"האלבום הראשון שלי ב־2003 היה אכזבה. כל מי שהיה מעורב התאכזב כי לאחר שהכתירו אותי כ'דבר הבא' במוזיקה, ובנינו מגדלים של ציפיות, האלבום לא המריא בלשון המעטה ואני מצאתי את עצמי יושב בבית ולא עושה כלום. לא יכולתי להיות מוכר בחנות נעליים, כי בכל זאת, היו אנשים שזיהו אותי בפנים וזה לא היה נעים, אבל מצד שני לא היה לי כסף להתפרנס וחייתי באופן קבוע עם מינוס של בין 30 ל־40 אלף שקל, טלפונים ממנהל הבנק ואנשי הוצאה לפועל שהגיעו אליי לביקורים קבועים. זאת התקופה שהתחלתי לקחת את האוכל ברצינות".

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

כך מציג יוסי אזולאי את תחילת הרומן הרציני שלו עם האוכל, הרומן שלקח אותו ממשבצת הזמר הכושל למתמודד מעורר סקרנות בעונה החדשה של "מאסטר שף", מפלצת הרייטינג נוטפת הסויה של קשת שבעונתה הראשונה גרפה רייטינג של 30.2 אחוז בממוצע העונתי, ושיא כל הזמנים של הזכיינית עם 41.6 אחוז רייטינג בגמר.

אזולאי (33), יוצא להקה צבאית המתגורר בגבעת זאב, ירושלים, התחיל את הקריירה המוזיקלית שלו מיד לאחר השחרור מהצבא. לאחר שהספיק לעבוד מעט עם עפרה חזה, לשחרר את הלהיט שלו יחד עם שלומי שבת, "אמא", לסיים במקום השני של הקדם אירוויזיון בשנת 2005, הוא הוציא שני אלבומים ("יוסי אזולאי", "יום אחד איתך") שכשלו מסחרית וראה את הקריירה שלו מתרסקת. ואז הוא נשא תפילה - וזה אשכרה עבד.

"אחרי שהתחתנתי, התחלתי לשתף פעולה עם חברת הדי.ג'ייז טטה. הם עשו לי את החתונה, ומיד אחרי עלה הרעיון לשתף פעולה ולהגיע לאירועים. בתקופה ההיא לא היה לי כסף, הייתי חייב לעשות הכל כדי לפרנס את אשתי, אז החלטתי להמר על זה, והתחלתי להגיע לחופות של זוגות ולשיר להם את השיר כניסה, ומשם הכל התחיל".

כשאזולאי אומר "התחיל", הוא מתכוון לכניסתו לנישה מסוימת, שעדיין לא היתה ממש מוכרת בארץ ואף אמן עוד לא הספיק לכבוש. הגימיק שבו אמן מגיע לחופה, מבצע את אחד השירים המרגשים סטייל "לתת" או "נשבע" היה כבר שחוק, ולאט לאט הבין אזולאי כי יש מקום למשהו חדש, משהו מרגש יותר, משהו יהודי יותר.

"בדרך כלל אמנים יוצרים לעצמם עבודה אחרי אלבום מוצלח, אצלי זה היה בדיוק ההפך. אחרי שתקופה ארוכה שביצעתי שירים בחתונות ובר מצוות, פתאום שמתי לב שדווקא המוטיב הדתי, התפילות, הוא זה שמרגש אותי וכמובן גם את הקהל. החלטנו להוציא אלבום תפילות והוא מכר כבר למעלה מ־70 אלף עותקים, עוד מעט פלטינה כפולה ולא הרבה אחריו את 'תפילות' כרך ב' שגם מצליח בצורה מדהימה".

זאת היתה תקופת טרנד התפילות, רכבת על זה?

"רכבתי על הטרנד? אני המצאתי אותו. שלוש שנים לפני שהטרנד התחיל אני כבר שרתי את השירים האלה בחופות ואירועים. כל הזמן מנסים לסווג אותי לז'אנר מסוים. פעם זה זמר מזרחי, אחר כך פופיסטי, אבל אין לי כבר את הכוחות להכחיש או לאושש, נמאס לי. אני זה אני. לי יש את המוזיקה שלי, ואני לא חייב להיות משויך למשהו קבוע. תראה, גם שלומי שבת נדד כל הזמן בין רוק סטייל גאנז אנד רוזס לז'אנר היווני ומה לא, היום הוא שלומי שבת, מישהו יכול לערער עליו? להגדיר אותו?

"עוד משהו שמאוד עצבן אותי בזמנו היה כשמאיה בוסקילה יצאה לשוק במקביל אליי. והיא מגיעה בדיוק מהמקום שלי. למה עליה אמרו שהיא גם וגם, מסוגלת לשיר כל מיני סגנונות, ועליי אמרו שאני לא פה ולא פה? מה ההבדל?".

_____________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס:

_____________________________________________________________________________________________________________

"אייל שני הוא משורר קולינרי"

כאילו שלא מספיקות כל ההתרוצצויות בין אירוע לאירוע, ולמרות שאשתו טלי והילד איליי בן הארבע ממילא לא רואים אותו מספיק, החליט אזולאי להתעלל עוד יותר בלו"ז העמוס שלו, וניגש לאודישנים של 'מאסטר שף 2'.

לא פחדת להיות בתוכנית סוג של גימיק? הטבח המזמר?

"מאוד חששתי. שקלתי אם זה הצעד הנכון לעשות. אף פעם לא הייתי בן אדם של יותר מדי תשומת לב, תמיד רציתי להיות נאמן לעצמי ואני זוכר שכשהייתי ילד קטן, תמיד רציתי להיות הזמר הכי טוב בארץ, אבל שאף אחד לא ידע מי אני. בזמנו, כשיצא 'אמא', יכולתי להתחיל להגיע לאירועים, להצטלם לפפראצי וכל זה, אבל ברחתי משם, לקחתי צעד אחורה מהפחד. היום אני מבין שיכול להיות שזאת היתה טעות, והיום אני בא גם הרבה יותר מוכן".

בכל זאת, יש שיגידו שבאת בשביל למנף את הקריירה המוזיקלית שלך, ולא ממש בשביל הבישולים.

"ברור שפחדתי שיגידו 'הנה הזמר הזה, מה הוא בא לקבל זמן מסך?', זה ליווה אותי הרבה מאוד זמן, אבל ברגע שראיתי שהשופטים לא עושים לי הקלות, אלא ההפך, הבנתי שאני שווה בין שווים. ברור שבאיזשהו מקום יש עליי חובת הוכחה כפולה בגלל שאני גם זמר, ואנשים בוחנים אותי יותר מאת השאר, גם בבית הקהל, אבל ברגע שהתקבלתי לנבחרת, הבנתי שעשיתי את שלי".

כנראה שניסיון החיים של אזולאי, שטעם את טעמה המר של הרצפה בעבר, והצליח להרים את עצמו על הרגליים כמו מאפה קרוקמבוש יציב, הביא את הזמר הבשלן לאיזו נקודה של השלמה, ולא מעט ביטחון עצמי. מרגיש שהוא מוכן כבר לכל שאלה, והכין את התשובה הנכונה עוד בבית בגבעת זאב. רגעים ארוכים עוברים מבלי שאני מצליח להשחיל איזו שאלה קטנה בראיון, ואזולאי יורה עליי תובנות ב־150 קמ"ש. הוא כל כך אוהב לדבר, שלא פלא שהוא מעריץ את אשף המילים ועוגב העגבניות, אייל שני.

"נגיד שתגיע כוס מים לשולחן, אתה תסתכל ותגיד 'הופה, מים'. אייל הוא לא ככה, אייל יתחיל לנתח מאיפה הגיעו המים, באילו צינורות הם עברו ואיך אותם צינורות נראו. ביני לבין אייל יש אחוות משוררים, הוא משורר קולינרי, אני משורר מסוג אחר ואני מקנא בו על היכולת להסתכל ככה על אוכל. אה, וחשוב מאוד, לכל אלה ששואלים אותי 'האם הוא מתנהג ככה בחיים גם?' אז כן, בדיוק ככה".

אזולאי מלא פרגון גם כלפי השופטים האחרים. את חיים כהן הוא מגדיר כ"דבק של חבר השופטים" ("הוא מלך") ומיכל אנסקי בעיניו היא "הנסיכה" ("חיוך אחד ממנה ואתה יודע שהכול יהיה בסדר") אבל כשעולה שמו של יונתן רושפלד, נעצר רצף המחמאות, החיוך הנוצץ יורד, וניתן להבחין בקורט עצבים שמבצבץ מעל לפרצופו של הזמר.

"ברור לי שהוא הגיע לתוכנית על תקן הרע של פאנל השופטים. הוא בא מאוד מריר לתוכנית ואני הראשון בערך שנכווה מזה. באודישן שלי הוא פקפק ביכולת שלי לשלב בין המוזיקה לאוכל, ואמר שהוא 'משחרר אותי לאהבה המקורית שלי'. כמובן שמיד עניתי לו שאני מאמין שאפשר לאהוב גם את אמא וגם את אבא באותה הרמה, אבל בכל זאת, השופטים אמורים לשפוט אותי על האוכל, ולא לבחון את עולם האמונות והאהבות שלי. נכון להיום הוא יותר רך, וברור שיש לו המון ידע והוא בן אדם מקצועי להפליא, אבל אני לא מתחבר אליו ברמה האישית".

שלב ההימורים. עד לאיזה שלב אתה מגיע בתוכנית?

"שאלה קשה. כפי שאמרתי לך, לא ציפיתי להיות מעבר לנבחרת, אבל הרעב גדל מאז שאני שם. רציתי לא להיות המודח הראשון, ואז להגיע לעשירייה, ואז חמישייה ואז לגמר. פתאום אני מרגיש שיש לי רוח גבית מאנשים ברחוב, למשל באחד הפרקים אייל שני אמר לי על העוגה שעשיתי שמשהו שם היה שם מסטיקי, ומישהו ברחוב ניגש אליי ואמר לי, 'מה מסטיק, המה שמו שלו אולי כמו מסטיק'", הוא מצביע לכיוון המפשעה ומחייך במבוכה, "זה ממש מחזק ומעודד. אני שואף להגיע הכי רחוק בתוכנית, אבל מבחינתי, מבלי לעשות עין הרע ולנחס, נסגור על עשירייה".

אולי תבקש מאייל שני לכתוב לך שיר בסוף העונה?

אזולאי צוחק. "יש מצב לא רע בכלל, אמרתי לך כבר שיש בנינו הבנה, שנינו משוררים".

* "מאסטר שף 2", רביעי וחמישי, 21:00, ערוץ 2

הראיון המלא עם יוסי אזולאי בגיליון השבוע של "פנאי פלוס"