השבת נצא לטיול בדרום הארץ, בקניון שחורת, כעשרה ק"מ מאילת. זהו סיור מושלם למשפחה עם ילדים המעוניינת בטיול לא קשה אך מאתגר, הכולל טיפוסים קטנים ולא קשים והליכה בתוך קניון מרשים. לקינוח, טיול קצרצר לעמודי עמרם המתנשאים לגובה 15 מטרים, ומזכירים ביופיים את פטרה העתיקה.

קניון שחורת נמצא בין סלעים שנוצרו לפני מאות מיליוני שנים בעקבות התפרצות לבה; כשזו התקררה, נוצרו אט אט סלעים ענקיים, עוצרי נשימה ומלאי צבעים. קניון שחורת עצמו נוצר בעקבות שטפונות באיזור בגלל הסלעים הקשים, שאינם מאפשרים למים לחלחל לאדמה. בעקבות כך, המים חיפשו דרך לזרום ועד היום הם חוצבים בסלע הקשה. כך נוצר קניון שאורכו כ-1200 מטרים והצבעים הבולטים בו הם שחור, ורוד ואדום.

עוד טיולים לשבת:

לפני שסוגרים את הים: סיור בחוף הבונים

הסודות של רמת הנדיב

דרך סתרים במבצר נמרוד

  • אזור בארץ: אילת.
  • רמת הטיול: קל, מתאים למשפחות.
  • עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב.
  • סוג הטיול: רגלי (מעגלי).
  • אורך הטיול: כ-4 ק"מ.
  • משך הטיול: כ-3 שעות.
  • צמחיה: צלפים, עצי שיטה.
  • חיות: יעלים, עופות דורסים, ולמי שיתמזל מזלו יראה צבוע.
  • מסלולי טיול באיזור: פארק תמנע, הר צפחות, נחל נטפים, הר יואש.
  • אטרקציות באיזור: פארק תמנע מציע טיולי אופניים, ובאילת ניתן ליהנות מפעילות ספורט ימי, צלילה, ריף הדולפינים והמצפה התת ימי, שילדים תמיד מוצאים בו עניין.

הגעה למסלול

כ-8 ק"מ אחרי פארק תמנע לכיוון אילת נראה שלט המפנה ימינה לקניון שחורת. כאן עולים על דרך עפר (היא מתאימה לכל רכב, פשוט סעו לאט ובזהירות). כעבור 3 ק"מ נראה שלט ימינה לעמודי עמרם, שמאלה לקניון שחורת. ממשיכים על הדרך עם סימון ירוק וכעבור 2 ק"מ נוספים, חולפים על פני חניון הלילה ומגיעים ממש עד לפתח הקניון.

תיאור המסלול

נחנה את הרכב ממש בכניסה לקניון. מצד שמאל נראה ארגז עץ גדול המשמש את מטיילי שביל ישראל, אנשים טובים משאירים שם בקבוקי מים מלאים על מנת להקל על המטיילים במדבר, וגם אתם מוזמנים לעשות כן.

הסימון שלנו הוא ירוק. כעבור מספר דקות של הליכה אפשר להתרשם מקירותיו הגבוהים והצבעוניים של הקניון. הסתכלו על צורתם של הסלעים ותיווכחו שהרבה פעמים הם נראים סימטריים, וזאת בשל תהליך התקררות הלבה האיטי. ההליכה לא קשה בתוך הקניון, אך אין הרבה צל אז חשוב לשתות, והנה אנחנו מגיעים למדרגת סלע של כשני מטרים. פשוט תמכו בילדים מאחור והם יטפסו בקלות ובשמחה את המדרגה.

אנחנו ממשיכים עם הסימון הירוק. הקירות משנים צבעים משחור ואדום לצבעים בהירים של ורוד, ומולנו מופיעה מדרגה יותר גבוהה - כשלושה וחצי מטרים. אל דאגה, יש מקומות רבים לאחוז ולטפס. לאחר מכן, נלך עוד בתוך הקניון ולאט לאט נראה את קירותיו מתרחקים ומשתנים מסלע קשה לסלעים רכים כמו גיר וחרסית. עץ השיטה שלידנו מהווה מיקום נוח להפסקת שתייה ומנוחה קצרה.

לאחר הליכה של 20 דקות נגיע לפיצול צבעים. שביל ישראל פונה שמאלה ואנחנו פונים ימינה עם הסימון האדום. כאן הסלעים נדמים כדפים-דפים בצבעים שונים של חום ולבן. המראה יפהפה ואם תחפשו טוב בין הסלעים, תוכלו לראות הרבה מאובנים מהתקופה שהאזור כולו היה ים אחד גדול.

אנחנו עוברים למגמת עלייה מתונה ובהדרגה נפרש לעיננו הנוף המרהיב של הרי אדום הגבוהים בירדן. לאחר ירידה קלה וכעבור 25 דקות של הליכה, נגיע לעוד פיצול צבעים. אנחנו פונים ימינה לצבע השחור ביחד עם שביל ישראל (שימו לב, הסימונים הם על ערימת אבנים לכן חשוב לבדוק שהכיוון הוא נכון ושאף אחד לא הזיז אותו). ההליכה כאן היא במרחב פתוח המזכירה לנו שמדובר במדבר אמיתי. כעת מגיעים לירידה קלה והנה אנחנו בחזרה ברכב.

מכאן נסתובב עם הרכב ונחזור על עקבותינו עד לפיצול עם הסימון הכחול. פונים בעקבות השלט המצביע לכיוון עמודי עמרם ולאחר נסיעה של שבע דקות, מגיעים לחניה. הליכה קצרה של 600 מטרים ואנחנו בעמודי עמרם. אלו עמודים הבנויים מאבן חול שהמים חלחלו בה אט אט ויצרו תופעה מוכרת באיזור זה, בדומה לעמודי שלמה בתמנע. עמודי עמרם מתנשאים לגובה של 15 מטרים. אחרי שנהנים ומתרשמים, חוזרים לרכב.

הכותב הוא בעל אתר הטיולים Mytreks