מי: מלך הביצה
איפה: ביער בן שמן ובבקעת בית נטופה
מתי:
עכשיו!

  (צילום: תומר מירום)

קל מאוד לפספס את פריחת הנרקיסים. יש להם טבע חמקמק: פורחים דקה לפני שאנחנו פוצחים בטיולי החורף, וכשאנו מגיעים נותרים רק הבצלים. השבוע ראינו נרקיסים ביער בן שמן, ודווחנו על פריחה בגלבוע ובגבעת המורה, והצ'ופר האמיתי הוא מרבדי הפריחה שבבקעת בית נטופה.

לרגל חגיגת הפריחה, רכזנו בעבורכם שתי המלצות לטיולי נרקיסים לסוף השבוע:

בקעת בית נטופה: שדות של נרקיסים

בקעת בית נטופה מקשרת בין צומת המוביל הארצי לצומת גולני. ודאי חלפתם על פניה בדרך לצפון, והתרגשתם אוליממאגר אשכול של המוביל הארצי ומיערות האלונים שמדרום לכביש. הבקעה היא עמק קטן, בין רכס הרי יודפת מצפון והר תורען וגבעות ציפורי מדרום, ורוב שטחה משמש כשדות חקלאות של הכפרים בועיינה, נוג'דאת, רומאנה ורמות הייב. בחורפים היא מנקזת אליה את הגשמים ומוצפת פעמים רבות, ולכן מהווה ביצה מושלמת לנרקיסים.

את דבר פריחת הנרקיסים גילינו דרך חבר של אמא, שדיווש בה בדיוק לפני שנה, בתחילת דצמבר, וגילה מקבצים עצומים משני צדי הנתיב. אנחנו היינו במקרה בדרך לסופשבוע בצפון. ומיד פנינו לבדוק את השטח מקרוב.

איך מגיעים? סעו בכביש 77 בין צומת המוביל לצומת גולני, בצומת הייב, מיד אחרי מאגר אשכול פנו לתוך הכפר רומת הייב. סעו בזהירות בכביש שמחבר בין רמת הייב לרומאנה ותראו ירידה לשביל עפר בין שני הכפרים. עלו עליה (אם יש לכם רכב שטח - אין שום בעיה, אם השדה רטוב - עדיף ברגל, עם מגפיים גדולים) ואחרי כקילומטר הסתכלו היטב על השדות ותראו שבמרכזם עשרות נרקיסים. אם זכיתם ביום שמש והאדמה התייבשה מהגשם, תוכלו היכנס פנימה ולצלם אותם מגובה-דשא, ולראותם בכל תפארתם. הדרך מתחברת בסופה לכביש אבטליון-יודפת ממנה תגיעו הישר לגוש שגב וליער הקופים (ובמידה שהילדים לא מסתפקים בפרחים).

מבט מקרוב (צילום: תומר מירום)
מבט מקרוב (צילום: תומר מירום)

בקעת בית נטופה (צילום: תומר מירום)
בקעת בית נטופה (צילום: תומר מירום)

יער בן שמן ותל חדיד: פורחים בין האורנים

ומי שלא רוצה לנסוע צפונה, מוזמן להגיע ליער בן שמן ותל חדיד. הפארק מוריק כולו בזכות גשמי נובמבר, וכבר הנצו ניצני הנרקיסים, חלקם אפילו פורחים. כאן הם צומחים בקבוצות קטנות יותר, בין האורנים, וצריך לנסוע לאט ולהסתכל טוב טוב לצדדים.

איך מגיעים? היכנסו מכיוון כביש 443 או מכביש 444 לכיוון נתיב תל חדיד ומצפה מודיעין (יש דרך עפר מרכזית, לא לרדת ממנה, אלא אם בא לכם פיקניק בצל).

תל חדיד. גם הסברס פורח

מומלץ תמיד להצטייד בפירות וסנדוויצ'ים ולעלות על אחת הגבעות הצופות לגוש דן ולנתב"ג, מה שמספק ריגושים גדולים לילדים ולחלק מהמבוגרים.

טיול נעים!

תל חדיד - השילוט מצוין