לג'קלין אונאסיס קנדי, שנולדה החודש לפני 86 שנה, היו חיים טרגיים. בעלה הראשון, הנשיא הנערץ ג'ון קנדי, נרצח לנגד עיניה. אהובה השני, בובי קנדי, נרצח גם הוא. בעלה השני, אריסטוטל אונאסיס היה איש עסקים מפוקפק שבגד בה ומת במהלך נישואים. והיא עצמה נפטרה ממחלת הסרטן. אבל אצלנו במדור משתדלים שלא להיות רגשניים יתר על מידה, ולמרות הרקע העצוב של הגברת הראשונה, הצלחנו למצוא כמה סודות מלוכלכים ומפתיעים שהיא כנראה היתה מעדיפה לקבור.

1. היא הייתה גולד-דיגרית

ככה לפחות כינו אותה אחרי שהתחתנה עם אריסטוטל אונאסיס, אייל ההון היווני שהונו הושג בדרכים מפוקפקות. ג'קי עצמה טענה שאונאסיס נתן לה ביטחון אחרי ששני אהוביה, ג'ון ובובי, נרצחו. היא כנראה התכוונה לביטחון כלכלי כי אחרת קשה להצדיק את ההון שהוציאה על שטיחים בעבודת יד (סיפור של כמה עשרות אלפי דולרים), או את זה שבזבזה 60,000 דולר על 200 זוגות נעליים (בכסף של שנות ה-60, כן? היום זה היה יוצא הרבה יותר). היו לה גם בקשות מוזרות, למשל, שיגהצו לה את הגרביונים, אבל היא כנראה היתה גולד-דיגרית הרבה לפני בעלה השני.

ג'קי נולדה להורים אמידים. יחד עם זאת, במשבר הכלכלי הגדול אביה איבד את כל הונו והוריה התגרשו. לכן, אחרי שסיימה אוניברסיטה, ג'קי החלה לעבוד בעיתון "הוושינגטון טיימז", ואמרה לחברותיה שהיא לא מתכננת להתחתן עם עיתונאי, "אבל אולי דרך הקשרים שלו אמצא בעל עשיר". ב-1952 היא הייתה אמורה להתחתן עם ג'ון האסטד, בנקאי מוול סטריט. השניים היו מאורסים במשך שלושה חודשים עד שג'קי סיימה את הקשר. במהלך האירוסין, ג'ון קנדי ניסה להתחיל איתה, אבל הסיבה האמיתית לפרידה היא כנראה אמה של ג'קי שטענה שהאסטד לא מספיק עשיר בשביל הבת שלה. ג'קי גם לא ממש רצתה להיות עקרת בית ולכן נפרדה מהאסטד. הצליח לה.

2. היא לא הייתה נחמדה

בהקלטות שנעשו בשנת 1966 על ידי ארתור שלזינגר נשמעת ג'קי מכנה את אינדירה גנדי אישה מרירה, מתחסדת ונוראית. שארל דה גול מתואר על ידה כאגו מניאק ומרטין לות'ר קינג כצבוע.

ההקלטות הללו זעזעו רבים שתמיד ראו בג'קי כדמות המעודנת יותר במשפחת קנדי.

אבל עוד ב-1970, בעיתון של פאלם ביץ' והרבה לפני שההקלטות נחשפו, הכתבת סוזאן שיאן חשפה כמה אנקדוטות מחיי ג'קי. אחת מהן מתארת רגע בעברה של ג'קי כאשר פגשה את משפחתו של ארוסה, האסטד. אמו הציעה לג'קי לראות תמונת ילדות של בנה, והיא ענתה לה בתגובה: "לא, תודה. אם ארצה תמונות, אני אצלם אותן".

ב-1966, כשחברה של ג'קי שאלה אותה אם היא מכירה את מעצב הפנים שעזר לה לעצב את דירתה והיה כנראה נמוך קומה, ענתה לה ג'קי: "הו כן, פגשתי אותו. כמעט דרכתי עליו במעלית".

שיאן אומרת שלא הופתעה מסיפורים אלו. "לג'קי תמיד היה צד מרושע", היא מספרת.

3. גם פמיניסטית גדולה היא לא היתה

באותן הקלטות של שלזינגר, ג'קי אומרת שנשים רבות שואלות אותה מהיכן היא מקבלת את הדעות הפוליטיות שלה והיא עונה להן מיד: "מבעלי, כמובן. מניין יהיו להיות לי דעות פוליטיות? לו יש את הדעות הכי טובות". בנוסף, קובעת ג'קי שנשים הן "רגשניות מדי" בשביל להיות בפוליטיקה. "נשים לא צריכות להיות פוליטיקאיות. אנחנו פשוט לא מתאימות לכך", אמרה. תפקידה של האשה לטענתה הוא "לייצר אוירה של חיבה ולהציג לבעלי ילדים במצב רוח טוב". על נשים שנלחמו על מקומן כמו מחזאיות או נשות קונגרס היא אמרה: "לא אתפלא אם הן לסביות".

משפטים כאלו מנוגדים לדעתם של לא מעט היסטוריונים שטוענים שג'קי היתה מעורבת בבחירת אנשי צוות פוליטיים ובכל המתרחש בבית הלבן. בהמשך, התנערו נכדותיה מההערות החשוכות של סבתן.

4. היו לה דימוי גוף נמוך

לג'קי היה חשוב לשמור על גופה והיא הקפידה על דיאטה קבועה שהפכה למפורסמת: היא אכלה פעם ביום תפוח אדמה אפוי עם קוויאר בלוגה ושמנת חמוצה. וזהו. לא באמת דיאטה שעקרת הבית הממוצעת יכולה להרשות לעצמה. חבריה של ג'קי מספרים שכשתקף אותה רעב היא היתה מוציאה מקל גזר מהתיק. ואם עוד מישהו היה רעב, היה לה מקל גזר גם בשבילו.

בנוסף היא לבשה כפפות לבנות, אשר לטענת חבריה, נועדו להסתיר את אצבעותיה משום שהתביישה בכך שכססה ציפורניים.

לפני שג'ון קנדי נבחר לנשיאות, ג'קי היתה טרודה כל הזמן במראה החיצוני שלה והאם השיער והבגדים שלה מספיק אופנתיים וייצוגיים. אחרי שקנדי נבחר, היא חשה שהקהל מקבל אותה, אך עדיין לקחה מעצב אופנה פרטי שיעצב לה בגדים בסגנון אמריקאי יותר.

5 היא בגדה בבעלים שלה

כולם יודעים שג'ון קנדי ואונאסיס בגדו בג'קי, אבל זה לא אומר שהיא היתה שה תמים. האישה שנחשבה למלכת הקרח על ידי רבים, מאוד אהבה מין והיו לה רומנים רבים לפני קנדי ואחריו, ביניהם לילה סוער במיוחד עם מרלון ברנדו אותו פיתתה תוך ריקוד טנגו.

הבגידות שהתרחשו במהלך נישואיה, נתפסו כבגידות נקמה. עם השחקן וויליאם הולדן, למשל, היה לה סופשבוע ארוך ופרוע שאחריו הולדן סיפר כי לימד אותה כיצד לבצע מין אוראלי, דבר שג'ון קנדי מעולם לא ביקש. היא מצידה סיפרה שבניגוד לג'ון, הולדן היה אדם נקי שהתקלח ארבע פעמים ביום. בנוסף היא בילתה עם הבעלים של חברת פיאט ג'יאני אגנלי ועם שר התרבות הצרפתי אנדרה מלרקוס.

אגב, את הסקס עם ג'ון תיארה כגרוע למדי - תמיד מהיר וקצר. "הוא היה נרדם מיד אחרי ואני הייתי בוכה על חוסר הסיפוק שלי כאישה".

כאמור, לאחר מותו של ג'ון ניהלה ג'קי רומן עם אחיו בובי קנדי. מכיוון שלא היתה נשואה, זו לא נחשבה בגידה, אך זו כן הייתה פגיעה בתא המשפחתי - בובי עצמו היה נשוי. במקביל יצאה ג'קי גם עם אחיו הצעיר של בובי, טדי. ולמשך ערב אחד גם עם פול ניומן.

כאשר אונאסיס בגד בה עם זמרת האופרה מאריה קאלאס, ג'קי מיד כתבה בתגובה לשר ההגנה של ארצות הברית מכתב בו סיפרה לו כמה הוא חשוב לה. המכתב הרתיח את אונאסיס שמיד חזר מחופשה כדי לספק את אשתו.

הסופר טרומן קפוטה סיכם היטב את אישיותה המינית של ג'קי: "היא לא הייתה אלמנה מתאבלת, אלא אישה פלרטטנית, מושכת, עם מבט שובב בעיניים".

6. היא קיבלה מיליון דולר כדי להישאר עם ג'ון קנדי

כל הבגידות ההדדיות במהלך נישואיה לקנדי, פגעו מאוד בנפשה של ג'קי והיא אפילו ברחה מהבית וקיבלה מכות חשמל כדי להירגע. בפעם אחרת היא גם ניסתה להתאבד. אביו של ג'ון אף הציע לה מיליון דולר כדי תישאר עם בנו, כי חשש שגירושים ימנעו את הגעת בנו הסנאטור לבית הלבן. ג'קי אמרה שהמחיר יעלה לעשרים מיליון אם ג'ון יחזור הביתה עם מחלת מין. הכסף לא באמת עזר וג'קי המשיכה לשקוע בדיכאון, עד שנולדו לה שני ילדיה והיא מצאה אושר בחיים. היא ידעה על מעללי בעלה, וניסתה להתעלם מהם. ואז הגיעה מרילין מונרו.

7. היא התעמתה עם מרילין מונרו

לפי הספר "הימים האחרונים היקרים: הימים האחרונים של ג'ק עם ג'קי" מאת כריסטופר אנדרסן, מונרו היתה פתוחה מדי ביחסיה עם הנשיא. היא שרה לו שיר יומולדת פומבי, ובהמשך התקשרה לג'קי וסיפרה לה על הרומן ביניהם. ג'קי ניסתה להישאר רגועה ואמרה למרילין, בסרקאזם מרוחק: "בסדר, מרילין, תתחתני איתו ותהיי הגברת הראשונה, ואני אעזוב ואת תישארי עם הבעיות".

אבל זה לא נגמר שם. וון קפוטה, חבר של המשפחה, סיפר שראה את ג'קי בפגישה את מרילין, בה דיברה בתקיפות ואף נתנה לה מזוודה מלאה כסף כדי שתעזוב את המשפחה בשקט. מרילין היתה היסטרית כי לא רצתה לסיים את הקשר. זמן קצר לאחר מכן היא נמצאה מתה. עם קשר או בלי, ג'קי החליטה שהספיק לה, ביקשה להתגרש והפכה לאשה היחידה בהיסטוריה שעזבה נשיא בזמן כהונתו.

אבל השניים לא הספיקו להיפרד רשמית. ג'ון נורה למוות בזמן שג'קי היתה ברכב איתו. המילים האחרונות שלה אליו היו: "אני אוהבת אותך". קלאסית עד הסוף.

הלוויתו של ג'ון קנדי:

________________________________________________________

עוד באותו נושא:

  • 150 שנה ל"אליס בארץ הפלאות": האמת על לואס קרול