.

אפשר להגיד שהיה לך הרבה, אבל הרבה מזל בקריירה.

"ברור שכן. היום, להיות זמר טוב זה לא הכל. זה לא תמיד מספיק. אתה צריך אנשים סביבך שיכוונו אותך בדרך הנכונה, וכמובן שגם הרבה מזל והתמדה. אני מאמין שאני יכול להעביר שיעורים לזמרים צעירים, כי עברתי הרבה. הציעו לי לפני שנתיים בערך לבוא ל'כוכב נולד', להיבחן אפילו בלי לחכות בתור. הגעתי, ולפני שנכנסתי לאודישן עשיתי פרסה והלכתי. אני חושב שצריך להתחיל מהמקום הנכון, מהמועדונים, מהגרעין, לא רוצה להתחיל רחוק, מהטלוויזיה. למדתי משלמה ארצי, שהדרך זה משהו מאוד חשוב לקריירה ולאישיות. אתה מעריך כל דבר שאתה מקבל וכל דבר לא נראה לך בחינם".

אחד הדברים שמייחדים את אביב וגורמים לו לבלוט אל מחוץ לביצת הזמר הים תיכוני המקומית, הוא השימוש המסיבי שלו ושל אנשיו באינטרנט. נראה כאילו לירן מבין את כוחה העצום של הרשת ואת החשיפה שהיא יכולה להביא לו. את הפריצה הגדולה שלו עם סינגל הבכורה חייב אביב כמובן ליוטיוב, אבל גם עמוד המעריצים המתוחזק, האתר האישי ו־וידאו בלוג שהזמר מעדכן בכל כמה ימים, לא משתווים למבצע שהוציא לפועל צוות אביב לקראת שחרור הסינגל הרביעי שלו, "כאן לבד".

בצעד יוצא דופן, פתח לירן בפני הקהל את כל הליך קבלת ההחלטות בכל מה שנוגע לסינגל - החל מבחירת סגנון השיר, דרך עיצוב העטיפה ואפילו קליפ ויראלי בכיכובם של מעריציו בפייסבוק, יצרו תקדים ישראלי לאינטראקציה מודרנית וחכמה בין אמן למעריציו.

"חוץ מלהיכנס לאולפן ולהקליט, החברים בעמוד הפייסבוק שלי בחרו הכל. אני הראשון שעשה דבר כזה בארץ, והראשון שבכלל לקח את האינטרנט בתור הדלת הראשית לעולם הזה. העליתי וידאו בלוג שבו סיפרתי למעריצים איפה אני, מה אני עושה, לפני הופעה, אחרי הופעה ואפילו לפעמים בעיצומה של הופעה".

לירן מתחזק בשנה האחרונה קשר רומנטי עם פליטת העונה השנייה של "הדוגמניות", נטלי סבג, והשניים אפילו מתגוררים יחדיו. לשאלה הכי פולנית ביקום משיב אביב בנונשלנטיות "חתונה? מדברים על זה, אבל זה עוד מוקדם, אנחנו עוד בונים את הקשר".

תוכניות לעתיד?

"כרגע אני כבר עובד על האלבום השני. אנחנו מקליטים".

קיסריה?

"תשמע, אף פעם לא סימנתי ולא אסמן במה. כל במה שאני מופיע עליה אני מרגיש הכי טוב בעולם. כל במה היא היכל נוקיה, קיסריה, היכל התרבות בשבילי. גם אם זה בקטע שאני נוסע עם חברים שלי באוטו, שמים שיר שלי ומרגיש שכולם מתחברים. מבחינתי זה כמו שהופעתי עכשיו בנוקיה".

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: