סביר להניח שעל חלק ממעלליו של רוב פורד, ראש עיריית טורונטו המכהן (בינתיים) כבר יצא לכם לשמוע. כן, כן, מדובר באותו ראש עיר שצולם מעשן קראק, הכחיש זאת נמרצות ולאחר מכן הודה בלית ברירה. אם לא די בכך, פורד גם תועד כשהוא שיכור ומנסה לתקוף את הסובבים אותו. מצלצל לכם מוכר?

>> לעוד סיפורים מרתקים, לחצו כאן

אגב, אם חשבתם שסיטואציות כמו אלה יגרמו לאדם להודיע על התפטרותו מהתפקיד, או לפחות כי לא ירוץ לקדנציה נוספת, תחשבו שוב. בחודש אוקטובר הקרוב ייערכו הבחירות לראשות עיריית טורונטו ופורד עדיין "שוקל את צעדיו" וייתכן שאפילו ירוץ. זאת אומרת, לאחר שישלים את הטיפול שלו במכון הגמילה.

מי אתה רוב פורד?

"המשפחה שלנו ראתה כבר הכל – מרצח, דרך סמים ועד להצלחה בעסקים", אמר פעם פורד בראיון לעיתון "טורונטו סטאר". "אף אחד לא יכול לספר לי סיפור שיכניס אותי להלם". ובאמת, אם מסתכלים על קיצור תולדות חייו של הפוליטיקאי הקנדי, מבינים בדיוק מיהו. פורד נולד בשנת 1969 במחוז אטוביקוק, אז חלק מאונטריו וכיום שייך למערב טורונטו. את האהבה לפוליטיקה שאב פורד מהבית, ובאופן ספציפי מאביו, דאג, שהיה חבר במועצת אונטריו בקנדה.

פורד לא סיים את לימודיו האקדמיים, ולא, זה לא בגלל שהוא לא התאים או שהלימודים לא מצאו חן בעיניו. הוא החליט לפרוש מהאקדמיה כדי להיות קרוב לאחותו קת'י ולטפל בהתמכרות שלה להרואין.

בשנת 2000, התחתן פורד עם אשתו הנוכחית, רנאטה, שגם היא תופסת חלק חשוב בקריירה הפרובוקטיבית שלו. רנאטה לא הרבתה להיחשף בפני המצלמות, למרות תפקידו הציבורי של בעלה, עד שבשנת 2008 נחשד פורד שתקף אותה באלימות. הסיפור הושתק תקשורתית מהר מאוד, לאחר שהמשטרה החליטה לסגור את התיק. יודעי דבר מספרים שבמסגרת אותה תקרית, כנראה אחת מני רבות, תקף פורד את אשתו לאחר שחזר הביתה בגילופין.

קבלו את ראש העירייה

במציאות העגומה של ימינו, העובדה שאדם נחשד בתקיפת אשתו כנראה לא מונעת ממנו להתמודד לתפקיד בכיר כמו ראש עירייה, ואפילו לזכות. כך, בשנת 2010, אחרי שהציג תכנית כלכלית מרשימה לשיפור כל תחלואיה של העיר טורונטו, בחרו בו 47% מהמצביעים לתפקיד הרם.

אבל אז הכל התחיל להסתבך. במקביל לתפקידו כראש העירייה, פורד המשיך בעיסוקיו הפרטיים, כמו למשל להיות המאמן של קבוצת פוטבול באחד התיכונים המקומיים. העובדה שהוא משמש כראש העיר לא מנעה ממנו מלהיעדר באופן תכוף מישיבות המועצה כדי לאמן את קבוצת הפוטבול. מה שחשוב חשוב. הוא טען שלא מדובר ניגוד אינטרסים. אה, חוץ מהתקרית ההיא במסגרתה הורדו נוסעים משני אוטובוסים מלאים בשעות השיא בעיר, ובמקומם הועלו חניכי קבוצת הפוטבול שלו, שהיו בדרך למשחק. אין ספק שטובת התושבים עמדה אז לנגד עיניו. פורד עצמו הכחיש כל קשר למקרה.

פעם הוא גם נתפס קורא מסמך תוך כדי נהיגה בכביש המהיר. בהזדמנות אחרת הוא הזעיק שוטרים לביתו כדי לסלק קומיקאי מקומי שכל חטאו היה לצלם חלק מסדרת טלוויזיה מחוץ לבית שלו, אפילו בלי לערב את פורד עצמו.

בחודש ינואר, 2013, מועצת העיר ניסתה להדיח אותו בתפקידו, אך בית המשפט טען כי הניסיון אינו חוקי. בחודש מרץ 2013 פורד הסתבך פעם נוספת (אתם מצליחים כבר לספור ולעקוב?) כשהוא סולק מנשף צבאי רשמי, לאחר שלטענת המארגנים השתכר והתנהג בצורה לא ראויה. אז גם פורסם לראשונה ב"טורונטו סטאר" שאין זה סוד שראש העיר מכור לטיפה המרה.

בחודש מאי 2013 התרחשה התקרית המפורסמת ביותר של פורד, זו שבזכותה אנחנו כאן, בישראל, מכירים אותו. אותו עיתון "טורונטו סטאר" שכבר סיבך את פורד פעמים רבות, פרסם במשותף עם אתר רכילות אמריקני, ידיעות על קיומה של "קלטת לוהטת" ובה נראה פורד מעשן מקטרת קראק. ראש העיר מצדו דחה בכל תוקף את הטענות כי הוא משתמש קבוע בסמים, אך לא הכחיש שהוא עישן קראק בעבר. חודשים מאוחר יותר המשטרה שמה את ידה על הווידאו, מה שלא הותיר לפורד ברירה, אלא להודות באמת.

"זו כנראה היתה תוצאה של בעיות השתיה שלי", ניסה פורד להסביר אז והגדיר את עישון הקראק כ"טעות". "חייבים להמשיך להצעיד את טורונטו קדימה. נבחרתי לעבודה הזאת וזה מה שאעשה", אמר בתגובה לקריאות להתפטר. לא עברו כמה ימים ועוד וידאו התפרסם וידאו. הפעם צולם פורד כשהוא רודף אחר אדם לא ידוע, מקלל ומנסה לתפוס אותו מגרונו, ללא הצלחה. גם במקרה הזה האשים פורד את בעיות השתיה שלו ואמר שהוא "מאוד מובך מהעניין".

ראש העיר הצבעוני ניסה להגן על שמו הטוב באמצעות הופעה בתכנית האירוח של הבדרן האמריקני ג'ימי קימל, אבל זה לא ממש עזר. קימל לא הקל על פורד והתקיל אותו בשידור חי עם מסרונים מביכים שנשלחו בגנותו, מה שגרם לפורד להזיע לא מעט ואף להיות מובך כשקימל עצמו היה זה שניגב לו את הזיעה.

גם עיריית טורונטו לא עשתה לפורד חיים קלים, ודי בצדק. בחודש נובמבר 2013 קיבלו חברי העירייה מספר החלטות השוללות ממנו את סמכויותיו, בין השאר למנות לו סגן ולנהל את העיר במצב חירום. ההחלטה התקבלה קצת אחרי שהמשטרה אישרה באופן רשמי את קיום הווידאו של פורד מעשן קראק. לכן, כיום פורד הוא עדיין ראש העירייה באופן רשמי, אבל די נטול סמכויות.

אגב, פורד לא הסתבך רק בתקריות שהן על גבול הפלילי. הוא תועד מספר פעמים בסיטואציות מביכות, ביניהן איבוד שיווי המשקל באמצע ניסיון לזרוק כדור פוטבול, התנגשות במצלמת וידאו ועוד.

איך הוא עדיין בתפקיד?!

אמו ואחותו של פורד, כן, אותה אחות שהוא נחלץ לעזרתה בצעירותה, החליטו לסייע לבן המשפחה האבוד. הן ביקשו מתושבי העירייה לזכור את כל הטוב שאחיהן עשה. "הדברים הללו לא משפיעים על התפקוד המקצועי שלו", הן אמרו. ובעודן מגינות עליו וזמן קצר לאחר שהשיק מחדש את הקמפיין שלו לראשות העיר בחודש אפריל 2014, פורד שוב הסתבך. הפעם היה זה קובץ שמע, כשהוא שוב שיכור, ומשמיע הערות בוטות על אחת מהמתמודדות מולו ופוליטיקאים נוספים. עדויות נוספות דיברו על אנשים אחרים בצוותו שפורד איים עליהם, התבטאויות גזעניות ועוד.

למרות כל הדברים האלה, בסקר שנערך לאחרונה עלה כי פורד הוא עדיין הפוליטיקאי המוביל במירוץ לראשות העיר, למרות שעדיין לא החליט סופית על התמודדות נוספת. כנראה שלמרות הכל, תושבי טורונטו מוקירים את ראש העירייה שלהם בזכות מגדלי המגורים, המשרדים, המלונות ומרכזי הקניות שהחלו פתאום לפרוח תחת כהונתו. פורד אף הצליח לטפל בשני נושאים נוספים: ביטול מס הרכב והפרטת שירותי הניקיון העירוניים.

בינתיים, כאמור, פורד יצא ל"חופשת גמילה" ממנה שב לאחרונה, והוא שוקל כעת את המשך צעדיו לקראת הבחירות באוקטובר הקרוב. שנאחל לו בהצלחה?

ראשי עיר מביכים

רוב פורד הוא כנראה ראש העיר המביך ביותר בשנים האחרונות, אבל מתברר שהוא לא לבד בצמרת. בשנת 1990 היה זה מריון בארי, ראש עיריית וושינגטון די.סי., שעשה מעשה "רוב פורד" וגם הסתבך עם סמים. גם במקרה שלו היה מדובר בקראק, אך בניסיון לסחור בו, דבר שגרר עונש מאסר של חמש שנים.

ב-2012, ראש עיריית איסט הייבן בקונטיקט הואשם שלא אכפת לו מספיק מקהילת הלטינים בעירו. איך הוא ניסה להוכיח שכן אכפת לו? באמצעות הציטוט הבא: "נראה לי שאוכל טאקוס (מאכל לטיני – נ.ס) כשאחזור הביתה". אאוץ'.

ולסיום, אם חשבתם שלהיות ראש עירייה מביך זו נחלתם של הגברים, טעיתם. תשאלו את שילה דיקסון, שנאלצה להתפטר מתפקידה כראש עיריית בולטימור, לאחר שהתגלה שהיא השתמשה בשוברי קנייה בשווי של 600$ שנועדו לעניים, למטרות אישיות שלה. באותה הזדמנות דיקסון הואשמה בגניבה וקבלת מתנות בלתי חוקיות, אבל זה כנראה כבר מרגיש לנו רגיל בקרב פוליטיקאים בכירים.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד באנשים:

  • דודי פטימר מזכיר לשלמה ארצי שירים שהוא שכח