אמרה רוסית נושנה טוענת כי "הכל סודי, אבל כולם יודעים הכל". נדמה שדווקא בכל הנוגע לעונה השנייה של "עספור" (שני ושלישי, 22:00, HOT3) הפתגם הזה מסרב להיות נכון. כשהגעתי לסט הצילומים של הדרמה המצליחה, שבוע לפני שחודשיים וחצי של צילומים אינטנסיביים ביותר אמורים להגיע לסיומם, אני עדיין לא יודעת דבר על מה שמצפה לי בעונה הקרובה, ואיש לא מתנדב לעזור לי בתהליך של הפרכת מעטה הסודיות הכה נוקשה הזה.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

לפני שנתיים, כשהגעתי לבקר את החבר'ה הללו על סט העונה הראשונה, האווירה היתה אחרת לגמרי. צחוקים, עשן מתוק ותחושה של חברות ענקית בין כל חברי הצוות מילאו אז את הסט, והפריחו לאוויר ניחוחות של גיבוש צבאי ועליצות שנדיר למצוא בסטים של תוכניות טלוויזיה ישראליות. הכל היה הרבה יותר קטן, מחתרתי ונגיש.

איש מהצוות, כולל הבמאי רני סער, לא שיער אז שהבייבי הירושלמי השכונתי ישגע את המדינה. "עספור" כזכור, הפכה מסדרת אנדרדוג שיצר צמד כמעט אלמוני ותשוש מרוב סירובים, חנן סביון וגיא עמיר, לקאלט של ממש - רייטינג היסטרי, הורדות אינסופיות ב־VOD וחדירה מאסיבית לקנון הסלנג העברי המתחדש. HOT, שנהנתה לגזום את פירות ההצלחה מיהרה להזמין מגיא וחנן, יוצרי הסדרה, שתי עונות נוספות. הם הוחתמו בסוכנות התוכן ADD, שם בילו את השנה וחצי האחרונות הן בכתיבת שתי העונות המוזמנות כבר של "עספור", והן בכתיבת סדרות נוספות, ביניהן "מה בכריש" שכבר סיימה עונה בערוץ הילדים.

איך התמודדתם עם כל הלחץ הזה? עם הצורך להפתיע?

גיא: "מערכת הלחצים שהופעלה עלינו מבחוץ היא קטנה לאין ערוך מזו שהפעלנו על עצמנו. הצבנו לעצמנו רף פסיכי מאוד. ומראש הצבנו תנאים לעונה השנייה, למשל המעבר מתוכנית יומית לדרמה שבועית (בפועל תשודר הסדרה פעמיים בשבוע, ל.ש), על כל המשתמע מכך. מבחינה עלילתית התמקדנו ברביעייה קצר־ניוטון־מוטי־איציק, וחיפשנו סיפורים שיחזיקו אותה כמה שיותר".

חנן: "יש 20 פרקים העונה, ולמרות זאת צילמנו בלמעלה מ־100 לוקיישנים. התפרענו עם זה והלכנו עם הרצונות שלנו, והמזל הוא שתמכו בנו וזרמו איתנו בלי לעשות לנו חיים קשים מדי. אני מקווה שזה יוכיח את עצמו".

אין ספק ש־HOT זרמו עם הפנטזיות של גיא וחנן, לפחות עם חלקן, שכן 100 לוקיישנים שונים אינם עניין של מה בכך בהפקה ישראלית, כל שכן צילומים בחו"ל, וההפקה העבירה שבועיים וחצי אינטנסיביים ביותר בצילומים בהולנד, גרמניה ובלגיה. בנוסף, הצטרף לעונה החדשה מבחר שחקנים מרשים, שהגיעו לאייש את הדמויות החדשות שנכתבו במיוחד. את נישת מצניחות הלסתות מאיישות הדוגמניות והשחקניות גל גדות ואור גרוסמן ואליהן הצטרפו גם אלברט אילוז ויוסף סוויד.

מה עשיתם אחרי הצילומים? קופי שופ או מועדון לילה?

גיא: "בדרך כלל הצילומים היו מסתיימים מאוחר בלילה, אבל זאת היתה חוויה מאוד אינטנסיבית. חיפשנו מקומות מיוחדים לצאת אליהם, למשל פאב שאמרו לנו שהוא על איזו גדה של מים ושלוש שעות חיפשנו את זה".

חנן: "זה היה נראה כמו גן אירועים סרוח בירקון, כזה שפשט רגל בכלל, והיה שם ריח נורא וממש סבלנו במקום, וחוץ מזה, אין חיי לילה באמסטרדם. אמסטרדם חיה ביום, וכשהיינו מסיימים באחת וחצי־שתיים, שום דבר לא פתוח שם, אתה מקסימום שותה את הבירה במלון".

גיא: "הגענו למסקנה שתל אביב זאת העיר הכי מגניבה שיש. אנחנו עוקפים אותם גם באוכל וגם בחיי לילה".

שלום מיכאלשווילי, שבכל אותה העת שיחק כדורגל עם הבעלים של היקב ואנשי הפקה נוספים, מצטרף לשיחה.

שלום: "רוב הזמן צילמנו בלילות, אז היינו מתעוררים ב־12:00 בצהריים, אוכלים ארוחת בוקר, יוצאים לטייל, מצלמים, ואחרי הצילומים היינו הולכים לבלות קצת".

קופי שופים?

שלום: "אני, הכי חזק שלי, זה מרלבורו".

קראתי כתבה שבה ציטטת את אבא שלך אומר: 'אני לא מבין איך שני המטומטמים האלה כתבו סדרה'.

כולם צוחקים וחנן מודה: "גם אני קראתי".

שלום: "ברור שהוא הבין, הם פשוט משחקים כל כך טוב שהיה לו קשה לנתק את הדמויות שלהם מהעובדה שהם גם התסריטאים של הסדרה".

הסצנה הבאה. בינתיים עוז זהבי מגיע לסט הצילומים במונית, ויש תחושה של אי שקט בקרב אנשי ההפקה. עובדות בצוות טוענות שאליל הבנות הפך לדיווה מאחר שהוא מגיע במוניות נפרדות משאר אנשי ההפקה ולא מרבה להתערבב ולהסתחבק כמו יתר השחקנים.

במהלך השהות שלי על הסט אני יכולה להבין על מה הן מדברות - בעוד מיכאלשווילי, עמיר וסביון מתרכזים בלעשות צחוקים בין טייק לטייק, בלחבק, לצחקק ולשחק כדורגל עם אנשי ההפקה, עוז מעדיף להעביר את הזמן בללמוד את הטקסטים ולשנן אותם בעל פה. סנוב? לא בטוח, לי הוא מצטייר כמקצוען שיודע שזמנו על הסט מוגבל, שכן המלאכה מרובה, ועל כן מחובתו להגיע לכל טייק מוכן בצורה הטובה ביותר.

זהבי עבר דרך ארוכה מאז העונה הראשונה של "עספור", עם השתתפות בסדרות "נבלות", "חיים אחרים" ובסרטים כמו "התגנבות יחידים". התפקיד כאיציק הזניק את הקריירה שלו והפך אותו לשחקן מבוקש.

מתבודד על הסט. עוז זהבי (צילום: אופיר וייס)
מתבודד על הסט. עוז זהבי (צילום: אופיר וייס)

איפה אתה רואה את עצמך בעוד שנה מהיום?

זהבי: "עדיין עובד, בעזרת השם. מעניין אותי חו"ל, מעניינים אותי דברים מאחורי המצלמה, מעניין אותי לכתוב".

אתה מתמרן עכשיו בין תפקיד בהבימה, ובין גילום הדמות של איציק הערס. איך אתה דואג שלא יתערבבו לך הדמויות?

עוז: "קודם כל אני מוריד את השרשרת של איציק, כדי שלא אמצא את עצמי מדבר בחי"ת ועי"ן, והאמת היא שזה די קל. ברגע שאתה עובד על דמות ומכיר אותה טוב, המעברים מאוד קלים".

אז לא קורה לך שאיציק נכנס לך באמצע?

עוז: "איציק נכנס לי כשאני מתעצבן".

** את הכתבה המלאה תוכלו לקרוא בגיליון החדש של פנאי פלוס

___________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: