לפני כשלושה שבועות, בזמן שכולנו קוששנו שקל לשקל כדי להרוויח את לחמנו בסיום יום העבודה, לורין פאוול, אלמנתו של סטיב ג'ובס, הרוויחה מיליארד דולר ביממה.

לא, לא טעינו במספרים, למרות שאין ספק שהיינו רוצים לטעות בהם כדי להרגיש קצת יותר טוב עם עצמנו. ובכל זאת, ובלי שום קשר לחשבון הבנק הדלוח שלנו, זה של ג׳ובס קפץ לו במיליארד דולר רק בגלל שחברת דיסני הודיעה על רווח גדול מהמצופה והמנייה שלה זינקה ב-7.63 אחוזים. ג׳ובס, שירשה את אחזקותיה בדיסני מבעלה, היא בעלת האחוזים הגדולה ביותר בחברה (7.69 אחוזים, או 130.6 מיליון מניות, אם תרצו), וככה פתאום, בלי להניד עפעף ובלי לנקוף אצבע, הזרימה לארנקה ביממה סכום שרובנו רק יכולים לחלום עליו.

לא שהיה צריך לרחם עליה לפני העלייה המטאורית הזו, כן? על פי המגזינים "בלומברג" ו"פורבס", הונה מוערך אי שם באזור ה-19.5 מיליארד דולר. זה הספיק לה כדי להיכנס לרשימת 30 העשירים של פורבס השנה, כאשר היא מדורגת במקום ה-28 בארצות הברית והאישה הרביעית בעולם בעושרה. על פי המגזין המוערך, ג׳ובס היא האישה ה-29 בחוזקה בעולם, והעובדה שהעולם לא יודע עליה כלום בהחלט מסקרנת.

אבל אל דאגה, אחרי שנתיים שבהן התעקשה שלא לדבר עם התקשורת או לעשות כל פעולה מושכת תשומת לב, יוצאת ג׳ובס לאור. עם אהבה חדשה, כמה מפעלים פילנתרופיים ענקיים מאחוריה וכוונה ברורה להשתלב בפוליטיקה האמריקאית, וכולם תוהים האם ג׳ובס היא המלאך שהכלכלה והחברה האמריקאית שיוועה לו, או אשת מסתורין שכמו בעלה המנוח, שומרת את הקלפים קרוב אל החזה.

מתן בסתר

פאוול ג׳ובס, היום בת 51, גדלה ונולדה בניו ג׳רזי במשפחה שהייתה רחוקה מלהיות קשת יום, אבל ממש לא עשירה כמו שהיא היום. למרות ניסיונות מסוימים בתקשורת להציג אותה כבלונדינית חובבת כסף ותו לא, העובדות מספרות סיפור אחר לחלוטין.

עוד בנערותה הגדירו אותה מוריה בתיכון כחרוצה ושאפתנית, והם צדקו בשבחים שהרעיפו עליה. אחרי התיכון היא המשיכה לתואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת פנסילבניה ותואר הנדסאית בבית ספר וורטון הנחשב. במהלך לימודי התואר השני בכלכלה באוניברסיטת סטנפורד, פגשה לורין את סטיב ג׳ובס שהיה מבוגר ממנה בחמש שנים, בעת שהגיע לנאום לתלמידי החוג לכלכלה. הוא התיישב לידה בזמן שחיכה לנאום, השניים התחילו לדבר, ג׳ובס הזמין אותה לארוחת ערב והשאר היסטוריה. הם התחתנו ב-1991 ונפרדו רק בגלל נסיבות טרגיות שהביאו למותו המוקדם מדי של האיש והמוח שמאחורי אפל.

לורין עבדה בכמה חברות השקעה נחשבות, ביניהן מריל לינץ׳ וגולדמן-זאקס, ואחר כך הקימה יחד עם שותפים את טרהורה, חברה לשיווק אוכל אורגני. ב-1997 פנתה לכיוון הפילנתרופי ובמקביל גידלה את שלושת ילדיהם זן (היום בן 24), ארין (20) ואיב (18).

בזמן שבעלה הפך את הסיליקון ואלי לנוצץ יותר מתמיד, לורין הקימה יחד עם העיתונאי ואיש העסקים קרלוס ווטסון את ארגון הצדקה ״מסלול לקולג׳״ על מנת לסייע לאוכלוסיה שבמזרח פאולו אלטו, המורכבת בעיקר ממהגרים קשי יום ונמצאת רק 17 קילומטר מהמפקדות הבוהקות של אפל. והנה לכם החלום האמריקאי בפסקה אחת.

הארגון של ווטסון את ג׳ובס הוכח כמוצלח במיוחד. בעוד הממוצע של מסיימי הקולג׳ (כלומר, כאלו שהוריהם או אף אחד מבני משפחתם לא קיבל מעולם חינוך על תיכוני) עמד על 24 אחוזים בלבד, אחרי שהארגון נכנס לתמונה עלה ממוצע הבוגרים ל-70 אחוזים. נתון מדהים לכל הדעות. בכתבות פרופיל לאורך השנים שיבחו הצעירים את עזרתה האדירה של לורין, ורק עם מותו של ג׳ובס נדהמו לגלות שהמתנדבת הבלונדינית והחביבה שעשתה ימים כלילות כדי לסייע להם בלימודיהם האקדמיים ותמיד הציגה עצמה רק בשמה הפרטי, היא בעצם אלמנתו של אחד האנשים העשירים על הפלנטה.

במשך יותר מ-15 שנה דאגה ג׳ובס להיות המגן הפילנתרופי בבית, שכן פעם אחר פעם חטף ממציא האייפון קיתונות של ביקורת על כך שאינו תורם מספיק או בכלל. עד מותו לא נרשמה ולו תרומה פומבית אחת על שמו, אם כי תמיד התרוצצו שמועות לא מבוססות על מתנות שהעניק לנזקקים ולבתי חולים בשווי מיליוני דולרים, אך אלו מעולם לא אומתו. כמו כן, עמד ג׳ובס במרכזו של ויכוח ציבורי נוקב כשהיה לעשיר היחיד שסירב לחתום על "אמנת הנתינה" שבה התחייבו עשירי ארצות הברית, ביניהם וורן באפט ויריבו המושבע ביל גייטס, לתרום חצי מהונם לנזקקים לאחר מותם.

אבל ג׳ובס, כך נראה, רחוקה מלהיות בעלה, ואת הכסף שיש לה היא מוכנה לחלק ביד רחבה. אחרי שנתיים שבהן ניסתה התקשורת ליצור איתה קשר והיא התעלמה מהם לחלוטין, ועוד שנתיים שבהן פעלה במחשכים ומאחורי הקלעים, לורין מתחילה סוף-סוף לצאת לאור. "היא התאבלה על סטיב שנה אחרי שמת וחמש שנים לפני שמת, כשגילו לו את המחלה והיה ברור שזה רק עניין של זמן", אמר עליה לארי בריליינט, חבר ותיק שלה, לניו יורק טיימס. ״החיים שלה סבבו סביב סטיב והילדים, אבל לאט-לאט היא הופכת לכוח עולמי משפיע מאוד, ואני מבטיח לכם: כשמדובר בה, זו רק ההתחלה".

אז למה לי פוליטיקה עכשיו?

ואכן, עושה רושם שג׳ובס פותחת מנועים. בעקבות הפרויקט שלה ועבודתה עם מהגרים לא חוקיים החלה ג׳ובס להפעיל לחץ אדיר על הפוליטיקאים להעביר הצעת חוק עם השם הפלצני "מותר לחלום", המעניק לבנים של מהגרים אזרחות אמריקאית ותנאים לסיים את הקולג׳, על חשבון המדינה כמובן.

נושא המהגרים הוא נושא רותח באמריקה, ובדרך כלל בקונגרס שנשלט על ידי רפובליקנים, כמו הנוכחי, לא היה לו סיכוי לעבור, אבל ג׳ובס מתחילה למשוך חוטים מאחורי הקלעים, וקיים סיכוי לא רע שהיא תצליח להעביר אותו.

"העסק כבר הפך להיות ברור", אמר הלוביסט הבכיר פרנק לונץ לאתר פוליטיקו. "אם היא רוצה פגישה איתך, אתה תיפגש איתה. היא כבר מוכרת היטב בבית הלבן. הדבר היחיד שמשותף לרפובליקנים ולדמוקרטים היא שלשניהם יש אינטרס לשמור איתה על מערכת יחסים טובה".

"מערכת יחסים טובה" זו דרך אחת לקרוא לזה, אבל יש גם דרכים אחרות ובוטות יותר. עם סכום הכסף שהרוויחה לאחרונה ג׳ובס תוכל להיות מעורבת ככל שתרצה בפוליטיקה האמריקאית, ונראה שהיא בהחלט יודעת לאן היא מכוונת. לפני כמה חודשים תרמה לקמפיין של הילארי קלינטון לא פחות מ-25,000 דולר, והפכה לתורמת הגדולה ביותר שלה. אמנם צריך לקחת את העניין בפרופורציות, שכן קלינטון כבר גייסה 1.7 מיליון, 98 אחוזים מההון הזה הגיע מהציבור ומתורמים של פחות ממאה דולר, דבר עליו קלינטון מתעקשת, אבל בואו נגיד את זה ככה: כוס קפה ואוזן קשבת ג׳ובס תמצא מתי שתרצה אצל מי שהולכת ומסתמנת כנשיאה הבאה של ארצות הברית.

"היא יכולה להיות כל דבר", כתב עליה ביל וולן, מי שהיה עוזרו וכותב הנאומים של מושל קליפורניה לשעבר פיט ווילסון. "היא יכולה להיות אקטיביסטית, תורמת לדמוקרטים או משהו אחר לגמרי שכמוהו עוד לא ראינו. עם הכסף הזה היא יכולה להיות כל מה שתרצה, השאלה היחידה היא על איזה משבצת היא רוצה לנחות".

מלבד הניסיון שלה להשפיע על הפוליטיקה האמריקאית, ישנה התפתחות גם בחייה האישיים. אחרי ארבע שנים שלא יצאה לדייטים ואחרי חודשים של שמועות, סוף סוף תפסו צלמי הפפראצי את ג'ובס יחד עם אהובה החדש, וזהו לא פחות מאשר ראש העיר של וושינגטון לשעבר, אדריאן פנטי.

השניים נצפו לראשונה לפני כחודש בעת שהפליגו לקאריביים, והמגזין הוליווד לייף כתב: "היא אולי הגברת הראשונה של אפל, אבל עם פנטי היא נראית כמו נערת תיכון מצחקקת. עושה רושם שגברת ג׳ובס לא הייתה מאושרת ככה הרבה מאוד זמן".

על בעלה המנוח, דרך אגב, היא עדיין מסרבת לדבר, כמו גם על הילדים. את מספר הראיונות שהעניקה אפשר לספור על יד אחת, וגם הם הותנו בכך שהיא לא תוציא מילה על חייה האישיים (מלבד העובדה שהסכימה לומר על ג׳ובס: "אני חושבת שזה ממש מגניב, כל הדברים שהוא השאיר לעולם"). כן, ברור לה שזה יהפוך אותה לפופולארית יותר וכן, ברור לה שהציבור רוצה לשמוע עוד על היחסים שלהם (לראייה: אחוזי המכירות המטורפים שעשה הספר של האקסית שלו, כריסטיאן ברנן, בו היא סיפרה הכל על האיש, כולל על ביצועיו במיטה), אבל ג׳ובס לא מסתכלת אחורה אלא קדימה, ופוזלת לבית הלבן במהלך שהופך יותר ויותר גלוי וברור.

עם ערימת חוקים שהיא רוצה לקדם, אידיאולוגיה ברורה שהיא רוצה לקדם וחשבון בנק שצפוי להגיע ל-22 מיליארד דולר עד סוף השנה בעקבות זינוק המניות של אפל, מעטים מאוד האנשים, אם בכלל, שיצליחו לעצור אותה. או אפילו ינסו.

____________________________________________________________________

עוד באנשים: