גשמי הברכה שהמטירו בחורף האחרון הטיבו עם הכנרת. הגשמים והשלג שהפשיר הזינו את נהר הירדן ואת הנחלים שבסוף דרכם נשפכים וממלאים את האגם הלאומי. ההמונים חזרו לתור את האגם, להתנחל על חופיו ולהתמכר ל"קסם על ים כנרת". הוסיפו לשמחה את העובדה שבשנה האחרונה עובדי רשות איגוד ערים כנרת ניקו, שיפצו והכשירו חלק גדול מהחופים לחזרתם של המתרחצים, ואת העובדה שהם פתוחים היום למבקרים ללא תשלום, וקיבלתם את כל הסיבות הטובות לחזור ולטייל בצד הגלילי של מסלול החופים המערבי "שביל סובב כנרת".

קו אדום

התחלנו את הסיבוב בנקודה הכי מתבקשת, במדיד מפלס הכנרת - מיצג סביבתי שנישא לגובה חמישה מטרים ורוחב ‭3.5‬ מטרים והפך לאטרקציה תיירותית. צורתו כשל צורת האגם ובחלקו הפנימי משפריצים סילוני מים. בטרום עידן המדיד מדדו את המפלס ידנית ומאז הוצב על המזח המדידה מתבצעת בכל רגע נתון באמצעות מערכת דיגיטלית המציגה את גובהו על הצג האדום.

בצמוד למדיד אטרקציה נוספת, הטיבריום - מיצג אינטראקטיבי של מים, מוזיקה ותמונות המוקרנות על מסכי מים ענקיים בשילוב אפקטים ופירוטכניקה של תאורה אמנותית, קרני לייזר, להבות אש, דמויות מתנפחות וסילוני מים שמרקדים בקצה המוזיקה. המיצג מוקרן בשעות החשכה על שובר הגלים והצופים יכולים לראותו מהטיילת. על המסכים מוקרנים ‭4-3‬ מופעים שונים המספרים על ההיסטורי ועל ראשית ההתיישבות בטבריה ומסביב לכנרת לאורך הדורות. שילוב התמונות, הסאונד והאפקטים שצצים ועולים יוצרים חוויה מרגשת המלווה בקריאות התפעלות של הצופים. ואם אתם שם, היכנסו לביקור במגדל הצמוד שהיה חלק מחומת העיר ושימש כנקודה גבוהה שהשקיפה על הפולשים מהים. המגדל הנטוי, שנבנה במאה ה‭18-‬ מאבני בזלת שחורות, דומה יותר למבצר שבנה השליט הבדואי דאהר אל עומר שכולם קראו לו "נסיך הגליל‭."‬ ברבות הימים המגדל הפך לכנסייה יוונית שצלב ופעמון מאתרים את ראשה.

  • איפה? בקצה הדרומי של טיילת טבריה. טבריום - כל השבוע, ב- 19:30, 20:30, 21:30. הכניסה למנזר בימי שבת. 04-6725666

שביל סובב כנרת

שביל סובב כנרת מאפשר למטיילים להלך סביב הכנרת תוך מעבר חופשי, וללא תשלום, בין החופים. השביל המוסדר מקיף את האגם ועל הדרך נטעו עצים רבים, הותקנו תיבות קינון לציפורים שמעופפות באזור והוצבו ספסלים למנוחה מול הנוף. אורכו הכולל של השביל 45 ק"מ ואפשר לדגום אותו במקטעים. אורכו של המקטע הקצר ביותר כ-900 מטר והוא עובר בצפון טבריה, מאזור הגרין ביץ' ועד לעינות רקת. אורכו של המקטע הארוך ביותר כ-5 ק"מ והוא מחבר בין כפר נחום לגשר אריק. ההולכים בשביל יוכלו לפגוש על האם הדרך את החי והצומח האופייניים לאזור בהם עצי אזדרכת, פטל ותאנה שזו בדיוק העונה בה הם מניבים את פירותיהם העסיסיים, שיחי אשל הקנה שצומחים בסמוך לקו המים ולהקות של שלדגים, אנפות לבנבנות וזמירים כחולי חזה, מעיינות שופעים (למשל מפל עין איוב למרגלות כפר מנחם), בריכות דגים וממצאים היסטוריים וארכיאולוגים.

חופים גליליים

החופים הגליליים של הכנרת ממוקמים בצדה המערבי. ברשימת החופים שהכניסה אליהם היא ללא תשלום נמנים החופים צ'ינברי, ברניקי, שקמים, מפרץ אמנון וחוקוק צפון החדש. איגוד ערים כינרת, האחראי על שדרוגם המחודש, הוקם במטרה לעשות סדר בחופי הכנרת החל מהסדרת צמתים ומעגלי תנועה לאורך החופים, דרך טיפול, פיקוח והאכיפה באגם וסביבתו, שמירה על איכות המים והסביבה, תכנון, בנייה ופיתוח התיירות, הנגשה החופשית והנוחה לשפת המים ועד להכשרתו של שביל סובב כינרת, המאפשר דרכי גישה לחופים וטיול בפינות חמד סביב האגם. הכניסה לחופים ללא תשלום, אך החנייה (הממוחשבת אוטומטית) היא בתשלום וכך גם החיבור לחשמל, אם תרצו.

  • פרטים נוספים: שער לכנרת - איגוד ערים כנרת - *55477.

חוף חוקוק צפון

פרויקט הדגל של האיגוד היה הטיפול בחוף חוקוק צפון. בהשקעה של 10 מיליון שקל נעשו בחוף עבודות תשתית נרחבות שכללו את הרחבת רצועת החוף, נטיעת עצים, הקמת מתקני שעשועים ומגרש כדורעף, שיפוץ השירותים והמלתחות הנגשתו לנכים והכשרת מתחם חנייה גדול. החוף הוא מוכרז ובנוסף לרחצה ולשאר השירותים הרגילים, כולל מינימרקט, תוכלו לטייל לאורך טיילת החוף ולהתנחל על המדשאות ועל שפת המים לקמפינג אובר נייט.

  • חוף חוקוק - 04-6715440. הגעה: על כביש 90, צפונית לטבריה וקיבוץ גינוסר, בצומת אתר ספיר פונים ימינה לכיוון החוף.

צ'ינברי, ברניקי ושקמים

שלושה חופים הסמוכים זה לזה, שלושתם מוכרזים לרחצה ושלושתם עברו מקצה שיפוצים ושדרוגים לטובת המטיילים והרוחצים. במקום מדשאות, שירותים, מקלחות, שולחנות פיקניק, מנגלים, ברזיות, סככות צל, שמשיות, תאורה לילית, נקודות חשמל להטענת הניידים, מזנון ואפשרות ללינת קמפינג בשטח. הגישה לחופים הותאמה למוגבלים בתנועה כולל גם חנייה מסודרת לנכים.

  • עוד פרטים: *55477. הגעה 1: בירידה מטבריה מתחברים לכביש 90, פונים דרומה ונוסעים כ- 5 דקות עד לכניסה לחופים. הגעה 2: מצומת כינרת פונים צפונה ונוסעים כק"מ.

מפרץ אמנון

אחד מהחופים הכי פופולאריים סביב לאגם שעבר מקצה שיפוצים עד לאחרונה ונפתח שוב לרחצה בראשית החודש. בחוף נחל שנשפך לאגם, מפלונים קטנים, טיילת יפה שמוארת עם רדת הערב שנגישה גם לנכים, מדשאות, שולחנות פיקניק, שמשיות וסככות צל, שירותים ומקלחות, חיבור לתאורה, מזנון, הפעלות לילדים, פעילות ימית (בתשלום), חניוני יום ומתחם המותאם ללינת קמפינג.

  • עוד פרטים: 050-7103420. הגעה: מכביש 87, כ-2 ק"מ מערבית לגשר אריק.