שנים שאנחנו חורשים את הארץ וחשבנו שאנחנו מכירים כמעט את כולה. חשבנו? טעינו! הפעם הצליחו להפתיע אותנו בגדול בשמורת טבע מקסימה שלצערנו היא הפחות מוכרת מאחיותיה הצפוניות - שמורות דן, טל והחולה. אחרי היכרות מקרוב, הרשו לנו לצאת בהצהרה ששמורת נחל שניר (החצבאני) היא מהיפות והמרשימות שיצא לנו לבקר בהן.

בשמורה נחל שזורם בשצף קצף שתחילתו בדרום לבנון וסופו 65 ק"מ אחרי, כשהוא חובר לירדן. חלקו הצפוני של בנחל, שעובר על שביל ישראל, הוא הקטע הפחות מוכר וזה הזמן לרוץ ולראות אותו. הנחל פורץ במלוא עוצמתו מבין העצים הצומחים על הגדות ובתוך המים ואלה סוגרים עליו ויוצרים מעין אפלוליות קסומה. כאן למעשה הוא מתחיל את זרימתו הסוערת בעונת החורף, והמתונה בימי הקיץ, שממשיכה אל תוך שמורת הטבע היפהפייה ששופעת במים.

הנחל זורם לצד אגם, לצד מפלים, לצד פלגי מים שמתפתלים בסבך החורש, לצד בריכת שכשוך, לצד מצפורי נוף, לצד מסתור צפרות ולצד מבואה שהוכשרה לפיקניק בלב הטבע. השמורה נמצאת בשיא יופייה בחורף אז מכסים את מדרונותיה מרבדים ירוקים ופריחות צבעוניות. בקיץ אמנם אין זכר לפריחות, אבל עדיין ירוק פה ושם, והשמורה עדיין יפה ומזמינה.

מעבר לשבילי הטיול על גדת הנחל הוכשר שביל נוסף, המוביל למסתור צפרות על שפת מאגר הטאפליין. המסתור הוא למעשה מחיצת עץ גדולה עם חלונות הצצה דרכם אפשר להשקיף על הברווזים, האגמיות, המגלנים, האנפות, החסידות והלוטרות השעירות שמשתעשעות במים.

מהמאגר פונים צפונה ומיד אחרי המסתור חוצים את גשרון עץ שעובר מעל הנחל המוביל לשביל המטפס למצפור בראש הגבעה. מהמצפור פנורמה מרשימה של 360 מעלות המשקיפה על פסגת החרמון, על הר דוב, על גבול הלבנון, על המטעים והשדות של חקלאי מטולה, על הרי נפתלי ועל מרחבי עמק החולה.

בירידה מהגבעה ממשיכים עם השביל היורד אל שפת הנחל, שם תוכלו להתפעל מעוצמת זרימתו האדירה. אנחנו קינחנו את הטיול הקיצי במתחם הבריכה עם שולחנות הפיקניק והמפלון שמזרים את המים הצוננים לבריכה.

  • שמורת שניר, גליל עליון. *3639. 15־29 שקל. איך מגיעים: מצומות המצודות, בכביש 90, פונים לכביש 99 וממשיכים לפי השילוט לשמורה

על הדרך

למטולה אוויר פסגות צלול גם בימי הקיץ הלוהטים ונופים מרהיבים המקיפים אותה ומשתנים בהתאם לעונות השנה.

ייחודה של המושבה, היושבת בקצה הציפורן של אצבע הגליל, הוא ברחובות מראשית ההתיישבות, בנחלות עם בתי אבן היפהפיים, באנשים הלבביים ובנופים היפים, המרחיקים עד מעבר לגבול הלבנוני, שביחד מהלכים קסם על המבקרים בה.

לאורכו של רחוב הראשונים, המהווה את מרכז המושבה, מוזיאון היסטורי, גלריות, סדנאות אמנים, מסעדות, בתי קפה, פאב אירי כהלכתו, מלון בוטיק מקסים וצימרים מושקעים.