לפני חודש וחצי נשיא ארצות הברית ברק אובמה חידש את הקשרים עם קובה ושבר את החרם המתמשך בין שתי המדינות כבר למעלה מ-50 שנה. הקרירות בין קובה לארצות הברית החלה ב-1962, עם אמברגו שהטיל ג'ון קנדי על המדינה הקומוניסטית.

קנדי, שנחשב עד היום לאחד הנשיאים האהובים באמריקה, כיהן רק שלוש שנים עד שנרצח. בשנים אלו הוא הספיק לעשות לא מעט טעויות לצד הצלחות כגון טיפול נכון במשבר הטילים עם קובה. לצד כל זה, קנדי שהיה נשוי לאשה יפהפייה, ג'קלין קנדי, לימים אונסיס, היה ידוע כנשיא נהנתן שהסתבך בלא מעט שערוריות.

1. הוא דאג לעצמו יופי

רגע לפני שקנדי הוציא לפועל את האמברגו על קובה, הוא הרים טלפון לפייר סלינג'ר, ראש דסק העיתונות שלו, וביקש שיגיע למשרדו מיד. כשסלינג'ר הגיע, הנשיא ביקש ממנו שישיג לו הרבה סיגרים קובניים. סלינג'ר, שלא ידע עדיין על האמברגו המתוכנן, השיג לנשיא 1,200 סיגרים קובניים.

למחרת קנדי התקשר לסלינג'ר שוב, וזה התייצב אצלו בשמונה בבוקר עם הסיגרים. קנדי נראה מרוצה, ואז הוציא מהמגירה מסמך ארוך וחתם עליו. זה היה האמברגו. מאותו רגע סיגרים קובניים הפכו לא חוקיים בארצות הברית.

2. הוא היה קינקי (ויותר מזה)

"אם אני לא עושה סקס כל יום, יש לי כאב ראש", כך הצהיר הנשיא על עצמו. אכן, כמות הרומנים והבגידות שלו ידועים לכל, כאשר בראשם עומד הרומן המפורסם עם מרילין מונרו. פרט למרילין, קנדי גם הכיר מקרוב את מרלן דיטריך, אנג'י דיקינסון, חשפניות רבות, שתי עובדות בצוות שלו (בו זמנית) ואפילו המזכירה האישית של ג'קלין, אשתו. עם זאת, אחד הרומנים מציג את קנדי גם כנבלה לא קטן.

מימי אלפורד היתה מתמחה בת 19 בבית הלבן כשקנדי שם עליה עין. הנשיא, כך התברר, היה הגבר הראשון בחייה. שנים אחר כך היא הוציאה ספר בשם "היה היה סוד: הרומן שלי עם ג'ון קנדי", ובו חשפה שהיתה בתולה כשהכירה את הנשיא, אבל הסיפור לא נעצר שם. קנדי, כך מספרת אלפורד, שכב איתה בפעם הראשונה בחדרה של ג'קלין, אך לזכותו ייאמר שלרוב הם נפגשו בחדרו.

הוא נהג פעמים רבות לגרום לה לחכות כמה שעות בחדר במלון, עד שהתקשר ואישר שתבוא. במהלך המין ביקש ממנה קנדי שתדבר גסויות ושתספר לו על ימי בית הספר שלה. הוא מעולם לא נישק אותה על הפה ופעם אחת במסיבה התעקש שהיא תנסה סמים מסוג ספיד. הוא לא ניסה אותם, אגב.

פרט לכך, הוא ביקש ממנה לבצע מין אוראלי בחברו דייב פאוורס בזמן שקנדי עצמו צפה מהצד. פעם אחרת הוא ניסה לשכנע אותה שתשכב עם אחיו טד קנדי, אבל לכך היא סירבה.

בכל 18 החודשים של הרומן שלהם, מימי מעולם לא פנתה לקנדי בשמו, אלא תמיד "מיסטר פרזידנט". טוב, לפחות למיסטר פרזידנט לא סבל מכאבי ראש באותו זמן.

3. הוא גנב את הנשיאות

ישנו דיון כבד לגבי העלייה לנשיאות של קנדי. לפי ספרו של סימור הרש "הצד האפל של קמלוט" (קמלוט היה הכינוי לבית הלבן בימי קנדי), בזמן הפריימריס הדמוקרטיים של 1960, הניצחון החשוב ביותר של קנדי היה במערב וירג'יניה. לפי הרש, 2 מיליון דולר (שווה ערך ל11 מיליון במונחים של היום) שולמו על ידי משפחת קנדי כדי לקנות הצבעות.

בזמן הבחירות לנשיאות, קנדי עשה הסדר עם איש המאפיה סם ג'יאנקנה, אשר שלט בכל האיגודים המקצועיים באילינוי. קנדי סגר עם ג'יאנקנה שהארגונים המקצועיים יצביעו לו, אך לא ידוע מה ג'יאנקנה קיבל בתמורה.

לפי הרש, כך קנדי זכה בבחירות באילינוי, איזור חשוב בבחירתו לנשיאות. בספרו "קנדי נגד ניקסון: הבחירות לנשיאות של 1960" אדמונד קלינה מספר גם הוא על הקשר בין קנדי לאיש המאפיה, קשר אשר הגיע גם לראש עיריית שיקגו, אשר נמצאת במחוז אילינוי.

לפני הבחירות אמר ראש העיר כי קנדי ייבחר בזכות "הארגון הדמוקרטי והעזרה של כמה חברים קרובים". עם זאת, קלינה טען כי קנדי היה מנצח בבחירות בכל מקרה. לא שזה הופך את זה לחוקי.

4. הוא היה אובססיבי לגבי ג'יימס בונד

בסדר, זו לא שערורייה, אלא יותר פן שמראה את הצד המטופש של הנשיא. בעוד שנשיאים אחרים, ופוליטיקאים בכלל, בהזכירם את הספרים האהובים עליהם תמיד דיברו על ספרים כבדים ורציניים, קנדי לא התבייש בחיבתו לספרי ג'יימס בונד. למעשה, ספריו של איאן פלמינג לא זכו להצלחה ענקית בארצות הברית עד שהגיע קנדי והכניס את הספר "לרוסיה באהבה" לרשימת עשרת הספרים האהובים עליו. הנשיא כה אהב את בונד עד שניסה לכתוב בעצמו ספר בסגנון הסוכן החשאי.

בספרו של קנדי, סגן הנשיא לינדון ג'ונסון מתכנן הפיכה של מוסד הנשיאות. לא ממש נחמד בשביל ג'ונסון, שדרך אגב, השמועות מספרות כי קנדי לא אהב אותו כלל והביא אותו כסגן נשיא רק משום שה-FBI חקר את קנדי על התנהגויותיו הלא מוסריות. ג'ונסון היה מקורב לאדגר הובר, ראש ה-FBI, וקנדי קיווה שבעזרתו ה-FBI יפסיק עם החקירות.

קנדי אף נפגש עם איאן פלמינג ב-1960 ושאל אותו, בהומור כמובן, כיצד הוא ממליץ לארצות הברית להתמודד עם פידל קסטרו. פלמינג הציע לו לשכנע את קסטרו כי זקנו מושך רדיואקטיביות וכי כדאי לו לגלח אותו, דבר שיגרור את איבוד המוג'ו של הנשיא הקובני והורדתו מהשלטון. לצערנו, קנדי ויתר על הרעיון הכה מגניב.

007 לשירותך
007 לשירותך

5. הוא לקח המון תרופות. המון

דלקת במעי, דלקת בפרוסטאטה, מחלת אדיסון (אי ספיקה של קליפת בלוטת יותרת הכליה), דלקת פרקים חמורה בגב התחתון עד כדי אי יכולת לגרוב גרביים לבד, הן רק מהמחלות שקנדי סבל מהן.

ההיסטוריון רוברט דלק בחן את התיקים הרפואיים של קנדי וגילה כי הנשיא לקח המון תרופות ומשככי כאבים כדי להתמודד עם מצבו הרפואי, אך מעולם לא חשף זאת בפני הציבור, מחשש, מוצדק למדי, כי העם ידאג לגבי יכולתו של הנשיא להתמודד עם בעיות מדיניות כשהוא על סמים.

בתקופת משבר הטילים עם קובה, לדוגמא, קנדי לקח סטרואידים כדי להתמודד עם מחלת האדיסון, משככי כאבים לגב הדואב שלו, תרופות אנטי עיוותים לבעיות המעי, אנטיביוטיקה לדלקות בשלפוחית השתן, אנטי היסטמינים לאלרגיות שלו, לפחות פעם אחת תרופות אנטי פסיכוטיות לטפל בשינויי מצבי הרוח התכופים שכנראה עברו עליו בגלל האנטי היסטמינים.

לתרופות היו תופעות לוואי כגון עייפות ודיכאון. כדי לטפל בתופעות אלו, קנדי נטל תרופות אנטי חרדה. ובכל זאת, אין הוכחות שהתרופות השפיעו על החלטותיו, אז כנראה שאת כל הקטע של החברות עם המאפיה הוא עשה בראש צלול.

6. ואולי גם סמים

בספרם "דוקטור פילגוד" טוענים לירצמן ובירנס כי קנדי קיבל את משככי הכאבים שלו מדוקטור מארק ג'ייקובסון אשר יצר אותם מאמפטמינים בשילוב מרכיבים מוזרים כמו שליות של בעלי חיים. ברישומי הבית הלבן מופיעים לפחות 30 ביקורים של הדוקטור, אשר טיפל גם באליזבת טיילור ומרילין מונרו.

באחד הביקורים האלו, השירות החשאי מצא את קנדי בסוויטה במלון קרלייל בניו יורק, עירום וגמור לגמרי. ג'ייקובסון, שכונה גם דוקטור פילגוד, דוקטור מחטים או מקס הקוסם, בדיוק הזריק משככי כאבים לנשיא, מה שגרם לו לרקוד בלי בגדים ולהסתובב במסדרונות המלון בחיפוש אחרי אישה כלשהי. השירות החשאי הצליח לעצור את קנדי לפני שהוא הגיע ללובי המלון, דבר שיכול היה לגרום לשערורייה ענקית ואולי אף לסיום את כהונתו. קנדי הוחזר לחדרו ורופא אמיתי נתן לו סם הרדמה עד שנרגע.

לפי שני הסופרים, השירות החשאי חשש שההתמכרות של קנדי תפגע במדינה ולכן ארגנו את ההתנקשות בו. זו כמובן ספקולציה, אבל כשלכל אמריקאי שני יש איזו תיאוריית קונספירציה על מותו של קנדי, זו דווקא אופציה לא רעה.

אגב, ללא בעיות הגב שלו, קנדי יכול היה להינצל ממותו. הכדור הראשון שנורה לעברו פגע לו בצוואר והיה אמור לגרום לקנדי להתקפל, ואז אוסוולד לא יכול היה לירות את הכדור השני בראשו. אבל כיוון שלנשיא היה מכשיר תמיכה בגב, הוא נשאר זקוף וכך נפגע. אולי בכל זאת חבל שמקס הקוסם הפסיק לטפל בו.

נסיים בנימה אופטימית:

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד באותו נושא: