יש עדיין אנשים המתגוררים בארץ שלא מחוברים לרשתות החשמל והמים, והם לא בהכרח גרים ביישוב נידח, להפך. כאלה הם אנשי כליל, כפר אקולוגי ייחודי, שלמרות שעברו 35 שנה מאז עלו לקרקע, הם עדיין מנותקים מהתשתיות מתוך בחירה חופשית. הבחירה הזו הובילה אותם לניצול אנרגיות השמש והרוח, עיסוק בחקלאות אורגנית בת קיימא, הקפדה על בנייה ירוקה ובתים שמרוחקים מאוד זה מזה ונטמעים בתוואי הנוף.

>> רוצים עוד טיולים? היכנסו למתחם קיץ גלילי

ב-1978 הגיעה לגבעות חברות צעירים משכונת נחלאות מתוך כוונה לגור בעמק בתולי בלב נוף פראי. שנים גרו באהלים (ויש מי שעדיין גרים באוהלים אינדיאנים ומונגולים), אחר כך עברו למבנים ארעיים ויצרו לעצמם משק אוטרקי. הגרעין החזק נשאר, השאר התפזרו ולאורך השנים הצטרפו אליהם עוד ועוד בודדים, זוגות ומשפחות והיום מונה הקהילה כ-150 משפחות. זו חבורה של אנשים עם הרבה אידיאולוגיות וחלוציות, שלמרות הקידמה בחרו לחיות חיים פשוטים בחיק הטבע תוך התמזגות איתו ושמירה קפדנית על האדמה ועל הסביבה. חלקם יוצאים למלאכתם מחוץ לישוב האחרים עובדים ביישוב ועוסקים בחקלאות, אמנות, מוזיקה, טיפול הוליסטי ותיירות.

איפה מטיילים

יותם דהאן הוא הילד הראשון שנולד בבית בכפר (שזה כשלעצמו סיפור מרתק שאם תבקשו ישמח לספר) ולאמו הייתה אוטובינקי אדומה ששמשה כמונית וכמשאית של החבר'ה. יותם הוא קסם של בחור שביום מלמד בבית ספר הייחודי "שיח" הרב גילאי ובין לבין מדריך טיולים בכפר ובאזור. סיוריו המגוונים עוסקים בטבע, אקולוגיה, אנרגיה סולרית, בנייה אלטרנטיבית, ליקוט בשדה, אמנות ושירה מקומית במהלכם הוא מפגיש את המטיילים עם אנשי הכפר שמאפשרים להציץ לחייהם, לביתם ולמתחם עבודתם.

את הסיור שלנו התחלנו ליד הבוטקה של הדואר, מתחת לפנס הראשון והיחיד בכפר, שם סיפר על ראשית דרכם של האנשים ושל היישוב ומשם הוביל אותנו בשביל הגמדים שלמרגלותיו עובר נחל יחיעם. על אם הדרך נטוע עץ חרוב ענק המצל על ספסל אליו נוהגים להגיע החבר'ה לנוח ולהתייחד, ובקצה השביל פרגולה מקושטת בגמדים חמודים החולשת על נוף האזור וסביבה ניטעו עצי בוסתן וחורש ים תיכוני. קסם של מקום.

מהפרגולה קפצנו לפגוש את האמנים בתיה ואלון גיל מסטודיו "ג'רה" שיוצרים עבודות יפיפיות ומקוריות המוצגות דרך קבע בחצר ביתם. אלון עובד בחרס, בתיה בזכוכית בטכניקת הפיוזינג בשילוב נחושת, זהב, אדמות ומינרלים ועבודותיה המרשימות ביופיין הוצגו בתערוכות בארץ ובעולם. השניים עורכים סיורי הכרות במקום וכן סדנאות התנסות בעבודה עם זכוכית, עבודה על אובניים ויצירת אריחים, כלים וחמסות.

משם הלכנו לבית משפחת ארז שמייצרת דבש אורגני ואל האחיות אמילי וטלי, אופות הכפר, שפתחו בנחלת ילדותן את "סילברמן בייקרי", מאפייה בשירות עצמי - לוקחים, משאירים כסף בקופה ומתענגים על לחמי שאור, עוגיות סינרול, שמרים שוקולד בליווי הדבש של לילך וגבינות העיזים של דנה. בשישי יש חלות ושלישי הוא יום הפיצה אז מתקבצים כל תושבי הכפר לחגיגה הבצקית. הסיור מסתיים ב"קפה כליל" הממוקם בתוך אוהל ובו פינות זרוקות לרביצה על מזרנים ומופעי מוזיקה בסגנון המג'יק האט.

  • יותם - 050-9235674, 50 שקל, 120 שקל למשפחה. בהרשמה מראש.

שוק כליל - בכל חמישי בצהרים מתקיים ביישוב שוק כפרי באווירת שאנטי אינטימית ומלאת הפתעות. המקומיים פורשים מרכולתם על דוכנים ועל הרצפה ומוכרים מאפים, לחמים, דבש, ירקות, עשבי תבלין ועוד.

יובל אבוריג'ינל –יובל אלון חי שנים בקרב האבוריג'ינים באוסטרליה והוא לגמרי נראה אחד מהם. לאחר שחזר מנדודיו התנחל בכליל הביא לכאן את מיטב המסורת והתרבות של השבט המדגישים את הקשר בין האדם לטבע. מפגש התרבויות עמו כולל נגינה על דיג'דרו, ציור, איפור וריקוד שבטי, וסיפורים מסביבי לדוני (מדורה). 052-5578382. בתשלום

עביה ומלכה - במרחק נגיעה מכליל, למרגלות מבצר יחיעם, ממוקמים המבשלה של אסף לביא והיקב של יוסי יודפת, שני תל אביביים שנטשו את העיר ללא הפסקה לטובת מגורים בשקט ובפסטורליה של כליל. חצר המבצר הפכה למתחם אלכוהול מדליק אליה תוכלו להגיע ברכב, עניין של 5 דקות נסיעה מכליל, או בהליכה מכליל לאורך נחל יחיעם עד לקיבוץ, עניין של 3.5 ק"מ ובסופו הפרס - בירה צוננת וטרייה שנמזגת היישר מברז של הדוד הענק או כוס יין טוב לשובב את נפשכם. יקב עביה 052-7282917, בירה מלכה - 04-9856101

חגית לידרור – היא שוקולטיירית שבביתה, הממוקם מול הנוף הכלילי, עורכת סדנאות שוקולד, גלידות וקינוחים לכולם, בעיקר למשפחות. חגית מכינה עם המשתתפים שוקולד RAW ומנות אחרונות בדגש על בריאות שלא באות על חשבון האיכות והטעם, כמובן. הסדנאות כוללות טעימות, מתכונים ומארז קטן של שוקולד במתנה. חגית גם ארוחות TAKE AWAY כולל גם ארוחות בוקר אותן תוכלו לקחת ולפתוח פיקניק בחורש הסמוך מול הנוף.

50- 30 שקל לסדנה של כשעתיים, 180 שקל למשפחה (עד 5 אנשים). חגית - 052-6464884