"היא חושבת שאני גונב, היא חושבת שאני גונב!" צועק הנער ראשיד פולו (19) למצלמת הטלפון הסלולרי שלו, כשמאחוריו מבטה החשדני של מוכרת בחנות לממכר מוצרי מזון במיניסוטה. זה כל מה שאמריקה הייתה צריכה כדי שהרשת תבער: הסרטון בן מספר השניות הפך ללהיט ברשת החברתית Vine לשיתוף סרטי וידיאו, שותף עשרות אלפי פעמים בטוויטר ובתוך שבוע כבר היו לו קרוב ל-30 מיליון צפיות. הנער הצעיר הצליח במספר שניות בלבד ללחוץ על אחת הנקודות הרגישות ביותר ולעורר דיונים סוערים על שורשי הגזענות.

פולו מעיד שהוא לא נכנס לחנויות ומחפש צרות או מנסה לצלם בכוח את הסרטונים. הוא פשוט מנסה לערוך קניות, בזמן שהמוכרים עוקבים אחריו ברחבי החנויות בשל צבע העור שלו וגילו. רק אז הוא מוציא את המצלמה וחושף אותם. "אנשים שואלים אותי כל הזמן אם אעשה עוד סרטונים כאלו", הוא צייץ ברשת החברתית "טוויטר", "כל עוד ימשיכו לעקוב אחרי – אני אמשיך לעשות סרטונים (מקווה שלא)".

>> לעוד סיפורים מרתקים מהרשת, לחצו כאן

את התיעוד הראשון העלה פולו עוד ב-27 בפברואר השנה, אך זה קרה לו שוב בהזדמנות אחרת ב-15 ביולי, ומהרגע שמשתמש בעל עוקבים רבים ב-Vine שיתף את סרטוניו, הידיעה הגיעה גם לאתרי החדשות הגדולים ומשם הכל היסטוריה. אתר Buzzfeed היה הראשון לדווח, ובעקבותיו זכה פולו לסיקור נרחב ברחבי העולם.

פולו בהחלט לא לבד. בשנת 2005 האשימה כוכבת הטלוויזיה אופרה ווינפרי את רשת הכלבו היוקרתית "הרמס" בפריס בכך שסירבה לתת לה להיכנס לחנות ורמזה כי מדובר בגזענות. הרשת מסרה מצדה שהחנות הייתה סגורה לרגל אירוע יחסי ציבור, אך כוחה הגדול של ווינפרי הספיק כדי לעורר סערה במדיה, ורבים סברו כי אם כוכבת בסדר גודל כזה נתקלת במצבים בהם היא מרגישה שיש מי שמקטלג אותה על פי צבע העור שלה, אפשר רק לדמיין מה עובר על אנשים פחות מוכרים ממנה.

השיעור שסרטוני הרשת הקלילים שהעלה פולו הוא חשוב מאין כמותו. רבים מדברים על גזענות ואפליה, אך מעטים מצליחים לגרום לצד השני עד כמה היא נוכחת בחיי היום יום שלנו. פולו הצליח להראות בהומור, בשש שניות בלבד, מהי התחושה כשהוא בסך הכל מנסה לערוך קניות. עכשיו נסו לדמיין מהי התחושה בכניסה למועדונים. תוסיפו את היחס שהוא מקבל כשהוא מנסה להשכיר דירות. או כשהוא פשוט הולך ברחוב. מדוע אנשים חושדים בו כל הזמן? האם הם בכלל עוצרים וחושבים על שורשי החשדות שמתגנבים אל ליבם?

"להיות שחור במדינה הזו", אמר בעבר הסופר ג'יימס בולדיוויין, "ולהיות בו זמנית בעל מודעות מסוימת – זה אומר להיות זועם כמעט כל הזמן".

התופעה הזו לא קורית רק רחוק מאתנו, אי שם מעבר לים. היא קורית גם אצלנו, יום יום בשיח מורעל ברשתות החברתיות, ברחובות, בתחושות בלתי נשלטות ובמעשים אוויליים ובלתי רציונליים כלפי קבוצות מיעוט בדרגות שונות. יום אחד אתה בקבוצת הרוב, וביום המחר אתה בקבוצת המיעוט, ומי יקום להגן עליך אז? "אפליה היא לא דבר מגניב", צייץ פולו בהזדמנות אחרת בטוויטר, "אני שמח שיכולתי לשפוך אור על נושא כה רגיש באופן חיובי".

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד באנשים: