דרך הנוף המתפרשת בין מושב נחלה לקיבוץ בית ניר עוברת בין עצי בוסתן עתיקים הגדלים שם עוד מימי אבות אבותינו, שרידים חורבות, בורות מים, מערות חצובות ומחילות מסתור.

תחנה ראשונה במצודת סמואל (מעל מושב נחלה), שחלשה על דרך המלך שהובילה לתל צפית, המבצר הגדול והחשוב באזור. בחורבה נותרו שרידי החומה וקשת אבן בשלמותה ובסמוך לה באר מים גדולה שמימי מרווים את הצאן הרועה בשטח. למרגלות המצודה מחצבת כורכר ענקית שאבניה שימשו להקמת תוואי מסילת הרכבת הטורקית. השביל חוצה עמקים וגאיות שבמהלך הסתיו והחורף מתכסה בשדות ירוקים של חיטה ותלתן אותם ינקדו פריחות סחלבים, רקפות, כלניות, עיריות וחרציות.

על הגבעה הקטנה, מעל הכרמים, סוכת גפנים דו־קומתית החולשת על הנוף היפה. מעבר לכרמים אפשר לראות את שיפולי הגבעות של רכס משואה ומשמאל לסוכה חירבת ברקוסיא. זה המקום לעצירה למנוחה, לחליצת בקבוק יין מבציר טוב ולהתמסרות לשקט ולנוף (אבל לא בשבת).

הלאה בשביל לכיוון תל צפית, ובדרך חוצים את הגשר שעובר מעל כביש 6. אם אתם בעניין של קצת ספורט, זה המקום לתחנה שנייה ולטיפוס בשביל התלול, המסומן, המטפס לפסגת התל שגובה 200 מטר וממנה מבט מרחבי על הרי יהודה, השפלה ורצועת הים בין אשדוד לאשקלון. הכבשים הרועות באחו המשתרע מטה מוסיפות לתמונה הפסטורלית ומדי פעם תוכלו לראות חבורת צבאים מדלגת בשטח. הלאה בשביל הנופי עד לבית ניר עם אפשרות לנטוש בדרך ולצאת שמאלה לכיוון יער חרובית.

על הדרך: טיול אופניים ביער חרובית

לטובת הרוכבים שלושה מסלולי דיווש:

1. שביל הגת – ק"מ של מסלול טבעתי שמותאם גם לקטנטנים שמדוושים עם גלגלי עזר. לאורך השביל מערות, גתות, בורות מים, מתקני חקלאות עתיקה ופסלי צלילים אינטראקטיביים שעוצבו מעץ ומצינורות צבעוניים.

2. שביל בין הסלעים - כ-2 ק"מ של מסלול המטפס על הרכס עד ל"מצפור השקד" שם תוכלו לעשות אתנחתא בצל הפרגולה המשקיפה על מאגר כפר מנחם ומרחיקה עד אשדוד, קריית מלאכי וקריית גת.

3. סינגל חרובית - מסלול למקצוענים שתחילתו במצפה יונתן והמשכו בדרך הנוף המובילה לתל צפית ונחל האלה. לטובת הנופשים חדר כושר בפארק הלוחם שמותאם גם לבעלי מוגבלויות. בפארק תוכלו לחזק שרירים במוטות, בסולמות ובמקבילים, להשתחרר במגרשי הקט-רגל והכדורסל, להשתעשע במגלשת העץ, בנדנדות ובמתקני השעשועים המרופדים בריצוף גומי ולהתפקנק מתחת לפרגולות עם הספסלים, השולחנות והמנגלים שמוקמו מול הנוף.

 • למה: שפע מרחבים וכרמים.
 • כמה: ללא תשלום.
 • מתי: לכל עונה והיופי שלה.
 • איך מגיעים: מכביש 40 פונים למושב סגולה, חוצים אותו וממשיכים עד למושב נחלה, שם ממשיכים ישר בשביל העפר לדרך הנוף המסומנת בכחול. אפשר לצאת ולהיכנס באמצע הדרך מצומת יער חרובית בכביש 383.

דיווש משפחתי בניצנה

הפעם אנחנו שולחים אתכם לדווש 13 ק"מ במסלול סובב ניצנה שהוא בדרגת קושי קלה + המומלצת מאוד לרכיבה משפחתית.

נקודת התחלה והסיום מכפר הנוער בניצנה ומשער הכניסה רוכבים בשביל הפונה לדרום מערב. רוכבים על דרך העפר ואחרי אחרי 300 מטר פונים שמאלה לדרך רחבה העוברת בין שטחי המחקר החקלאי וממשיכים עוד 500 מטר עד המפגש עם דרך השלום שם פונים שמאלה. חוצים את הגשר הצר וממשיכים 400 מטר עד צומת השבילים שלמרגלות תל ניצנה. זה המקום לעצור ולעלות על ראש התל שעל ראשו סוכת מצפור המשקיפה על מרחבי הנגב העצומים.

יורדים מהתל וממשיכים ברכיבה שמאלה עד אנדרטת לוחמי הפלמ"ח. השביל ממשיך דרומה עד למפגש עם הכביש הישן המוביל לעזוז, שם חוברים לשביל התחום באבנים שייקח אתכם עד למערת ניצנה. ממשיכים לדווש בכיוון דרום־מערב, על הכביש המנדטורי, עד השלט המפנה ל"חמוקי ניצנה", עוד נקודת חובה לעצירה.

ממגרש החנייה ויוצאים להליכה קצר אל החמוקיים המרשימים ביופיים - גבעות רכות בנויות קרטון המזכירות נוף ירח. לקראת שקיעה קרני השמש צובעות את החמוקיים ומעניקות להם קשת גוונים מהממת ביופייה. חוזרים לחנייה וממשיכים ברכיבה על כביש הישן עד למצפור ברלב הצופה על סיני שמעבר לגבול. משם חזרה קצרה במורד הכביש המוביל לדרך העפר שעוברת בערוץ נחל עד לחורשת האיקליפטוס. רוכבים לאורך החורשה ופונים בסופה ימינה עד לדרך השלום, שם עושים אחורה פנה וחוזרים לנקודת ההתחלה בכפר.

 • על הדרך: הפארק הסולארי המרתק בניצנה, בית הדבש והיקב בקדש ברנע, בעתיקות ובשרידים המרשימים של העיר הנבטית בשבטה, שם תוכלו לאכול גם ארוחה מדברית־כנענית במסעדת נבטו. אם אתם בעניין של לינה באזור, תוכלו ללון בחדרי האירוח בכפר ניצנה, באוהלים בחאן בארותיים, בבתי האבן בשבטה ובצימרבוס בעזוז - אוטובוסים שהפכו לצימרים.
 • למה: הזדמנות להכיר מחוזות רחוקים ובלתי מוכרים עם ערכי טבע, היסטוריה וחינוך סביבתי.
 • כמה: ללא תשלום.
 • מתי: כל יום, כל השנה ורק לא בשעות החשכה, כך לפי הוראות הצבא.
 • איך מגיעים: מצומת טללים בכביש 40 פונים מערבה לכביש 211 ונוסעים לכיוון ניצנה. בצומת ניצנה פונים שמאלה וממשיכים עד כפר הנוער.

כאן מדוושים. סימון בניצנה (צילום: אריאלה אפללו)
כאן מדוושים. סימון בניצנה (צילום: אריאלה אפללו)

עוצרים: גם הצימר על גלגלים

קבלו צימר אחר, כזה המתנייע על גלגלים ומוצב בכל מקום שתבקשו. הצימר הוא למעשה קראוון עם מטבחון מאובזר בכלי אוכל ובישול (מפויקה ומנגל ועד למכונת אספרסו), מקרר מצויד (בשרים, סלטים, גבינות, ירקות, ריבות, ביצים ויין), פינת אוכל, מקלחת ומרפסת עם שולחן וכיסאות. אתם תתאמו יום, שעה ואת לוקיישן חלומותיכם - על שפת הנחל, מול הים או פסגת הר מבודדת, ושרון שקד, הבעלים, ידאג שהקרוון יחכה מוכן ומזומן לארח אתכם. שקד הוא גם מדריך טיולים שישמח להוביל אתכם לטיול בג'יפים, טרקטורונים וסוסים בפינות חן נסתרות. במחלקת הענוגים - עיסויים בשטח מידיה הנפלאות של אילנית, זוגתו.

 • לישון בחלום מכנרת ועד חרמון, ‭054-4476916 ‬

 • קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס